Genel Bilgi ve İçerikler

Yoğun Bakım Hemşiresi Arıyorsanız Damla Danışmanlık’a Güvenin

33

Yoğun bakım ünitelerinde hastası olan hasta yakınları bu bölümdeki tedavi uzun süre devam edecekse hastalarını güvenli ellere teslim etmek ve profesyonel bakım almasını sağlamak ister. Bu isteğin hastanelerdeki hizmetin kalitesiyle ya da sağlık görevlilerinin çalışmasıyla ilgisi çoğu zaman yoktur.

Maksat sevdikleri ile sürekli ve yakından ilgilenen birinin varlığından emin olmak ve gönül rahatlığıyla günlük hayatın gereklilikleri ile meşgul olabilmektir. Böyle profesyonel bir bakım almaya karar verildiğinde en doğru tercih bir yoğun bakım hemşiresi ile çalışmaktır. Bir sağlık görevlisi olarak yoğun bakımdaki hastaların bakımı ve tedavisi konusunda uzman olan bu hemşireler aranan hizmeti layığıyla sağlayabilir.

Damla Danışmanlık Yoğun Bakım Hemşiresi Hizmetine Ulaşmayı Kolaylaştırır

Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalar konusunda uzman hemşirelere ulaşmak isteyenler Damla Danışmanlık ile bağlantı kurup aradıkları özellikleri bildirdikten sonra işlemler başlatılır. Damla Danışmanlık sisteminde kayıtlı olan yoğun bakım hemşirelerinden danışanların taleplerine en uygun olan kişi seçilir.

Hasta yakınları ve yoğun bakım hemşiresi aynı gün ve saatte Damla Danışmanlık’a davet edilir ve iki taraf ve firma yetkilileri birlikte bir toplantı yapar. Eğer toplantıda hasta yakınları ve yoğun bakım hemşiresi anlaşırsa bir sözleşme düzenlenir.

Yoğun Bakım Hemşirelerinin Özellikleri

Yoğun bakım hemşireleri ağır yaralanmalar, kalp krizi, ağır hastalıklar gibi ciddi durumlarda yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören kişilere sağlık hizmeti sunar. İnsanların hayatlarının dönüm noktası olabilecek böyle zorlu dönemlerde destek veren bu meslek grubunun eğitimi ve çalışma koşulları oldukça zorludur.

Yeni mezun hemşireler işin niteliği dolayısıyla yoğun bakım ünitelerinde görevlendirilmez. Bu alanda çalışabilmek için tecrübe şarttır. Ayrıca üst düzey iletişim becerilerine sahip olmak, acil durumlarda sakin kalabilmek ve yine acil durumlarda hızlı ve doğru karar alıp uygulayabilmek gerekir.

Yoğun bakım ünitelerindeki makine ve ekipmanlar karmaşık bile olsa yoğun bakım hemşirelerinin bunları kullanabilecek bilgi ve yetenekte olması da şarttır. Ayrıca yoğun bakım ünitelerinin yoğun iş yükü ve hasta kayıpları ihtimaline karşı yoğun bakım hemşireleri psikolojik ve biyolojik olarak sağlıklı ve dayanıklı olmalıdır.

Yoğun Bakım Hemşiresinin Verdiği Hizmetler

Yoğun bakım hemşirelerinin görevleri hastadan hastaya değişebilirse de bazıları şunlardır:

  • Yoğun bakım ünitesindeki hastanın durumunda olumsuz bir gelişme olduğunda derhal doktorları bilgilendirmek ve müdahale edilmesini sağlamak
  • Hastaların solunumunda problem varsa giderilmesi için gerekenleri yapmak
  • Ünite içinde oluşabilecek enfeksiyonlar için tedbir almak
  • Hastanın bedensel bakımının yapmak, varsa sonda takmal ve temizliği, oksijen tedavisi ve yatış pozisyonu gibi konularda gerekenleri yapmak
  • Hastanın beslenme ihtiyaçlarını belirlemek ve gereğini yapmak
  • Hastanın bilgilerini kaydetmek, gelişimleri takip etmek ve doktorlara bildirmek
  • Gerektiğinde kan, doku, idrar örnekleri alarak tahlilleri yaptırmak.
  • İlaçlar hakkında bilgi sahibi olmak, yan etkileri takip edip doktorla işbirliği içinde çözümler üretmek

Sayılan görevler dışında da hastanın özel şartlarına göre tedavi ve bakım için gerekli olan işleri doktorlarla işbirliği içinde yerine getirirler.

Damla Danışmanlık Tarafından Verilen Diğer Hizmetler

Damla Danışmanlık, hemşire, çocuk bakıcısı, bebek hemşiresi, aşçı, şoför, oyun abisi, oyun ablası, hasta bakıcısı, sekreter gibi evde ve iş yerinde çalışacak elemanlara ulaşılması ve iş sözleşmesi imzalanması konularında da hizmet verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.