Genel Bilgi ve İçerikler

Verimli Ders Çalışma Yolları Nelerdir?

245

Verimli ders çalışma yolları nelerdir? Verimli ders çalışma öğrencilik yaşamının en gerekli ve en önemli parçasıdır. Başarıya ulaşmanın pek çok kolay yolu vardır. Ancak çoğu zaman bu yollar yanlış uygulanmakta veya birtakım eksiklikler yüzünden istenilen sonuç elde edilememektedir. Öncelikle yapılacak ilk iş, birtakım hedefler belirlemek ve bu hedefler doğrultusunda sorumluluklar alarak ilerlemektir.

Verimli Ders Çalışma Yolları Nelerdir?

Verimli ders çalışabilmek için bazı kurallara uyulması gerekir. Yazımızın devamında detaylı olarak ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Belirlenen hedeflerin gerçekçiliği dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Örneğin; ne kadar uzun süre çalışılırsa o kadar başarılı olunacağına inanmak gerçekçi bir hedef değildir. Burada en önemli husus öğrencinin kendi kapasitesini anlaması, kendini tanıması ve ne istediğini bilmesidir. Kendisini zorlamayacak hedefleri belirleyerek işe başlaması en doğru karar olacaktır.

Daha önceden belli bir çalışma rutini uygulamamış bir öğrencinin, birden bire çok uzun zamanlar harcayarak, pek çok konuyu aynı anda anlamaya çalışması, hem yorucu olacak hem de kolayca vazgeçmesini sağlayacaktır. Bu sebeple verimli ders çalışmak için kendine uygun bir çalışma şekli ortaya koyması oldukça önemlidir.

Çalışmaya başlamadan önce, çalışma masasında ders araç-gereçleri dışında ilgilenecek başka nesneler olmaması önemli bir kuraldır. Bu nesneler, kimi zaman yiyecek – içecek, kimi zaman da fazla dikkat çeken süslü nesneler olabilmektedir. En çok dikkat dağıtan nesne ise elbette ki cep telefonudur. Çalışmaya başlamadan önce mutlaka bu gibi nesneler ortadan kaldırılmalı ve tüm dikkatin derse verilebilmesi için uygun ortam hazırlanmalıdır.

Çalışma masasındaki dikkat dağıtan nesneler ortadan kaldırıldıktan sonra, çalışma ortamına genel bir göz gezdirme yapılmalıdır. Bu esnada oda ısısı, dağınıklık, gürültüye sebebiyet veren olası durumlar göz önünde bulundurulmalı ve en uygun verimli ders çalışma ortamı sağlanmalıdır.

Tüm bu dikkat dağıtan ve verimliliği düşüren etkenler yok edildikten sonra geriye yapılacak tek bir şey kalacaktır. Bu ise zihni meşgul eden kalabalıktır. Kaygı, stres, korku, endişe ya da ders dışında daha cazip gelebilecek sosyal medya gibi alanlar tamamen akıldan çıkarılmalıdır. Bu koşullar sağlandığında ders çalışmaya başlanması daha uygun olacak ve olumlu sonuçlar alınacaktır.

Verimli Ders Çalışma Programı Hazırlamak

Öncelikle her programın her öğrenciye uygun olmayacağının bilinmesi gerekir. Burada en önemli etken, öğrencinin eğitim düzeyine göre ayarlanmış ya da gireceği sınava uygun programlar hazırlanmasıdır. Eğitim düzeyi göz önüne alındığında, bir üniversite öğrencisi ile lise öğrencisinin aynı programa uymasının uygun olmayacağı anlaşılacaktır. Bu noktada öğrenci kendisi için en uygun verimli ders çalışma programını yapmalıdır.

Genel olarak tüm çalışma planlarında benzer birtakım kurallar vardır. Aynı anda birden fazla derse çalışılmaması gerekliliği bunlardan biridir. Bu gibi durumlarda öğrenci, günlük, haftalık, aylık ve dönemlik planlar hazırlayarak kargaşaya sebep olacak durumları ortadan kaldırabilir.

Her çalışma programında olması gereken bir diğer önemli kural ise tekrarlardır. Bir konuya çalıştıktan sonra konunun tekrarı için ayrı bir zaman harcanması, daha iyi anlaşılmasını ve pekişmesini sağlayacaktır. Ayrıca çalışılan konu için farklı kaynaklardan yararlanılması da oldukça faydalı ve tavsiye edilen bir durumdur.

Verimli ders çalışma programı hazırladıktan sonra, görsel hafızadan faydalanabilmek amacıyla, not almak için bir not defteri edinmek oldukça önemlidir. Ders çalışırken verimi artıracak olan bu etken, çalışılan konunun kalıcılığını da artırarak kolay unutulmamasını sağlayacaktır.

Plan yapmadan çalışmaya başlamak belli bir noktadan sonra konuların yığılmasına sebep olabilir. Günlük, haftalık, aylık ve dönemlik planlar, hangi derslerin hangi saatlerde çalışılması gerektiğine yardımcı olacağı için yığılma durumunu ortadan kaldırmaktadır. Aksi durumda bu tarz yığılmalar ve hangi derse ne zaman çalışılacağının bilinmemesi strese yol açmaktadır. Stres ise verimi düşüren en önemli etkendir.

En Verimli Ders Çalışma Saatleri

Verimli ders çalışma saatleri elbette ki kişiye göre farklılık gösterebilir. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki o da günün belli saatlerinin verimlilik açısından daha uygun olduğudur. Sabah 8-11 saatleri bilimsel olarak verimlilik sağlayan saatler olarak bilinmektedir. Bilimsel araştırmalara konu olan bu durumdan, çalışkanlıklarıyla bilinen Japonlar oldukça yararlanmaktadır. Güneşin dik açıyla indiği saatlerde çocuklarını uyutmayan Japonlar, günün verimli saatlerini önemli işlerine ayırmaktadırlar.

Özellikle sabah saatlerinin verimli ders çalışmak için uygun olacağına inanılmasının sebebi, gece uykusunun alınmasıyla, herhangi bir yorgunluk belirtisi göstermeden odaklanma işleminin kolayca sağlanmasıdır. Beyin yeterince dinlenmiş olacağı için yeni bilgiyi öğrenmek daha kolay olacaktır.

Öğleden sonra 16.00 – 18.00 saatleri ise uzun süreli hafızanın en etkin olacağı saatler olarak bilinmektedir. Öğrenilen bilgilerin kalıcı olması açısından bu saatler uygundur. Zihin algısının açık olduğu düşünülen bir diğer saat aralığı ise 19.00 – 22.00’dir. Bu 3 saatlik dilim yapılan araştırmalara göre, verimli ders çalışmak için uygun saatler olarak bilinmektedir.

Pek çok insan bu saatleri günün son çalışma saatleri olarak düşünmekte ve tekrarlarını bu saatlerde yapmaktadır. Daha önceden çalışılan konulara göz atmak ve pekiştirmek için en uygun saatler yatmadan önceki bu 3 saatlik zaman dilimidir.

Verimli Ders Çalışma Tekniği : Pomodoro

Ders çalışırken düzgün bir şekilde odaklanabilmeyi sağlamak için kullanılan bu teknik oldukça basittir. 25 dakikalık çalışma sonrası verilen 5 dakika molayla beraber toplamda 30 dakika olan bu zaman dilimine pomodora denir. Bu teknik sayesinde verimli ders çalışmak daha kolaydır. Beynin fazla yorulmasına izin vermeden verilen kısa molalar, hem daha çok odaklanmayı, hem de dikkat dağınıklığının giderilmesini kolaylaştırmaktadır.

Verimli ders çalışma yolları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.