Genel Bilgi ve İçerikler

Uçuş Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

173

Uçuş sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekenler neler? Bilindiği üzere uçak ile yolculuk, günümüzde bilinen en güvenli yolculuk türleri arasında yer almaktadır. En hızlı yolculuk türü de olduğu için günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Uçak ile yolculuk, kara ve deniz yolculuğuna göre daha farklı olduğu için bazı kişisel ve genel kurallara dikakt etmek gerekmektedir.

Uçuş Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde artık seyahat etmek oldukça kolay bir hal aldı. Uçak bileti fiyatlarının her bütçeye göre uygun bir hal alması, havayolları kullanımının artmasını sağladı. Elini çabuk tutanlar, uçak biletini çok daha uygun bir fiyata alabiliyor ancak uzun süren uçuşlarda yaşanan zaman dilimi farkı, pek çok kişi açısından ciddi bir sorun halini alıyor.

Sağlık problemlerine de davetiye çıkarabilen bu durumu en aza indirgemek aslında hiç de zor değil. Uzun uçuşlarla yapılan seyahatlerde dikkat edilmesi gereken konuların en başında, vücudun basınç ve su dengesini sabit tutmak ve korumak yer alıyor.

Uçaklarda pek çok kurala dikkat edilmesi gerekmektedir. Başka yolcular rahatsız edilmemeli, gereğinden fazla yüksek ses ile konuşulmamalı gibi…

Uçuş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken şeyler

Jet-lag Sendromu

Uzun uçuşlarda en sık karşılaşılan sorunların başında genel olarak saat farkı ve uyku saatlerinin farklığa girmesi geliyor. Kıtalar arası yapılan seyahatlerde bir anda çok fazla sayıda zaman dilimi geçişinin yaşanması doğal olarak bünyeyi olumsuz bir şekilde etkiliyor. Yaşanılan yerdeki saat dilimine alışan vücudun, anlık olarak 6 ya da 7 saatlik bir zaman dilimini atlaması, bioritmin bozulması olarak da adlandırılan jet-lag durumuna neden oluyor.

Jet-lag, seyahat eden kişinin kendisini son derece yorgun ve halsiz hissetmesine yol açarken, algılamada sorunların yaşanmasına da neden oluyor. Vücudun tüm dengesini bozabilen bu durumdan sindirim sistemi dahi nasibini alabiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, jet-lag etkisinden kurtulmanın süresinin, uçuş saatinin 8 katı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani 12 saatlik bir uçak yolculuğunun etkileri, 96 saat kadar sonra ancak etkisini yitiriyor. Bu zaman dilimi ise e güne denk geliyor. Bununla birlikte dönüş  yolunda da aynı sendromu yaşayabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Vücudun bioritminin bozulması olarak bilinen, bir sendrom olan jet-lag, tüm uzun uçuşlar yapan kişilerin ortak bir sorunu haline gelmektedir. Genel itibari ile geniş bir zaman dilimi atlanarak yapılan seyahatlerde, vücudun bu duruma ayak uydurabilmesi ise oldukça zor bir hal alıyor.

Bu durumun yan etkilerinden en az seviyede etkilenebilmeniz için yapılabilecek en iyi şey, gidilen ülkedeki saate uygunluk göstererek hareket etmeniz olacaktır. Yani her ne kadar uykunuz kalmış olsanız dahi iniş yaptığınız gece hemen uyumak, ertesi günün çok daha rahat geçmesi adına size oldukça yardımcı olacaktır. Aynı şekilde tam tersi olarak, ne kadar yorgun ve uykusuz olsanız da gündüz saatlerinde iniş yaptığınızda dinlenmek için uyumamanız gerekiyor.

Bol Su Tüketin

Tüm bunların yanında, uçuş sırasında da alınacak bazı önlemler yer alıyor. Kabin basıncı yüksek olduğu için vücut, genel olarak kuruma eğilimi gösterir. Bu nedenle uçuş öncesinde ve uçuş esnasında bol su tüketimi gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Ancak alkol, çay, kahve gibi vücutta su tutan, ödeme neden olabilecek içeceklerden uzak durmanız gerekiyor.

Benzer olarak, yemek tercihinde de su oranını düşürmemeyi ihmal etmeyip, hafif yiyecekleri tercih etmenizde fayda var. Bir diğer önemli nokta ise rahat bir uçuş deneyimi için terletmeyen ve dar olmayan kıyafetler tercih etmenizdir.

Uçaşlarda kalkış ve iniş aşamalarında değişkenlik gösteren kabin basıncı sebebiyle kulaklarda ağrı hissedilebilmektedir. Bunun nedeni, kulaktaki basınç seviyesiyle dışarıdaki basınç seviyesinin birbirinden farklı olmasıdır.

Soğuk Algınlığı Olanlar Dikkat

Vücuttaki oluşan basınç, yerdeki seviyeye eşit olduğundan dolayı kalkışlarda yaşanan basınç sorunu uçağın düz konuma gelmesiyle birlikte ağza açılan ince bir boru olan östaki borusu sayesinde çözülme gösterir. Ancak eğer grip veya nezle gibi bir rahatsızlığınız varsa bu ince kanal tıkanıyor ve rahatlamayı sağlayamıyor. Bu nedenle yolculuğunuz ağrılı ve sıkıntılı geçebiliyor.

Bu durumun etkisini en aza indirebilmek için soğuk algınlığının hissedildiği durumlarda uçuşlardan kaçınmak sizler için daha iyi bir tercih olacaktır. Ancak yine de nezle veya soğuk algınlığı durumlarında havadayken yapılabilecek birkaç rahatlatıcı yöntem mevcuttur.

İlk olarak, kulaklarda basınç hissedildiği anda yutkunmak ve esnemek faydalı olabilir. Bunların yanında, özellikle kalkış ve inişlerde yanınızda sakız bulundurmanız ve çiğnemeniz, basıncı dengeleyerek kulak tıkanmalarını engellemeye yardımcı olacaktır.

Eğer tüm bu yöntemler işe yaramıyorsa, valsava maverası olarak adlandırılan, parmaklarla burnu tıkayacak şekilde yavaş yavaş burundan nefes verme işlemini denemekte fayda var. Ancak burada dikkatli olunması gereken nokta hızlı ve şiddetli bir şekilde nefes vermemek. Böyle bir durumda oluşacak basınç, kulağa ciddi bir hasar verebilmektedir.

Çocuklar için ise emzik gibi emilebilecek gereçler basınç sorununu çözmede yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında ilaç kullanmak da bir seçenek olabilir ancak jet-lag etkilerini arttırarak, yan etkilerine maruz kalmamanız adına tavsiye edilmiyor.

Yapılan uzun uçuşlarda, sağlığınız açısından dikkatli olmanız gereken pek çok konu yer alıyor. Ancak yolcuların sıklıkla şikayet ettikleri durumlar halsizlik, jet-lag sendromu ve basınç farkından meydana gelen ağrılar oluyor.

Uçuk yolculuğu ile sorun yaşayan kişiler için yukarıda sıralanan detaylara önem verdikleri takdirde daha rahat bir yolculuk geçirebileceklerini söyleyebiliriz. Uçak yolculuğunun mümkün olmadığı durumlarda araç kiralamak ya da toplu taşıma kullanma gibi alternatifler de farklı ulaşım metodu olabilir.

Bahsi geçen durumları yaşamamak adına, yukarıda aktardığımız birkaç ufak detaya dikkat ederek, seyahatlerinizi daha keyifli ve eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Uçak bileti fiyatları bakımından seyahat etmenin, geçmiş dönemlere oranla çok daha mümkün olduğu bu günlerde, keşiflere çıkmak, en eğlenceli aktivitelere katılmak ve doyasıya gezmenin keyfini çıkarmak sizlerin elinde.

Uçuş sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekenler neler? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.