Genel Bilgi ve İçerikler

Uzaktan Eğitimin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1.847

Uzaktan eğitimin faydaları ve zararları nelerdir? Virüs vakalarının artması ile Türkiye, uzaktan eğitim kelimesini sıklıkla duyar oldu ve bu konuda uygulamaya geçildi. Sistem işleyişinin ardından çok sayıda kişi acaba bu sistem faydalı mı? Yoksa zararlı mı? Sorusunu sormaya başladı… Uzaktan eğitim: Öğrenen ve öğretenin birlikte karşılıklı fayda sağladığı, bulunulan mekanın önemli ve zorunlu olmadığı, teknolojik bilişimlerle sanal bir ortamda dersin gerçekleştiği ortamdır. Canlı, görüntülü ve işitseldir.

Uzaktan eğitim başlamadan önceki ilk dönemde, yani virüs ülkemizde yaygınlaştığı ve yasakların başladığı anlarda okullar kapanmış, üniversitelere ara verilmişti. Bu durum çok sayıda öğrenciye garip gelmişti. Son sınıfta okuyan öğrencilerin pek çoğu, sınıf arkadaşlarına, hocalarına veda dahi edememişti. Yaşanan bu durumlar çok sayıda öğrenciler için üzücü bir hatıra olarak geride kaldı.

Uzaktan Eğitimin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite ile pek çok kurum kuruluş, eğitimini uzaktan yapmaya başladı. Bu sistem çok sayıda kişinin yararına oldu, çok sayıda kişiler tarafından da eleştiriler gelmeye başladı. Özellikle arkadaşlık ortamını özleyen, üniversitesine, arkadaşlarına veda dahi edemeyen çok sayıda öğrenci bu sisteme yönelik bazı durumlarda sitemkar yaklaşım sergileyebildi. Ve aynı zamanda özellikle uygulamalı eğitimin son derece önemli olduğu bölümlerde öğrenciler eğitimini yüz yüze alamadı…

Uzaktan Eğitimin Faydaları Neler Oldu?

Pandemi dolayısıyla böyle bir eğitim sürecine girdik. Uzaktan eğitimin bize sağlamış olduğu yararlardan biri şüphesiz; herhangi bir tehdit altında nasıl bir yol ile ilerlemeliyiz? Bu oldu. Aksi takdirde eğitime komple ara verilip, asenkron bir şekilde de ilerleyebilirdi. Video konferanslarda kimi zaman bulunuyorduk ancak böyle bir karşılıklı eğitimi ilk defa deneyimlemiş olduk. Uzaktan eğitim sürecinde, zaman yönetimi yapmayı daha bilinçli hale getirdik. Yüz yüze eğitimde kimi zaman çekimser davranıp, bazı konularda geri kalabiliyorduk.

Uzaktan eğitimin sağladığı yararlardan biri, derste öğrenilen bir konuyu defalarca izleyip, başa sarıp, geri oynatabilmek. Bu öğrenciye; anlamadığı konularda yeniden dinleyebilme ve konuları tekrar etmede büyük katkı sağlamıştır. Derste herkes konuşabilme hakkına sahip ve ders içerisinde sürekli sebepsiz bölünmelere mağdur kalınmamaktadır. Kişisel kendilerini daha rahat hissederek, çekindikleri konularda soru sorabilmektedirler.

Uzaktan Eğitimin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sağladığı faydalar ile ayrıca eğitim gören öğrenciler, aileler uzaktan eğitimin zararları nelerdir? Şeklinde de arayış içerisinde olmuştur. Tabii uzaktan eğitimin sağladığı zararlar da bulunmaktadır. Öğrenciler sosyal bir ortamda olmadıklarından, çeşitli psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir; özgüven eksikliği, kendini yetersiz görme, asosyal olmak vb. Bunlarla birlikte sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Ekrana gün içerisinde sürekli maruz kaldığımızdan, göz sağlığı problemleri de oluşmaktadır.

Öğrenciler ne yazık ki yüz yüze eğitimdeki gibi belirli bir disiplin çerçevesinde eğitim göremiyorlar. Sadece canlı derslerine girip, geri kalan zamanda da o derse bakılmıyor maalesef. Test çözmede ve ders çalışmada ödevler verilmediğinden, öğrenciler rahat -davranıyorlar. Dersler verimsiz geçiyor çünkü ev ortamının sağlamış olduğu bir rahatlık ve dikkat dağınıklıkları, öğrencileri sürekli olarak derslerden alıkoymaktadır. Ve derslerde öğrenilen bilgiler, tekrar edilmeyip, konu tartışmaları yapılmamaktadır.

Uzaktan Eğitim ve Sonrası

Yüz yüze eğitim başladığı zaman, öğrenciler ders çalışma konusunda derslere ve okul ortamına adapte olmakta güçlük çekebilirler. Uzaktan eğitim, herkes için eşit olmayabiliyor. Kimilerinin internet kalitesi düşük olduğundan, derse katılımda zorlanıyor. Böyle bir sistem kullanılacaksa öncelikle tüm öğrenciler için eşit koşullar sağlanmalıdır.

Öğrencilerin Uzaktan Eğitime Tepkisi

Bazı öğrenciler uzaktan eğitime oldukça karşı durumda. Uzaktan eğitim ile yeterli derecede eğitim alamadıklarını düşünüyorlar. Bu öğrenciler genel olarak yüz yüze eğitim ile öğretmenlere daha iyi bir şekilde soru sorabildiklerini, daha iyi not aldıklarını, derse daha iyi bir şekilde odaklandıklarını belirtiyor. Covid 19 nedeniyle panik durumunda olan pek çok öğrenci ise uzaktan eğitimden yana.

Uzaktan eğitimin faydaları ve zararları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca eğitim ile ilgili diğer faydalı bilgilere, hayata yönelik içeriklere dair sitemizde gezintiye çıkabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.