Genel Bilgi ve İçerikler

Basketbol Oynamanın Faydaları

423

Basketbol oynamanın faydaları neler? Basketbol, vücudun tamamını çalıştıran bir spordur. Yüzme, koşu gibi faydaları saymakla bitmez, birçok faydalı etkiyi bir araya toplayan sporlardan biridir. Basketbol oynamak fiziksel, psikolojik, sosyal ve davranış yönlerinden gelişime katkıda bulunur. Basketbol özellikle gelişim çağındaki bireyler için çok önemli ve etkili bir spordur. Çocuklarda boy uzamasına katkıda bulunduğu herkesçe bilinir, fakat bilinmeyen ve öğrenildiğinde bu spora teşvik edecek pek çok olumlu etkisi vardır.

Basketbol Oynamanın Faydaları

Basketbol oynarken bütün kaslar çalışır yapılan spor kalori yakımı sağlar ve fazla kilolardan arındırır. Bu sayede vücut düzgün bir gelişime ve görünüme sahip olur. Vücuda esneklik kazandırır. Düzenli oynamak kondisyonu artırır ve vücuda hız kazandırır. Basketbolun kemik gelişiminde de etkisi büyüktür. Özellikle gelişim döneminde kemiklerin güçlenmesini ve kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Olası kazalarda kemiklerin kırılmaya olan dayanımlarını artırır.

Basketbol oynamak ileri yaşlar için sağlıklı bir vücuda zemin hazırlar. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Yüksek tansiyon riskini azaltır. kalp ve kan damarları genişler, kan rezervi artar ve taşınan oksijen miktarı artar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bu sayede hastalıklara karşı direnç artar. Eklem ağrıları riskini azaltır. Birçok spor gibi düzenli beslenme ve uyku alışkanlığı sağlar.

Basketbolun Psikolojik ve Sosyolojik Faydaları

Basketbol takım halinde oynanan bir oyundur. Bu sayede yeni insanlarla tanışma ve sosyal ilişkileri geliştirme fırsatı sağlar. Spor yapıldıkça vücutta gelişim görüldüğü için bu gelişimler kişiye kendini iyi hissettirir. Bireyin kendine güvenini artırır ve başarılı olmaya yardımcı olur. Basketbol eğlenceli bir spordur, oynarken ve oynadıktan sonra spor yapmış olmanın verdiği etkiyle kişiyi stresten uzak tutar. Takım halinde oynanan basketbol, ekip ruhunu ve koordinasyon yeteneğini geliştirir. Bireyin daha dikkatli olmasını sağlar, daha dinç bir zihin sunar. Paylaşma ve yardımlaşma davranışları sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.