Genel Bilgi ve İçerikler

Turbolu Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Turbo Motorlu Araç

123

Turbolu araç bakımı nasıl yapılır? 1900’lü yılların başında ortaya çıkan turbo günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Atmosferik motorlu araçların yerine turbo şarjlı motorlar birçok avantaja sahip olduğundan günümüzdeki araçların büyük çoğunluğu turboludur. Birçok araç kullanıcısı turbonun sağlıklı işleyişi için gerekli olan sürüş kurallarını uygulamadığı için turbolarda çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Turbo oldukça önemli bir parça olmakla birlikte arıza sonrasında tamir edilmesi de çok sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarmaz. Bu nedenle turbolu araçların çalışma prensiplerine hâkim olmak ve sürüşü bu ölçüde devam ettirmek oldukça önemlidir.

Turbonun Çalışma Prensibi Nedir?

Araçlar silindirlerin içerisine ne kadar çok hava ve yakıt gönderebilirse o denli yüksek güç üretebilir. Bu nedenle silindir hacmi yüksek olan motorlar daha güçlü motorlardır. Bu motorlar ülkemiz için genel olarak 2000 cc ve üzeri olarak ifade edilebilir. Yüksek hacimli atmosferik bir motorun yakıt sarfiyatı da bu prensip nedeniyle yüksektir. Bunun yanında turbo şarjlı motorlar daha farklı çalışırlar. Aşırı besleme sistemlerinden birisi olan turbo silindirlere yüksek basınçla daha çok hava gönderir. Bu nedenle de küçük hacme sahip motorlardan turbo nedeniyle yüksek tork değerleri elde edilir.

Turbo Motorlu Araçların Avantajları Nelerdir?

Turbolar bir araç için oldukça avantajlıdır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Turbo motorlu araçlar yüksek güç değerleri oluşturabileceği için daha az silindire ve daha küçük bir motora gerek duyulabilir. Bu durumda motor maliyetlerinin düşürülmesinde oldukça etkilidir.
  • Atık egzoz gazlarından faydalanan turbo şarjlı motorlar yakıt tasarrufu ile öne çıkarlar. Bununla birlikte turbo nedeniyle sürtünme ve ısı kaybı da daha az olur.
  • Küçük hacme sahip olan motorlar daha hafif yapıya sahip olduklarından daha az yer kaplar ve daha sessiz çalışırlar.
  • Turbo, aracı en yüksek tork değerine daha kolay bir şekilde ulaştırabilirken hız kaybını da en aza indirir.

Turbo Motorlu Araç Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Turbo motorlu araçların çalışma prensibi nedeniyle araç çalıştırma, durdurma ve sürüş yapmada birçok noktaya dikkat edilmelidir. Aracı ilk çalıştırdığınızda hemen hareket etmemelisiniz. Turbonun sağlıklı bir işlev görebilmesi için motor yağının turboya erişmesi gerekir. Araç özellikle 5-6 saattir çalıştırılmıyorsa yağ bir miktar kalınlaşır. Bu nedenle turbonun yağlanması için 30 saniye kadar bir süre vermeniz doğru olacaktır. Aracı yürüttükten sonra hemen yüksek devirlere ulaşmamak turbo motor sağlığı için gereklidir. Özellikle aracı kullandığınız ilk 5 dakika içerisinde 2500 devir seviyesine ulaşmamak daha doğrudur. Motor sürüş esnasında düşük devirlerdeyse hızı artırmak için gaza yüklenmek yerine vites düşürmeyi deneyin. Siz gaza yüklendikçe motorda vuruntu olarak ifade edilen istenmeyen yanmalar geçekleşebiliyor. Motorun aşırı ısınması gibi bir soruna neden olan vuruntular motor bloğuna, pistonlara ve silindirlere ciddi zararlar verebilir.

Turbolu Araç Bakımı Nasıl Yapılır?

Turbonun sağlıklı çalışabilmesi için özellikle yağ bakımlarına daha çok dikkat etmeniz gerekir. Aracın yağ bakımı geldiğinde araç üreticisinin sizin için önerdiği yağ türünü ve markalarını kullanmaya özen göstermelisiniz. Uygun olarak konulmamış yağlar turbonun devreye girmesini geciktirdiği gibi turbo arızalarına da neden olmaktadır. Aracınızın yağ bakımını turbo motor sağlığı için kilometresi geçmeden önce veya bir yıl dolmadan yaptırmalısınız. Turbo sağlığı için özellikle tam sentetik motor yağları tavsiye edilir.

Bakımlar turbo şarjlı motorlar için oldukça kritiktir. Turbolar uygun olmayan bir ortamda kolaylıkla arızalara neden olabilmektedir. Turbo bakımında diğer önemli bakım kalemi de hava filtresidir. Hava filtrenizi her bakımda orijinal yedek parça ile değiştirmek size oldukça katkı sağlayacaktır. Yüksek tork üretmek için turbo, daha fazla havaya ihtiyaç duyar. Bu havanın kaliteli olması ise hava filtresi ile mümkün olabilir.

Turbo sağlığı için yüksek kaliteli yakıt kullanmak oldukça önemlidir. Düşük kaliteli yakıtlar motorda kurum birikmesine neden olur. Bu kurumlar tutukluğa yol açtığı gibi egzoz gazı atıklarının da daha kalitesiz olmasına neden olur. Turbo motorlu aracınızı korumak için bu bakımlara dikkat etmeli, kısa süreli aralıklarla motor yağ seviyesini kontrol etmelisiniz. Yağ eksiltmesi gibi bir durum turbonun baş düşmanı olabilir.

Sağlıklı Turbo İçin Hangi Kontroller Yapılmalıdır?

Aracınız belirli kilometreler yaptığında ya da ikinci el bir araç alacağınızda muhakkak turbo kontrolü yaptırmalısınız. Turbo kontrollerinde turbo sisteminin kendisi incelendiği gibi turboya aktarım sağlayan diğer elemanlar da kontrol edilmelidir. Turbo için türbin çark boşluğu kontrolleri, turbonun olağan ses düzeyi ve yağ sızıntıları dikkatlice incelenmelidir. Bununla birlikte yağ hortumu, yağ pompası ve yağ aktarım kanallarında bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Turboyu engelleyebilecek yabancı maddeler olup olmadığına da bakılmalıdır. Bu kontroller ve incelemeler turbo şarjlı motorlar için oldukça gereklidir.

Turbolu araç bakımı nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.