Genel Bilgi ve İçerikler

Tepsi Çeşitleri Nelerdir?

137

Tepsi çeşitleri nelerdir? Tepsi; sözlük anlamı olarak bardakları, tabakları vb. içine koyarak taşımayı sağlayan, çeşitli büyüklüklerdeki düz kaplara denir. Tepsi kelimesinin bir diğer anlamı ise içinde; börek, poğaça, tatlı vb. gibi hamur işi yiyeceklerin pişirildiği derinliği az ve fırına göre geniş olan düz kap olarak karşımıza çıkmaktadır. Hangimiz annelerimizin fırında pişirdiği börekleri, henüz tabaklara konulmadan tepsiden kaçırmadı ki?

Tepsi Çeşitleri Nelerdir?

Tepsi çeşitleri ve modelleri evlerimizde mutfaklarda, lokantalarda ve birçok benzer iş yerlerinde günlük hayatımızda kullanılmaktadır. Oval tepsi, dikdörtgen tepsi, işlemeli tepsi bazı tepsi çeşitleri arasında yer alır. Göz alıcı sunumlar yapmak için ve yiyecek veya içeceklerin güvenle taşınmasında kullanılır.

Tepsilerle misafirlerimize, ailemize tepsiye dizdiğimiz yiyecek veya içecekleri şık bir şekilde sunarız. Bunun yanında tepsilerin kültürümüzde de önemli bir yeri vardır. Örneğin kız isteme merasimlerinde gelin adayı, elinde güzel, süslü bir tepsi ile evdekilere teker teker kahve ikramında bulunur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.