Genel Bilgi ve İçerikler

Tekirdağ Gezilip Görülebilecek Yerler

87

Tekirdağ gezilip görülebilecek yerler içerisinde bulunan bazı yerleri sizler için paylaşmak isteriz. Tekirdağ, doğa ve tarihin kucaklaşmasına ev sahipliği yapan Türkiye’nin 30 büyük şehrinden biridir. Maviyle yeşilin buluşmasına tanıklık edebilir sıcak günlerde denizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan Tekirdağ hem gözünüze hem de lezzetli yemekleriyle midenize hitap etmektedir. Ayrıca üzüm bağlarıyla ünlü olan şehir şaraplarıyla nam salmıştır. Tekirdağ gezinizde doğayla iç içe olarak rahatlayabilir istediğiniz takdirde de aktiviteleriyle heyecanın doruklarına çıkabilirsiniz.

Tekirdağ Gezilip Görülebilecek Yerler

Tekirdağ’da gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için sıraladık.

Tekirdağ Rakoczi Müzesi

 Tekirdağ’ın tarihi mekânlarından biri olan Rakoczi Müzesi aynı zamanda şık bir Osmanlı Konağı’dır. 1720-1735 yolları arasında bu konakta Macar Prensi II. Frenc Rakoczi yaşamıştır.

Tekirdağ Rakoczi Müzesi

Prensin yaşadığı ev Macar hükümeti tarafından satın alınarak 1932 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Müzede prensin kişisel eşyaları, o döneme ait yağlı boya resimler ve evraklar yer almaktadır. Müze pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilmektedir.

Tekirdağ Namık Kemal Evi

Tekirdağ’da 1840 yılında dünyaya gelen ünlü vatan şairi Namık Kemal’in anısına açılmış bir müzedir. Namık Kemal’in yaşadığı ev zamanla restore edilmeyecek şekilde harap duruma geldiğinden 19. YY’dan kalma Osmanlı Evi Namık Kemal anısına müzeye dönüştürülmüştür. 1993 yılında da ziyarete açılmıştır.

Tekirdağ Namık Kemal Evi

Müzede Namık Kemal’e ait eserler, belgeler ve çeşitli tablolar yer alırken Tekirdağ tarihini gözler önüne seren eserlere yer verilmiştir. Müze pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilmektedir.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1992 yılında hizmete açılmış MÖ 4500 yılından günümüze dek olan tarihi kalıntılara yer vermektedir. Müzede tarihi madeni paralar, süs eşyaları, mızraklar, Tekirdağ’ın geçmiş yaşamlarında kullanılan kadın, erkek giysilerine yer verilmiştir.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müzenin bahçesinde de ayrıca Roma, Helenistik ve Bizans dönemine ait yazıtlar, sütunlar ve mezar taşları yer almaktadır. Müze pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilir.

Tekirdağ Hora FeneriTekirdağ gezilip görüşebilecek yerlerden bir tanesi de Hora feneridir. Hora Fener’i, Sultan Abdülmecit tarafından Fransa’dan getirilen özel malzemelerle yapılmıştır.

Tekirdağ hora

Fenerin tamamı demir olup 25 metre yüksekliğe sahiptir. Marmara Deniz’inden geçen gemilere hala yol göstermeye devam etmektedir. Hora Fener’i Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 20 km mesafede yer almaktadır.

Tekirdağ Uçmakdere

Tekirdağ’ın harika manzaralarından birine şahit olabileceğiniz cennetti andıran görüntüsüyle sizi büyülemeye hazır Uçmakdere’yi ziyaret etmeden Tekirdağ gezinizi tamamlamamanızı öneririz.

Tekirdağ Uçmakdere

Uçmak dere yeşille maviyi buluşturan muhteşem doğasıyla kafanızı dinlemeniz için harika yerlerden biri. Ayrıca Uçmakdere,  Trakya’nın yamaç paraşütünde en önemli adresi. Adrenalin seven biriyseniz Uçmakdere’ye gelip de yamaç paraşütü yapmadan dönmeyin deriz.

Tekirdağ Kumbağ

Eski bir Rum yerleşim yeri olan Kumbağ, doğası ve deniziyle birlikte yaz kış ziyaret edilen muhteşem yerlerden biridir. Yazın temiz suyuna girip serinleyebilir, sakin bir tatil geçirebilirsiniz.

Tekirdağ Kumbağ

Kışın ise kafa dinlemek için uğrayabilir deniz ve doğa manzarasında kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.