Genel Bilgi ve İçerikler

Stresi Azaltmak İçin Alternatif Yöntemler

34

Stresi azaltmak için alternatif yöntemler nelerdir? Stres nasıl azaltılır? Günümüz teknoloji ve hızlı bilgilerin insanlara ulaştığı bir çağ. Hızlı yaşamak insanı aşırı stresse sokuyor ve günlük hayattaki ortaya çıkarabileceği performansı etkiliyor. Stres, korku ve ani duygu değişimleri gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkarıyor. Örneğin iş hayatına atılan bir insan yoğun stres karşısında kaçıyor ve rahat ettiği konfor alanına geri dönüyor, sırf korkuyu hissettiği için.

İnsanın kendisini kandırmaması gerek, hayatı severek yaşamak istiyorsa yoğun stres altında kendisini bulması gereklidir. Yoğun stres yaşayan bir insan beynini tam kapasitede kullanabilir. Ancak uzun süre stres altına girdiğinde tükenmişlik sendromuna girebiliyor.

Stresi azaltmak için alternatif yöntemler

Stresi Azaltmak İçin Alternatif Yöntemler

Modern dünyada insan fazla keyif düşkünü olduğundan kariyer basamakları tırmanırken veya kendini geliştirmek isterken ilerlediği yoldan hemen vazgeçiyor.

Aşırı stresi kontrol etmenin birçok yöntemi vardır. İşte o muhteşem yöntemler.

1) Kontrollü Stres Altına Girme

İnsanı hayatını kontrol altına alması gereklidir ve bu birey için büyük bir sorumluluktur. Dünyada yaşayan çoğu insan kendi kontrol etmeyi başaramaz ve başkalarının himayesi altında yaşamaya çalışır. Hayatında stresi ne olursa olsun kontrol edebilen insan, çevresinde iletişim halinde olduğu insanları kontrol edebilir. Yaşadıkları stressin yarattığı enerjiyi kolayca kontrol edebilir.2) Kabullenme

İnsanoğlu bilinciyle düşünür ama fazla düşündüğünden hareket geçmeyi bilemez. Fazla düşünmek beyni yoruyor ve düşünceler her ayrıntıyı düşünmeye çalışıyor. Beyin düşündüğü her ayrıntıyı kontrol etmeye çalışır ancak hayat insana şunu öğretir.” Kontrol edemeyeceğin şeyleri kabullen”. Örneğin ikili ilişkilerde insanlar birbirlerine üstünlük kurmaya çalışır ve diğer insanın karakterini değiştirmeye çalışır. Bu yanlış bir davranıştır. İdeal bir ikili ilişkide insanlar birbirlerini olduğu gibi kabullenmek zorundadır. Ancak davranışlar değişebilir.

3) Gereksiz Şeyleri Atma

İnsan her şeye sahip olmak istiyor. Günlük yaşamında ihtiyacı olmadığı eşyaları ve eğitimleri alıyor. Bunun yüzünden de çoğu insan mutsuz oluyor. Hayatınızdan kullanmadığınız eşyaları satın veya atın. Böylece dengede hissetmeye başlarsınız ve hayatınızı düzene girer.

4) Derin Nefes Alma

Büyük bir sorunla karşılaştığınızda hiçbir şey yapmadan kaskatı halde duruyorsanız derin nefes alın ve ne yapacağınıza dair karar verin. Duyguları yoğun yaşamak mantıklı düşünmeyi engeller. Derin nefes almak ise mantıklı karar vermeyi sağlar.

Stresi azaltmak için alternatif yöntemler genel olarak bu şekildedir. Sağlıklı bir yaşam için stressiz olmak son derece önemli bir faktördür. Özellikle Ibs yani hassas bağırsak sendromuna sahip kişilerde, stressiz bir hayat çok daha önemlidir.

Stresin devamlı olarak devam etmesi vücudun fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmemesine sebebiyet verebilir. Özellikle çevrenizde sizi üzen insanlar var ise bu insanlardan uzak durmanızı da tavsiye ederiz. Bazı kişilerin yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de en ufak şeyleri dahi takıntı haline getirmektir. Ufak şeylere takılmamanızı tavsiye eder, sağlıklı, mutlu günler dileriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.