Genel Bilgi ve İçerikler

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

277

Su tasarrufu nasıl yapılır? Su hayatımız için en önemli şeylerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Canlılığın devamı için su gereklidir. Su olmasaydı canlılık hiçbir şekilde devam etmezdi. Bu yüzden suyumuzu mümkün olduğunca tasarruflu kullanmalıyız. Aksi takdirde su bulmakta güçlük çekilecek ve bu sayede kıtlık baş gösterecektir. Peki suyumuzu tasarruflu kullanmak için neler yapabiliriz? İşte yazımızın devamında su tasarrufu için yapılacak 8 ipucu konusuna değineceğiz.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yapılan küçük tasarruflar ekonominize katkı sağlayacaktır. Ayrıca barajlardaki su seviyelerinin kurak geçen sezonlarda azaldığını da düşündüğümüzde, su tasarrufu nasıl yapılır? Sorusu, bilinçli insanlar tarafından sıklıkla sorulan bir konu haline gelmiştir. Su tasarrufu yapmak için gerekli bazı adımları sizler için hazırladık.

İşe Boşa Akan Musluğu Kapatmakla Başlayın

Tasarruflu su kullanmanın önemli kurallarından biriside boşa akan suyu kapatmak olacaktır. Ellerinizi sabunlarken, diş fırçalarken suyla işiniz olmadığı anlarda boşa akan suyu kapatmanız suyu tasarruflu kullanmak açısından faydalı olacaktır. Boşa akan her 20 saniyede 1 litre suyun aktığını bilirsen kullanmadığın anlarda suyu kapatmış olursun.

Bazı kişiler bu konunun üzerinde durmamaktadır. Örneğin diş fırçalanırken, fırçalama süresi boyunca su akıtılmaktadır. Veya el sabunlanırken, sabunlama süresi boyunca su boş yere akıtılmaktadır. Aynı şey traş olunurken veya benzeri sebepler nedeniyle de sıklıkla yapılıyor. Bu durumların tamamı, geniş zaman dilimine yaydığımızda büyük bir su sarfiyatını gözler önüne seriyor.

Banyo Yaparken Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Gün içinde veya işten geldiğimiz zamanlarda kendimizi iyi hissetmek ve temizlik için banyo yapmaktayız. Banyo yaptığımız zamanlar suyu en çok tükettiğimiz zamanlardır. Banyo yaparken akan suyun boşa gitmesine neden olmaktadır. Bu yüzden banyo yaparken alışkanlıklarınızı değiştirin.  Banyonuzu her gün yapmak yerine aralıklı yapıp ve kullanmadığın anlarda suyu kapatıp su israfını önlemiş olursun. Bunun yanında kullanacağın kadar plastik bir kovaya su alarak boşa akacak olan suyu tasarruf etmiş olursun.

Banyoyu çok sayıda kişi bir keyif yeri olarak görmektedir. Temizlikten ziyade özellikle soğuk havalarda sıcak suyun altında 1 saatini dahi geçiren kişiler bulunuyor. 1 saat boyunca suyu devamlı olarak akıtmak, bir nevi su israfına girer. Bu yüzden bu konuya dikkat ederek su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ekonomik Duş Başlıkları ve Akıllı Musluklar Kullanın

Suyu tasarruflu kullanmanın diğer bir yolu da teknolojinin gelişmesi sayesinde ekonomik duş başlıkları ve akıllı musluklar sayesinde olmaktadır. Muslukların uç kısmına takılan aparatlar ve akıllı duş başlıkları sayesinde boşa akan suyu engellemiş olursun.

Beyaz Eşyaların Su Tasarruflusundan Kullanın

Su tasarrufu yapmanın ve ekonomine katkı sağlamanın diğer bir yolu da su tasarruflu beyaz eşya kullanmaktır. Neredeyse her gün kullandığın bulaşık ve çamaşır makinelerinin su tüketimi açısından ekonomik olanlarından seçmen yararına olacaktır. Bu sayede su kullanımından tasarruf etmiş olacaksın. Teknoloji sayesinde daha az su tüketen cihazları da kullanabilirsin.

Yağmur Suyundan Faydalanın

Bahçe temizlik veya bahçe sulama işlerinde suya ihtiyacın olacaktır. Bu yüzden yağmur suyunu depolaman için bir yer bulabilirsen yağmur suyundan da faydalanabilirsin. Hem evde kullandığın su boşa gitmemiş olur hem de ciddi anlamda su tasarrufu yapmış olursun.

Sifonlarınızı İyileştirme Yoluna Gidin

Tuvaletlerde her gün kullandığımız sifonlar fazla miktarda su tüketimi yapan ve israfın bol olduğu kullanım yerlerinden biridir. Bunun için sifonlarda su tüketimini azaltacak iyileştirmeler yapabilirsin. Bazı sifonlarda suyun az veya çok kullanılmasına yarayan iki aşamalı özellikte olanlarından kullanarak  yeterli miktarda su kullanmış olup su tasarrufu yapmış olursun. Diğer yöntemlerden birisi de içi su dolu bir litrelik şişeyi sifon içine koyarak az su tüketmiş olacaksın.

Su Arıtma Cihazlarından Faydalanabilirsin

Evlerde ve işyerlerinde kullandığımız temiz su kaynağını az miktarda kullanarak su tüketiminin önüne geçebilirsin. Bunun için su arıtma cihazlarını kullanmak en ideal yöntemdir. Su arıtma cihazlarından kullanıldığında dışardan su temin etmemiş olur ekonomine katkıda bulunarak su tasarrufu yapmış olursunuz.

Su tasarrufu nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Eğer yapmış olduğunuz farklı tasarruflar varsa, yorum olarak bunları bizlerle paylaşabilirsiniz. Böylelikle diğer okurların da bilgilenmesine vesile olabilirsiniz. Unutmayın, su tasarrufu aile ekonominize, kendi ekonominize de katkı sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.