Genel Bilgi ve İçerikler

Gmail’in Bilinmeyen Özellikleri

177

Gmail’in bilinmeyen özellikleri nelerdir? Gmail kullanışlı ve ücretsizdir. Ayrıca, e-maillerinizin imza satırına reklam eklemez. Gerektiğinde genişletilebilen oldukça geniş bir depolama alanı da sunmaktadır. Gmail ayrıca, gizli özelliklere de sahiptir. İşte, Gmail’in en iyi bilinen sırlarından bazıları…

  1. Sonsuz Sayıda Alternatif E-posta Adresine Sahip Olun

Bir nokta ya da “+” ekleyerek ve büyük harf kullanımını değiştirerek, bir Gmail hesabını birden fazla adrese yapılandırabilirsiniz. Bu, mesajları önceden filtrelemek istediğinizde kullanışlıdır.

Örneğin; abone olduğunuz haber bültenlerinden gelen iletileri filtrelemek için Gmail e-posta adresinizin farklı bir varyasyonunu kullanabilirsiniz. Farklı adresler ayarlamak için, Ayarlar’dan Gmail takma adı işlevini de kullanabilirsiniz. Bu, postalarınızı tek bir yerde saklamanın ve organize etmenin etkili bir yoludur.

  1. Gmail Temaları Ekleyin

Aynı Gmail arka planını kullanmak yerine, Gmail Temalar’ını kullanabilirsiniz. iGoogle temalarına benzer şekilde, bazı temalar gün içinde değişir. Bazı temalar, maillerin okunmasını zorlaştırır. Ancak, çoğu tamamen eğlencelidir.

  1. Ücretsiz POP ve IMAP Mail Alın

Gmail’in arayüzünü beğenmediyseniz, favori e-posta istemcinizi kullanın. Gmail, POP ve IMAP’ı desteklemektedir. Bu, Gmail hesabınızla Mac Mail, Outlook ya da Thunderbird’ü kullanabileceğiniz anlamına gelir.

  1. URL’ler ve E-posta Adresleri için Otomatik Bağlantılar

Bir mailde aldığınız herhangi bir bağlantıya tıklayabilmeniz uygundur. Gmail, e-mail adreslerini ve URL’leri otomatik olarak dönüştürür. Yapmanız gereken ya da etkinleştirmeniz gereken başka bir şey yoktur. Bir mail adresi ya da URL aldığınızda, Gmail, bir bağlantıyı olması gereken bir şey olarak algılar ve onu bağlar.

  1. Domain Adresinizden Mail Göndermek için Google Apps’i Kullanın

Bir Gmail adresini profesyonel bir kişi olarak kullanmak profesyonel görünmez. Domain adresi sahibiyseniz, domain adresinizi kişisel Gmail hesabınıza dönüştürmek için Google Apps İş Uygulamaları’nı kullanabilirsiniz. Google, önceden bu hizmeti ücretsiz olarak sunuyordu. Ancak, artık ücretli bir hizmettir.

  1. E-mail’inizden Video Hangout Gönderin ve Alın

Gmail, Google Hangouts ile entegre edilmiştir. Bu özellik, eskiden Google Talk olarak biliniyordu. Artık, kişilerinize anlık ileti göndermek için Hangouts’u kullanabilirsiniz. Ayrıca, sesli ve görüntülü Hangout görüşmelerine de katılabilirsiniz.

  1. Gmail Sunucu Durumunu Kontrol Edin

Gmail, sızıntıları haber yapacak kadar güvenlidir. Ancak bu, sızıntı olmayacağı anlamına da gelmez. Gmail’in çalışmadığını düşünüyorsanız, Google Apps Durum Gösterge Tablosu’na bakın. Buradan, Gmail’in çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Sorun varsa, ne zaman düzelmesinin beklendiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

  1. Gmail’i Çevrimdışı Kullanın

Herhangi bir web tarayıcısında Gmail’i çevrimdışı kullanmak için, Gmail ayarlarında çevrimdışı kullanılabilirliği etkinleştirin. Çevrimdışı olarak bir mail gönderdiğinizde, yeniden bağlandığınızda mail iletilir. Çevrimdışıyken, aldığınız maillere de göz atabilirsiniz. Bu, internet erişiminin aralıklı olduğu durumlarda kullanışlıdır.

  1. Maillerinizi Planlayın

Gmail, gelecekte herhangi bir zamanda mesaj gönderecek şekilde planlanabilir. Örneğin; bir arkadaşınızın doğum gününde ona mail gönderecek şekilde planlayabilirsiniz. Bunun için; Oluşturma Penceresinde Gönder’in sağ tarafındaki oku kullanın. Ardından, Göndermeyi Planla’yı seçin. Buradan, göndermek için bir saat ve tarih seçin.

Kaynak : gmail kaydol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.