Genel Bilgi ve İçerikler

Rokoko Nedir? Rokoko Mimari Nedir?

Rokoko Mimarinin Özellikleri Nelerdir?

24

Bu yazımızda sizler için rokoko nedir? Rokoko mimari nedir? Rokoko mimarisinin özellikleri nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalışacağız. Dönem dönem bazı moda akımları, mimari yapılar ve mimari tarzlar vs birbirlerinden etkilenmekte ve bazı eklemeler/çıkarmalar yapılarak farklılaştırılmaktadır. Bu durum mimari stiller arasında da sıklıkla gerçekleşmiş bir durumdur.

Rokoko Nedir?

Rokoko, Barok tarzından etkilenen sanatsal akımları ifade eder. 18. yüzyılın ortalarından itibaren Barok tarzında kullanılan düz çizgi süslemelere tepki olarak ortaya çıkmış bir mimari stildir. Rokoko sanatı, Aydınlanma Çağı olarak da ifade edilen 1715 ile 1774 yılları arasında ortaya çıkmıştır ve ağırlıklı olarak dekorasyona yöneliktir. Barok tarzın çizgilerini anımsatan kavisli ve çizgisel motiflerden oluşuyor.

Barok stiline göre daha ince, daha kavisli desenlerden oluşur ve şekillerin kıvrımları daha zarif yapılmaktadır. Barok stiline tepki olarak klasik tarzın yeniden canlanmasından sonra, Rokoko terimi aynı zamanda “modern olmayan bir şey” anlamında kullanılmaya başlandı.

Rokoko Mimari Nedir?

Rokoko mimarisi Barok üsluba tepki olarak ortaya çıkmış olsa da bazı kaynaklarda bu üslup “geç Barok” olarak anılmaktadır. Esas olarak Fransız soyluları tarafından savunulan ve desteklenen bir harekettir. Dönemin soylu ve aristokrasi zevklerini yansıtan Rokoko, Barok mimarisinin gösterişinden uzak, sade ve zariftir. Gezgin sanatçılar sayesinde bu üslup kısa sürede kendini göstermeye başladı ve Fransa’nın yanı sıra İngiltere, Almanya, Rusya, Avusturya ve İspanya gibi ülkelerde de bir üslup olarak kabul edildi.

Rokoko Mimarinin Özellikleri Nelerdir?

Rokoko ve Barok mimari arasında birçok benzerliğin bulunmasının yanı sıra tasarım açısından farklılık gösterirler. Rokoko tarzı, Barok mimariden farklı olarak kutsal unsurlara odaklanmaz, ağırlıklı olarak iç mekanlarda ve konut, otel vb. yapılarda kullanılır. Rokoko döneminde saray gibi devasa mimari yapılardan ziyade özel yapılara ağırlık verilmeye başlandı. Bu nedenle Rokoko öncelikle soyluların villalarında ve evlerinde temsil edilir.

Rokoko, dekorasyon, tavan, duvar ve köşelerin yanı sıra porselen, mobilya ve seramik gibi alanlarda da etkisini göstermiş ve sanatçılar bu eserlerde tasarımın her detayını en ince ayrıntısına kadar düşünmüş ve işlemişlerdir. Estetik tasarımlarıyla ön plana çıkan Rokoko mimarinin genel özellikleri şu şekildedir;

  • Barok mimariye göre sade, yalın ve yumuşatılmış bir tarz kullanılır,
  • Cepheler, iç mekanlar pastel renklerle boyanır,
  • Binaların dış tasarımının sade, iç tasarımın detaylı yapılması,
  • Asimetrik ve düzensiz unsurların bulunması,
  • Ayna ve mücevherlerle kaplanmış alanlar,
  • Süslemelerde C ve S kavisinin kullanılması,

Avrupa’dan Rokoko Mimari ile yapılmış binalar

Catherine Sarayı, Petersburg

  1. yüzyılın Rusya’sına damga vuran ve en büyük kadın hükümdarlarından biri, 34 yıl boyunca Rusya’yı yönetmiş olan Rusya İmparatoriçesi I. Catherine’dir. I. Catherine için kocası 1.Petro tarafından St. Petersburg yakınlarında yaptırılmış ve 1717 yılında yapımına başlanmıştır. 1756 yılında ise rokoko tarzında restore edilmiştir.

Amalienburg, Almanya

Amalienburg, Fransız mimar François de Cuvilliés tarafından, rokoko mimari stilinde Nymphenburg Sarayı Parkı (Münih) içinde av köşkü olarak tasarlanmıştır.

Sizler için rokoko nedir? Rokoko mimari nedir? Ve özellikleri nelerdir? Sorularına en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.