Genel Bilgi ve İçerikler

Öğretmen Atamaları Sözlü Mülakat Nasıl Olur?

364

Öğretmen atamaları sözlü mülakat nasıl olur? Öğretmen atamalarına öğretmen mülakat sistemi 2016 yılında getirilmiş bulunmaktadır. Açıklamalara göre alımlar KPSS puanına göre yapılmakta olup, sözlü mülakat ile de eleme yapılacağı belirtilmişti. Mülakata çağırmak için de belli aday listesi oluşturulmaktadır. Bu liste her bölüm için ayrılmış olan kontenjan miktarının 3 katı olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Mülakatta jüri adayların KPSS puanını bilmiyor. Bu puan hakkında fikir sahibi olmadan objektif olarak bir mülakat puanı belirlenmektedir…

Bu sistemde 10 puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. 2018 Kpss için yeni çıkan sisteme göre ise adaylara aldığı puan üzerinden +-5 puan limiti belirlenmiştir. Yani aldıkları puanın 5 puandan fazla üstüne çıkamayan adaylar 5 puandan daha fazla aşağısına da inmezler. Bu durum ortaya çıkmış olan birtakım haksızlıkları çözüme kavuşturur diye planlama yapılmaktadır. Ayrıca son dönemlerde ortaya çıkan söylentilere ve yeni Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarına göre yeni sistemde kpss puanı esaslı atama yapılacaktır. Ancak şimdilik mülakat sistemi tamamen kaldırılacak gibi durmuyor.

 2018’DEN SONRA PLANLANAN YENİ MÜLAKAT SİSTEMİ

Yapılan son açıklamalara göre yeni kpss sisteminde kpss esaslı atama yapılacağı Milli Eğitim Bakanı tarafından belirtilmiştir. Ancak yeni sistem biraz daha farklı olacak. Sınav puanları açıklandıktan bir süre sonra yine bölüme alınacak kontenjanın 3 katı mülakat için çağrılacak. Ancak bu sefer mülakat öncesi bir güvenlik soruşturması yapılacak. Bu soruşturmadan sonra mülakata alınan adaylar hakkında kanıya varılacak. Güvenlik soruşturmasından geçen ve öğretmen yeterliliği olduğuna inanılan adaylar tercih yapabilecek. Ancak güvenlik soruşturmasını atlatamayan adayların puanı bir şekilde 60 altına indirilecek ve tercih hakkı dahi doğmayacak. Bazı kişilerin puanlarının düşürülmesi ya da yükseltilmesi gibi istisnalar da ortaya çıkabilecek. Böylece sözlü mülakat belirleyici bir unsur olacak.

Öğretmen Atamaları Sözlü Mülakat Nasıl Olur?

Her sene farklı yerlerden çıkan soruları temel alan mülakat sisteminde aday öğretmen için öncelikle genel kültür çalışması önerilmektedir. Bunun dışında kendi alanlarıyla ilgili ve hukuk bilgisine dair çalışmaları gerekmektedir. Sorular mülakatta bulunan jüriye göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda gündemi takip eden ve son yaşanan olayları durumları bilenler de genelde şanslıdır. Ancak bilmediğiniz soru olduğu zaman samimi olmak ve bilmediğinizi ifade etmek daha etkili olmaktadır. Böylece atama ihtimali artmaktadır. Ayrıca sözlü mülakat aşamasında daha çok karaktere ve duruşa dikkat edilmektedir. 2018 yılında yapılan mülakatlara göre genel anlamda şunlar sorulmuştur:

  1. Etkin dinleme ve okuma becerisini nasıl kazandırırsınız?
  2. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte öğrencinin iletişim becerisinde meydana gelen olumlu ve olumsuz etkiler nelerdir?
  3. 2018 G-20 Zirvesi nerede yapılacak?
  4. Bireyselleştirilmiş eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce faydalı mı?
  5. Eğitim ve sosyalleşme sizce nasıl olmalı?
  6. Bilge Kral kimdir?
  7. Öğrencilerdeki gizil gücü açığa çıkarmak için ne gibi sınıf etkinlikleri yaparsınız?

Bu sorular tespit edilen soruların sadece bir kısmıdır. Genel anlamda her daldan sorulabilecek bir sistemi barındırmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.