Genel Bilgi ve İçerikler

Moda Tasarımcılığı Nasıl Bir Meslek?

505

Moda tasarımcılığı nasıl bir meslek? Moda kişiye uygun şekilde zevklere ve isteklere göre hazırlanan tasarım demektir. Moda tasarımı kolay bir iş değildir. Herkes yapamaz. Moda tasarımı ile uğraşan ve meslek olarak yapan kişilerin her zevke hitap etmesi gerekir. Sadece zevke hitap etmesi yetmez aynı zamanda kaliteli, uygun kumaşlar kullanması gerekir. Moda tasarımı okulları vardır. Bu mesleğin eğitimini almak gerekir. Moda tasarımı ile uğraşan kişilerin sanatsal bir yanı olması ve yaratıcı fikirlere sahip olması gerekmektedir.

Moda Tasarımcılığı Nasıl Bir Meslektir?

Moda tasarımı mesleğini tercih eden kişilerin çiziminin güzel olması gerekir. Yaratıcılık ve hayal güçleriyle kişiye özel tasarımlar yaparlar. Moda tasarımcılığı zor olduğu gibi aynı zamanda eğlenceli bir meslektir.

Moda tasarımı mesleğinin tercih edilmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Nerede ne kumaşı kullanılacağı, hangi renkleri kombin yapacağı ve insanların rahatlıkla giyebileceği bir tasarım yapılması gerekmektedir.

Moda Tasarımında Kişiye Özel Dikim

Kişiye özel dikimlerde genellikle moda tasarımcısı kişilerin moda evi olur. Bu moda evlerine dikim, tasarım yapmak isteyen kişiler gidip moda tasarımcısıyla istekleri doğrultusunda tasarım yapılmasını isterler. Moda tasarımcısı kişinin vücut ölçülerini alıp müşterinin isteklerine uygun şekilde önce çizimini daha sonra kalıbını çıkarır. Ve kişiyi provalara çağırarak istenilen dikimi gerçekleştirir. Özellikle ünlüler başka yerde aynı tasarımın olmasını tercih etmez. Bu yüzden kişiye özel dikim isterler.

Giyim Firmalarında Moda Tasarımcılığı

Giyim ve Tekstil firmalarında moda tasarımcılığı yapmak biraz daha meziyetli bir iştir. Zira boş bir zaman yoktur ve devamlı tasarım yapılması beklenir. Firmalarda moda tasarımcılığı yapan kişinin kendine ait odasının olması gerekir. Sessiz bir ortamda tasarımlarını tasarlaması sakin kafayla modellerini üretmesi gerekmektedir. Moda tasarımcısı modelini hazırlayıp tasarımını yaptıktan sonra çoğaltmaya ve üretime geçilir. Modele ait beden çoğaltması yapılır. Bu şekilde üretim yapılarak mağazalara oradan da alıcısına ulaşır. Moda tasarımcılığı dışarıdan göründüğü gibi kolay bir meslek değildir. Moda tarihini, değişen moda tasarımlarını takip etmesi gerekir. Günümüzde moda olarak gelişen tasarımları yakından takip etmesi gerekir.

Moda Tasarımında Mevsime Göre Renk Seçimi

Moda tasarımı işinde tasarım, kumaş, kalite kadar renk seçimi de önemlidir. Mevsimine göre renk tercih edilmesi gerekir. İlkbahar aylarında, mavi, sarı, turkuaz, turuncu, yeşil, somon, pudra tonları tercih edilir. Yaz aylarında ise yine açık tonlar kullanılması gerekir. Zira kapalı renkler giyindiğinde güneş ışınlarının üzerine toplanmasını sağlar. Sonbahar ve kış aylarında ise daha koyu, siyah, kahverengi, petrol mavi, lacivert, mor vs. gibi soğuk renkler tercih edilir. Eğer kişiye özel tasarım yapılıyorsa tabi ki bu durumlarda kişinin isteği doğrultusunda hareket edilmektedir.

İnsanların giyiminde kullandığı renkler psikolojisini, enerjisini etkilemektedir. O yüzdendir ki ruh haline göre kişinin giydiği renk değişkenlik gösterir. Günümüzde moda tasarımcılığı olmanın önemi çok büyüktür. Herkesin yapamadığı bu meslek gençlerimiz tarafından çok rağbet görmektedir.

Moda tasarımcılığı nasıl bir meslek? Sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.