Genel Bilgi ve İçerikler

Lojistik Çeşitleri Nelerdir?

70

Lojistik çeşitleri nelerdir? Lojistik çeşitleri, diğer bir deyişle lojistik türleri kullanım amaçlarına göre 4 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; Üretim lojistiği(imalat lojistiği, endüstriyel imalat lojistiği), tedarik lojistiği, dağıtım lojistiği, geri dönüş lojistiği(tersine lojistik)dir. Sektörde aks kantarı, yük hücresi, vinç kantarı gibi ürünler kullanılmaktadır. Kısaca şu şekilde tanımlanabilir;

Üretim Lojistiği(İmalat Lojistiği, Endüstriyel İmalat Lojistiği)

Nihai ürün elde edilene kadar tedarikler arası dönüşümün sağlanmasıdır. Üretim aşamasında kullanılacak olan tüm ürünlerin plan, uygulama, yönetme, kontrol sağlama ve bunların yanı sıra depolama sürecini de kapsamaktadır.

Tedarik Lojistiği

Ham maddenin üreticiden çıkıp tüketiciye ulaşana kadar ki geçen süre içerisinde yer alan tedarik zinciri kapsamaktadır. Tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik şekillenen, çıkış noktasından varış noktasına kadar; tüm taşıma, ulaştırma ve bilgi akışından sorumlu olunması sürecidir. Kaynak araştırma sürecine uygun dönüştürme ve ham madde temini gibi görevler üstelenmekte olan tedarik lojistiği, araca yükleme, taşıma, depolama, ambalaj vb. hizmetleri de takip eder.

Dağıtım Lojistiği

Müşteri, perakende veya toptancıya malzeme ve hizmetlerin teslim edilmesi ile ilgili tüm dağıtım aşamalarını kapsamaktadır. Verimli taşımacılık sağlamak amacıyla ambalaj türü, ambalaj boyutu gibi etkenlerle en uygun nakliye veya kargolama sisteminin belirlenmesi, malların tüketiciye en hızlı ve en az maliyetle ulaştırılması aşamasıdır.

Geri Dönüş Lojistiği(Tersine Lojistik)

Tüketim noktasından başlayarak üretim noktasına kadar ki ulaştırılma sürecini kapsamaktadır. Hatalı üretilmiş, tüketici tarafından kabul görmemiş, atıl kalmış ve miadını doldurmuş artık kullanılamayacak ürünlerin geri dönüşüm sürecine girmesidir. Ya da internet alışverişlerinde zamanında teslim edilemeyen siparişlerde yaşanan bozulmaların gerçekleşmesi durumunda, tüketicinin geri iade hakkını kullanması da bir tersine lojistiktir. Lojistik çeşitleri nelerdir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.