Genel Bilgi ve İçerikler

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Zor?

160

Kötü alışkanlıkları bırakmak neden zor? Daha kaliteli bir hayat yaşamak, başarıya ulaşmak ve hedeflerinden şeylere ulaşmak için alışkanlıkların gücü oldukça önemlidir. Burada bahsedilenler olumlu alışkanlıklar olmakla birlikte bir de bunların olumsuz olanları vardır.

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Zor?

Kötü alışkanlıklar olarak nitelendirilen sigara, uyuşturucu, alkol, erteleme veya tembellik insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarara uğratan ve hayat kalitesini düşüren şeyler olmaktadır. Pek çok insan bu alışkanlıkları yenmek için çaba göstermekte ve çeşitli denemeler yapmaktadır. Ne yazık ki hepsi başarılı olamazlar. Biz de sizin için araştırdık ve bu yazımızda kötü alışkanlıkları bırakmak neden bu kadar zordur ve bırakmak için neler yapılmalıdır konuların ele aldık.

Farkındalık

Pek çok İnsan kendisine zarar veren alışkanlıkların farkında değildir. Bunun nedeni ise bir türlü kendisini doğruyu söyleyip kabul etmemesi olmaktadır. Gerçeklerle yüzleştirmek Birçok insana zor geldiği için alışkanlıkları bırakmakta zorlanırlar. Onların farkında olmak ve yüzleşmek ise bırakma konusunda yapabileceğiniz ilk şey olacaktır.

Kötü Alışkanlıkları Bırakmak Neden Zor?

Motivasyonsuzluk

Günümüzde yaşayan neredeyse birçok insan içinde bulunduğu yaşam koşullarına değiştirmek istemektedir. Bu kimi zaman ideal kiloya ulaşmak kimi zaman ekonomik anlamda feraha kavuşma kimi zaman ise kötü alışkanlıklardan kurtulmaktır. Ne yazık ki önceki denemelerden elde edilen başarısızlık ve öğrenilmiş çaresizlik yeni denemelerde gerekli olacak motivasyonu insanlardan alıkoyar. Bu yüzden kararlılıkla işte başlamak ve istikrarlı bir şekilde devam etmek kötü alışkanlıklardan kurtulma konusunda oldukça önemlidir.

Psikolojik Sorunlar ve Çevre

Alınacak karar kadar çevredeki insanların tutumu ve içinde bulunan psikolojik durum da alışkanlıkları gelmek için oldukça önemlidir. Nitekim Depresyonda olan bir insanın kötü alışkanlıklarından vazgeçmeyi istemesi ve daha iyi hissedeceği bir hayata Yelken açması pek kolay olmayacaktır. Aynı zamanda çevrenizde sürekli olumsuz eleştiriler yapan ve psikolojik baskı uygulayan insanlar da kötü alışkanlıkları yenme konusunda karşımıza birer engel olarak çıkmaktadır.

Bu yüzden çevrede bulunan şartlar ve psikolojik durum iyi hale getirilmeden hayatınızı değiştirecek radikal kararlar almak doğru olmayacaktır. Bunun yerine ufaktan başlayıp size başarıyı öğretecek ve daha iyi hissetmenizi sağlayacak sistematik başarılar özgüveninizi yerine getirip içinde bulunan psikolojik durumu daha iyi hale getirmenize olanak verecektir.

Anlık Haz

Kötü alışkanlıklarım beraberinde getirdiği bir diğer şey ise anlık az olmaktadır. Birkaç saniye veya birkaç dakika süren bu anlık hazlar kısa süreliğine de olsa iyi hissetmenizi sağlarlar. Tam da bu yüzden bırakmak konusunda sizin için büyük bir engel teşkil ederler.Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek konusunda size yardımcı olacak şey ise anlık hazlardan tat almamak olacaktır. Bir başka deyişle Onun size sağladığı keyifli Birkaç saniye görmezden gelip sadece zararlarını olarak almanız gerekmektedir. Mesela yemeklerden sonra içilen sigara yerine aç karnına içilen sigaranın sizde bıraktığı kötü his ve mental anlamda verdiği zararları düşünerek beraberinde getirdiği anlık hazzı ortadan kaldırabilirsiniz.

Alternatif

Kötü alışkanlıklar birer eylem olarak düşünülürse bıraktıktan sonra oluşacak boşluğu doldurmak insanların endişe duydu bir diğer şey olmaktadır. Buna verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi de sigara olmaktadır. Her yemekten sonra, yolda yürürken veya çay ile içilen sigaralar bu eylemler ile bağdaşmış durumdadır. Bıraktıktan sonra ise yine boylamlar gerçekleştiğinde hissedilen eksiklik insanlarda bir boşluk duygusu yaşatmaktadır.

Bunun önüne geçmek için de eski alışkanlıkları tamamen ortadan Kaldırıp bir süre boyunca onları görmezden gelmek ve rutini değiştirip başka bir şekilde Hayatınıza devam etmek Size yardımcı olacaktır. Ayrıca bu kötü alışkanlıkları bıraktıktan sonra kendinize yeni bir hobi edinmek, bir şeylerle meşgul olmak ve bir zihninizi meşgul edecek başka şeyler yapmak bırakma sürecinde size yardımcı olacaktır.

Alışkanlık

Son olarak ise Kötü alışkanlıkların aslında birer alışkanlık olmasıdır. Bir başka deyişle de beynin Tıpkı motor fonksiyonları yerine getirir gibi onları yerine getirmesidir. Edinilmesi oldukça kolay olan bu kötü alışkanlıkları yıkmak da doğru yöntemlerle gayet kolay olmaktadır.

Tek yapmanız gereken bütün Odağınızı bu noktayı toplamak ve onlardan vazgeçmek için yeteri kadar kararlı olmaktır. Bırakma sürecinde aklınıza ne zaman bu kötü alışkanlıklar gelse dikkatinizi başka bir noktaya Çekerek sizi Zorlayacak ilk birkaç günü kolaylıkla atlatabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinize inanmak ve yola koyulmak.

Kötü alışkanlıkları bırakmak neden zor? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.