Genel Bilgi ve İçerikler

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

736

Kitap okumanın önemi ve faydaları nelerdir? Kitap okumanın kanıtlanmış birçok yararı vardır. Ülkemizde genellikle kitap okuma bir alışkanlık olmadığı için insanlar kitap okumayı sıkıcı bulur. Oysaki kitap okuma hem sağlığa hem topluma hem de kişisel gelişime oldukça katkı sağlar.

Kitap okumak bilgilenmenin en kolay yollarından bir tanesidir. Gelişi güzel bir şekilde konuşmak, herhangi bir konuya yönelik bilgi sahibi olamamak yerine, kitap okuyarak çok sayıda bilgiye ulaşılabilir.

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

 • Kitap Okumak Hafızayı güçlendir.

İnsanlar tarafından en çok bilinen yerlerinden biridir. Kitap okurken karakteri, onların hikayelerini sürekli bir döngü içinde hatırlamak mecburiyetinde kalırsınız. Bu döngü sayesinde bir şeyleri hatırlamak daha kolaydır. Çünkü bir şeyleri hatırlamaya çalışmak hafızayı zinde tutar.

 • Kitap Okumak Stresi azaltır.

Günlük hayatta insanlar birçok şeyin stresini taşır. Size iyi gelen bir kitabı bulup okuduğunuzda bu stresin kaybolduğunu göreceksiniz.

 • Kitap Okumak Bilgi ve Kelime Hazinesini Çoğaltır.

Kitap okurken bilmediğiniz bir kelime olduğunu fark edip araştırıp öğrenebilirsiniz. Donanımlı bir birey haline kolaylıkla gelebilirsiniz. Böylelikle okuma, kariyer için harika bir araçtır.

 • Empati Duygusunu Geliştirir.

Okuyan kişiler, kitaptaki karakterin duygularını anlama da oldukça güçlüdür. Bunu topluma uyarladığımızda insanların birbirlerini daha iyi anladığı bir çevre olur.

 • Mutluluğu arttırır. (Depresyonu azaltır.)

İyi bir kitap okursanız, okuduğunuz anda içinizi sakinlik ve mutluluk kapladığını göreceksiniz. Böylelikle mutluluk seviyeniz artarken depresyon riski azalır.

 • Bakış açısını değiştirir.

Kitap okumak insanları daha iyi anlamayı öğretir. Bunun yanında farklı kitaplar okuyarak insanlar    birçok bakış açısı da elde eder.  Örneğin, bir olayı çözmek isterken bu bakış açılarını kullanıp probleme farklı bakış açıları ile bakarak bu sorunu hemen çözebilir.

Pdf Kitap İndirme ve Okuma Sitesi

Pdfkitaparsiv.com, pdf kitap indir şeklinde arayış içerisinde olunduğunda karşılaşılabilecek en iyi sitelerden bir tanesi olarak biliniyor. Kitap okumanın kolay hali olarak bilinen bu site ile çok sayıda kitaba online bir şekilde ulaşmak mümkündür. Kitap indirme sitesi arıyorsanız eğer tavsiye etmiş olduğumuz bu site aracılığıyla çok sayıda kitaba kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı

Saymakla bitmeyen bu faydalar kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda yardımcı olur. Bu kitap okuma alışkanlığını elde etmek için hayatınızda kolayca uygulayabileceğiniz pratik öneriler;

 • Uygun ve doğru kitabı bulma

Öncelikle kendinize şunu sormalısınız; “hangi tür kitapları okurken zevk alıyorum?” Bu sorunun cevabı sizi doğru kitabın yönlendirir. İlk baştaki amaç bu alışkanlığı kazanmak olacağı için kalın ve teknik kitaplardan uzak durabilirsiniz. Kalın olan kitapları okurken, bitirmek için uğraştığınız için bu durumdan sıkılabilirsiniz. Daha ince, daha anlaşılır bir kitap olursa eğer bu kitap alışkanlığını kolaylaştırır.

 • Kararlılık

Sizi zorlamayan günlük bir rutin belirleyin ve bu okuma rutinine uyumaya çalışın. Örneğin “her gün 20 dakika kitap okumalıyım” dersiniz bu alışkanlığı elde etme de kolaylaşır. Rutine uyudukça bu sizi motive edecektir. Hatta bir süre sonra bu 20 dakikalık olan zamanı uzatmak isteyeceksiniz.

 • Çantada kitap bulundurma

Gün içerisinde oluşan bazı zaman dilimleri kitap okuma için faydalı olabilir. Örneğin yolculuk sırasında, bir bankta arkadaşınızı beklerken bile çantanızda koyduğunuz kitap sayesinde verimli dakikalar geçirebilirsiniz. Farkında olmadan bu size bir alışkanlık olarak geri dönecektir.

 • Liste oluşturma

Güzel bir deftere okuduğunuz kitapları listeleyebilirsiniz. Bunu yaparken kitap isimlerinin yanına ister karakterleri ister olay örgüsünü yazabilirsiniz. Bu şekilde okuduğunuz kitapları da unutmamış olursunuz. Bu sayfada doldukça daha çok mutlu olup daha çok okumak isteyeceksiniz.

Kitap okumanın önemi ve faydaları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ayrıca Kitap okuma alışkanlığına farklı bir boyut için ayrıca yazımız içerisinde de belirtmiş olduğumuz pdf kitap oku sitesi pdfkitaparsiv.com ‘a giriş yapabilirsiniz.

1 yorum
 1. Seda diyor

  Kitap okumanın önemi ile ilgili bu makale çok güzel Elinize Sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.