Genel Bilgi ve İçerikler

Sülük Nasıl Tedavi Ediyor?

Sülük Tedavisi Sağlığa Faydalı Mı?

13

Pek çok kişi günümüzde tedavi yöntemi olarak sülük tedavisine başvuruyor. Peki sülük nasıl tedavi ediyor? Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan sülük tedavisi, kan dolaşımı hızlandıran ve kanda rahatsızlığa neden olan iltihabı dışarı çıkaran bir yöntemdir. Hacamat ve sülük birbirine benzeyen iki tedavi yöntemidir. Ancak bazı noktalardan birbirinden farklıdır.

Sülük suda yüzebilen ve karada tırtıl gibi hareket edebilen canlılardır. Suda bir yılan gibi kıvrılan ve karada hareket eden sülükler suda yaşarlar. Su dışında uzun süre yaşayamazlar. Tedavide kullanılan sülüklere genel olarak ‘tıbbi sülük’ deniliyor. Hirudo Verbana, Hirudo Suluki, Hirudo Orientalis, Hirudo Medicinalis türleri tedavide kullanılıyor. Türkiye’de en çok Verbana türü bulunuyor.

Sülük Nasıl Tedavi Ediyor?

Sülüklerin en önemli özelliği en ince damarları kolaylıkla açabilmesidir. Cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı kılcal damar müdahalesinde sülükler kullanılır. Cerrahi müdahalenin tehlikeli olduğu noktalarda minik sülük kolaylıkla açma işlemini gerçekleştirebilir.

Bu canlıların yaratılış özelliği tam bir mucizedir. Ağız bölümünde bulunan bıçaklar ve vücudunun elastik özelliği tam bir kan alma makinesini andırmaktadır. Kan alma noktasına gelen sülük kuyruğunun uç kısmını sabitler ve kan alacağı noktayı belirler. Bu noktadan ağız kısmındaki bıçak yardımı ile kan emmeye başlar. Kan emerken vücudu şişer ve büzülür. Bu hareket ile kan vücuduna dolmaya başlar. Vücudunun iki veya üç misline kadar kanı emebilir. Kan emme esnasında özel bir sıvıyı vücuda salgılar. Bu sıvı iltihabı eritiyor ve sülüğün emdiği noktadan dışarı çıkmaktadır.

Sülükler parfüm, sabun kokusu, krem ve benzeri maddeler karşı hassastır. Bu nedenle tedavi olacak kişi parfümlü sabunla yıkanmamalıdır ve parfüm türü kokuları sıkmamalıdır. Hacamatla birlikte bu tedavi uygulanabilir.

Sülüğüm emdiği yerden 12 saat boyunca kan akışı gerçekleşebilir. Bu endişelenecek bir durum değildir. Kanla birlikte sarı bir su da gelebilir. Bu sarı su iltihaptır ve deri altındaki zararlı toksinlerdir.

Sülük Tedavisi Öncesi

Bu tedavi yöntemi herkese rahatlıkla uygulanabilir. Kan ilacı kullanan veya kan ile ilgili rahatsızlığı olan hastalar doktor tavsiyesine göre hareket etmelidir. Kan alma veya sülük tedavisi öncesi kan sulandırıcı, sarımsak, limon ve benzeri kan incelticiler kullanılmamalıdır. Ayrıca hasta dinç olmalı ve tedavi öncesi yorucu iş yapmamalıdır.

Sülük nasıl tedavi ediyor? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.