Genel Bilgi ve İçerikler

Bebeğin Yürümemesi Normal Mi?

142

Bebeğin yürümemesi normal mi? Anne ve babaların yoğun bir şekilde merak ettiği durumlardan birisi de bebeğimin halen yürümüyor olması normal mi? sorusudur. Anne ve babalar, bebekleri ile alakalı birden fazla konuda yerli ya da yersiz endişe duyabilirler. Bu gayet doğal ve normal bir durumdur. Bebeklerin olması gereken vakitten önce veya sonra yürümeye başlaması, anne ve babaların farklı ihtimaller düşünüp endişelenmeye başlamalarına neden olabilir.

Bebeğin Yürümemesi Normal Mi?

Bebeğin yürümeye başladığı yaş aralığı, bebek açısından karakter gelişimi veya fizyolojik gelişim gibi konularda önemli bir rol oynar. Yürüme dönemindeki bebekler, çevrelerini henüz yeni yeni algılamaya ve anlamaya çalışmaya başlar. Bebeklerin yürümeye başlaması da artık dış çevrelerini algılayıp, dış çevrelerine ayak uydurmaya çalışmaya başladıklarının bir işaretidir.

Bebeğin İlk Adımı İçin Acele Etmeyin

Bebeklerin yürümemesi, henüz yeterince gelişmediği anlamına gelebilir ya da ilk adımını atabilmek için yeterince cesaret toplayamamış olabilir. Psikolojik gelişmenin yanında fiziksel gelişimlerinin yavaş ilerlemesi de geç yürümeye başlamanın bir sebebi olabilir. Fakat, bunlar oldukça doğal durumlardır.

Bebeklerin yürümeye başladığı dönem göreceli ve değişken bir dönemdir. Bu dönem, her bebek için farklı geçebilir. Hatta kardeşler ve ikizler arasında da farklılık olabilir. Kimi bebekler, bu dönemi sağlıklı ve hızlı bir şekilde atlatır. Bazı bebekler ise bu dönemi yavaş veya sorunlu bir şekilde geçirebilir.

Yürüme döneminin zor şekilde geçmesinin en önemli sebebi, bebeklerin yavaş gelişmesi olarak sayılabilir. Bebeklerin geç yürümeye başlaması, her zaman bebekte fiziksel veya psikolojik bir sorun olduğunu belirtebilecek bir faktör olmasa da doktora danışılması gereken bir durumdur.

Bebeğiniz İçin Yürüteç İyi Bir Yol Olabilir

“Bebeğim yürümekte geç kaldı. Endişe etmeli miyim?” gibi sorular ebeveynlerin aklına gelebilecek ilk sorulardır. Bebekler, gerektiğinden geç olmasına rağmen hala yürümüyorsa, anne ve babaların artık bir şeyler yapma vakti gelmiş olabilir. Örneğin yürüteç gibi ekipmanlar alarak, bebeğin gelişimine katkıda bulunabilirler. Zaten yürüteç, örümcek gibi ekipmanlar, yürümek için geç kalmış bebekler adına üretilir. Bu ekipmanlar, bebeklerin içlerindeki korkuları aşmasına ve bu sayede de yürümeye başlamalarına imkân tanıyabilir.

Bebeklerin yürümeye başlamamalarının bir diğer nedeni de yeterince fırsat bulamamaları olabilir. Anne ve babalar, bebeklerini sürekli olarak arabada, pusette veya sırt çantasında taşıyabilir. Bu gibi durumlar, aşırıya kaçıldığında bebeğin yürümeye geç başlamasına neden olabilir. En doğrusu, evdeyken ve etraf güvenliyken, bebeğe yürümesi için fırsat vermektir.

Bebeğin yürümemesi normal mi? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Aklınızda oluşabilecek tüm sorular için çocuk doktorunuza danışmayı asla ihmal etmeyin. Bazı bebekler geç yürüyebilmektedir. Bazı çocuklar geç konuşabilmektedir. Aileler bu gibi geç konuşma ve yürüme durumlarında korksalar da, bu gibi durumların altından herhangi bir sorun çıkmayabiliyor. Sağlıklı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.