Genel Bilgi ve İçerikler

Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Artırılır?

491

Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Artırılır? Kondisyon her sporcunun yüksek tutması gereken bir durumdur. Genelde dayanıklılık olarak bilinir fakat daha detaylı bir kavramdır. Peki kondisyon nedir ve kondisyon nasıl artırılır detaylıca inceleyelim.

Kondisyon Nedir?

Herhangi bir Fiziksel aktivite durumunda kişinin ve ya ekibin o anki performans düzeyi – yapabilme becerisidir. Spor yapan bireyler için oldukça büyük bir sorundur. Kondisyon sadece sporcular için değil aslında herkes için önemlidir. Koşmak, yokuş çıkmak gibi biraz zorlayıcı durumlarda eksikliğini hemen gösterir. Kondisyon bireyin ve ya ekibin fiziksel ve psikolojik kapasitenin artırılmasıyla sağlanır. Buradaki fiziksel kapasiteyi belirleyen etkenler kas gücü ve kanda taşınabilen oksijen kapasitesidir.

Kondisyon Nedir? Kondisyon Nasıl Artırılır?

Kondisyon Nasıl Artırılır?

Kondisyonunuzu artırmaya çalışmaya başlamadan önce seviyenizi belirleyip buna uygun bir şekilde çalışmanız gerekir. Yani kaslar yapılacak egzersizlere alışmalı ve bu eforu sarf edecek kan dolaşımının sağlanması gerekir. Kondisyon bu şekilde başlayıp zorluk seviyesini artırarak sağlanır. Ancak bu seviyeyi gereğinden fazla artırıp vücut zorlanırsa sakatlık riskini doğurur. Vücudunuzdaki kan dolaşımını artıracak ve kas gücünüzü artıracak bütün egzersizler kondisyonunuzun da artmasına vesile olur.

Bu egzersizlerden tam verim alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Eğer fazla kilolarınız varsa sağlıklı bir şekilde kilo verme programı uygulayın. Kötü alışkanlıklardan uzak durun, bu tür alışkanlıklar gerilemenize de neden olur. Egzersizlerinizi uygun tempoda daha uzun süre uygulamaya çalışın. Egzersizlerinizi uyguladığınız alanın oksijen miktarı açısından zengin olmasını sağlayın, mümkünse dış mekanda çalışın. Egzersiz için ayırdığınız zamanların dışında da, günlük hayatınıza devam ederken kondisyon için faydalanabileceğiniz aktivitelerden faydalanın.

Kondisyonun Faydaları Neler?

Kondisyonunuzun artması; dayanıklılık, güç, hız, kuvvet, koordinasyon, kaabiliyet, esneklik ve refleks alanlarında kendinizi geliştirmeniz demektir. Bu alanlarda kendinizi geliştirmek elbette kendinize olan güveninizi artıracaktır. Gücünüz ve esnekliğiniz arttığı için yetenekleriniz artacaktır. Zihinsel gücünüz ve idrak kaabiliyetiniz artacaktır. Fiziksel aktivitelerde yorgunluk hissiniz azalacak, dayanıklılığınız artacaktır.Sakatlanma tehlikesi de azalacaktır. Tüm bu etkiler sonucunda kondisyonunuzu artırmak size daha iyi bir yaşam kalitesi sunar.

Kondisyon nedir? Kondisyon nasıl artırılır? Sorularına yönelik olarak sizler için doğru bir cevap vermeye çalıştık. Sağlık, eğitim ve diğer konularda farklı içerik okuyabilmek adına sitemizin ilgili alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.