Genel Bilgi ve İçerikler

Vlog Kamerası Nasıl Seçilir?

236

Vlog kamerası nasıl seçilir? Vlog kamerası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Video içerik pazarlaması son birkaç yıldır dünyaya damgasını vurmakta. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte herkesin video kameralara erişimi kolaylaştı.  Bu sayede önceden yalnızca büyük prodüksiyon şirketlerinin bulunduğu sektöre her kesimden insan dahil olabiliyor. Siz de vlog çekerek para kazanmak, bu sektörün içinde yer almak istiyorsanız ilk yapmanız gerek size uygun vlog kamerasını seçmek.

Ne Kadar Taşınabilir Olması Gerektiğini Belirlemelisiniz

Doğru vlog kamerası seçiminde bir diğer önemli konu taşınabilirlik. Tekrar söylemek gerekirse bu durum da tamamen kişinin ne tarz vlog çekmek istediğiyle alakalı. Eğer evinizde veya stüdyoda video çekmeyi planlıyorsanız taşınabilirlik sizin için önemli olmaktan çıkacaktır. Fakat genellikle tercih edildiği gibi dışarıda gezerken vlog çekmeyi planlıyorsanız taşınabilirlik en dikkat edilmesi gereken özellik olacaktır. Özellikle kamerayı kendiniz kullanacaksanız rahatlıkla hareket ettirebileceğiniz bir seçim iyi olacaktır.

Çözünürlüğe Önem Göstermelisiniz

Video çözünürlüğü vlog kamerası seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan. Minimum 1080p görüntü sağlayabilecek bir kamera edinmelisiniz.  Ürün tanıtımlarında bazen 1920×1080 veya Full HD olarak da geçebilir. Bu çözünürlüğe sahip kameralar standart HD televizyonlardaki netliği verir.

Günümüzde pek çok vlogger 1080p kameralarını 4K kameralarla değiştiriyor. 4K teknolojisi henüz yeni bir teknoloji. Bu yüzden bu çözünürlükteki kameralar çok pahalı.  Yeni vlog çekmeye başlayacaksınız sizin için 1080p çözünürlük yeterli olacaktır.

Işık Ayarlarını İncelemelisiniz

Diğer dikkatle incelemeniz gereken özellik kamerada bulunan ışık ayarlarıdır. Çok fazla kapalı alanlarda çekim yapmayı düşünüyorsanız, düşük ışıkta temiz bir görüntü veren kameraya ihtiyaç duyacaksınız. Yüksek ISO’ya sahip olan kameralar size bu kapalı ortamlarda aradığınız kaliteyi sağlar.

Mikrofon Kalitesine Dikkat Etmelisiniz

Ses kalitesi vloglarınız için olmazsa olmazdır. Kaliteli mikrofonu olan kameralar tercih edebilirsiniz. Ya da harici mikrofon bağlayabileceğiniz kameralar satın alabilirsiniz. Ses kalitesi kötü durumda olan videoların izlenme sayılarında düşüş olabilir. İzleyiciler, görüntü kalitesine dikkat ettiği kadar ses kalitesine de dikkat etmektedir.

Yeni Başlarken Bütçeye Uygun Olmasına Özen Göstermelisiniz

Bütçeniz hangi kamerayı seçmeniz gerektiğiyle doğrudan ilişkili. Çok fazla çeşitte vlog kameraları bulmak mümkün. İyi bir vlog kamerasına sahip olmak için en az 5000 TL harcamayı göze almalısınız. Eğer iyi görüntü veren akıllı telefonunuz varsa başlangıçta para ödemeden video çekmeye başlayabilirsiniz.

Vlog Kamerası Nasıl Seçilir?

Vlog kamerası seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunuyor. Kamera modellerine bakmaya başlamadan önce seninle aynı yolu izleyenlerin deneyimlerini araştırabilirsin. İsteklerine uygun ürünü bulmak için internet üzerinde çeşitli teknoloji sayfalarını taramak fikir sahibi olmanı sağlar.  Çoğu vlogger kendi kullandığı kameranın reklamını yapmak ister. Bu durumu da göz önünde bulundurmalısın. Doğru kamera seçimi tamamen hangi amaçla kullanacağına ve hangi özelliklere ihtiyacın olduğuna bağlı. Öneri ve incelemelere göz atmak iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Diyelim ki Gopro Hero 9 almak istiyorsunuz. Bu durumda Youtube’a Gopro Hero 9 yazarak bu kamera ile çekilmiş vloglara göz atabilir, bu şekilde detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Vlog esnasında stabilizasyon son derece önemli bir faktördür. Yürüyüş esnasında çekim yapacağınız için videonun titrememesi gerekir. Bu nedenden dolayı görsel stabilizasyonu olan bir kamera seçimine özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Vlog kamerası nasıl seçilir? Vlog kamerası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yukarıdaki kriterlere bağlı kalarak kendinize uygun vlog kamerasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.