Genel Bilgi ve İçerikler

Kişisel Markalaşmanın Adımları Nelerdir?

126

Kişisel markalaşmanın adımları nelerdir? Mesafelerin teknoloji ve internetle ortadan kalktığı, tüm dünyanın üretim ve tüketim açısından birbirine bağlı olduğu bir dünyada yaşamak, kendini ifade etmenin başlı başına önemli hale gelmesini sağladı. Şu an özellikle sosyal medyanın itici gücü sayesinde herkesin kendini ifade edebileceği bir alan mevcut ve biz artık marka ürünlerin yanı sıra marka kişilerden bahsediyoruz. Kişinin kendini bir marka olarak sunabilmesi ve diğerleri tarafından kabul edilebilmesi için, öne çıkarabileceği yetenek ve özelliklerini, avantaj ve dezavantajlarını iyi değerlendirmesi dahil olmak üzere pek çok beceriye ihtiyaç duyuluyor. Teknoloji odaklı sosyal becerilerin yanı sıra kendini uygun ve yerinde ifade edebilmek büyük yığınların arasından sıyrılabilmek için büyük önem taşıyor.

Kişisel Markalaşmanın Adımları Nelerdir?

Devlete bağlı olmadan çalışmak isteyen, kendi markasını oluşturmak isteyen kişi sayısı günümüzde oldukça fazla. Markanızı oluşturmak istiyorsanız bazı adımlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin bu süreçte patent tescil, marka tescil gibi konular da önemlidir. İlgili tüm adımları doğru bir şekilde atmamanız durumunda, kötü niyetli bazı kişiler markanızın adını kullanmaya çalışabilir.

Kişisel markalaşma neden önemli ?

Günümüz dünyasında bu sorunun cevabını, iş fırsatları peşinde koşan, sanal dünyayı e-ticaret yahut herhangi bir kazanç için kullanmaya çalışan, anlatacak bir hikayesi olan ve anlatmak isteyen herkesin bildiğine hiç kuşku yok. Çünkü artık yaptığınız işten ziyade o işi tanıtabilmek, pazarlayabilmek önemli hale geldi. Eğer kişisel olarak bir marka değeri oluşturmayı başarmışsanız, artık fırsat kovalamak yerine önünüze gelen kazanç opsiyonlarını değerlendiriyorsunuz demektir. Kişisel marka başarı demektir. Unutmayın ki bugünün dünyasında ilgili olduğunuz alanda iyi bir ün kazanmak, isim yapmak, hayalinizdeki işi yapıp başarılı olabilmek için, diğer insanlarla etkileşim halinde olmak, onları tanımak ve onlara kendini tanıtmak olmazda olmazdır. Gelin birlikte, kişisel markalaşmanın adımları nelerdir? Sorusunun cevaplarına bakalım.

Adım 1: Markalaşmak İstediğiniz Değeri Bulun

Self Promotion (Kendini Tanıtma); hayatınızdaki pek çok şeyin başka insanlara bir şekilde değer katabilecek hale getirilerek aktarılması anlamına gelir. Başarılarınız, geçmişiniz, hedef ve hayalleriniz, gelecek vizyonunuz, önünüze çıkan engeller hatta sorunlarınız… Bunların nerede kimin ne işine yarayacağı, kişisel markanızın hedef kitle tarafından kabul görüp görmeyeceğini belirleyecek yegane unsurdur. Kişisel markanızı oluşturabileceğiniz bir temel bulabilmek için kendi hayatınızı analiz etmek iyi bir başlangıç olacaktır. İlk olarak hangi konuda öne çıkmak istediğinizle alakalı bir liste yapın. Daha sonra bu listeyi göz önünde bulundurarak yetenek ve becerilerinizi değerlendirin. Öne çıkmak istediğiniz konularla eşleşen yeterliliklerinizi belirleyin. Eğer kişisel olarak markalaşmak istediğiniz konuda gerekli becerilere sahipseniz ne ala, eğer değilse ya farklı konumlandırabileceğiniz bir marka yönelimi bulmalı yahut gerekli becerileri edinmek için çalışmalısınız. Bu kararı verirken yoldan mı keyif alıyorsunuz yoksa hedefe hemen varmak niyetinde misiniz bu önemli, eğer yolculuğun kendisi sizde heyecan uyandırıyorsa her şeye sıfırdan başlamak sizin için uygun olabilir. Ama sonuç odaklı biriyseniz, elinizdeki mevcut potansiyelle ilerlemeniz daha makul bir seçenek olacaktır.

Adım 2: Kendiniz ve İşinizle Aranız İyi Olmalı

Bu adım esasen ilk adımın öncülü bile sayılabilir. Çünkü iyi bir tanıtım için kendinizi ve sunduklarınızı tanımanız ve önce kendi hikayenize kendiniz inanmanız gerekir. Kendinizle aranız iyi olduğunda kişisel markalaşma açısından başarı potansiyeline sahipsiniz demektir. Bu adım ilk bakışta çok basit gibi görünse de kişisel olarak ciddi bir birikim gerektirir. Yaptığınız işte profesyonelleşmenin yanı sıra o işi sevmek ve kendi hikayenizi dışarıdan birinin gözüyle görebilmek elzemdir. Bu adımı doğru atabilmek, kişinin kendisiyle barışık olması dahil fiziksel ve zihinsel boyutları kapsar. Kendini övmek ve abartmaktan, narsisist yahut kibirli bir çizgiden uzak olarak kişisel markalaşmayı doğru okuyabilmek tüm bu faktörlerin sağlıklı işlemesiyle mümkün hale gelir. Sağlıksız markalaşmış kişilerin yaşamları uzaktan ışıltılı görünse dahi içsel yaşamları sönüktür. Maddi kazanç, ün kazanılsa bile kişiler tatmin oldukları bir yaşama kavuşamamakta ve mutlu olamamaktadırlar.

Adım 3: Kişisel Markalaşmanın Yolu Diğerlerine Hissettirdiklerinizden Geçer

“Kişisel markalaşma nedir ?” sorusu, geniş kapsamlı cevapları olabilecek, farklı açılardan yanıtlanabilecek bir sorudur. Ama tek bir şey kişisel markalaşmanın olmazsa olmazıdır; Duygular. Her markanın kaderini başkalarına hissettirdiği şeyler belirler. Bir markanın görsel içeriği, reklam ve tanıtımları kişilerde iyi yahut kötü bir duygusal yanıtı önceler. Bu yanıt o markanın hedef kitlesindeki karşılığıdır. Kişisel markalaşma içinde durum aynıdır. Kişilerin sizin hakkınızda hissettiklerini ön plana alarak atacağınız adımlar, doğru markalaşma için altın kuraldır. İnsanlar sizin adınız, yahut sizinle bağlantılı herhangi bir içeriğe ulaştıklarında ne hissediyorlarsa kişisel markanız budur. Markalaşma yolunda hangi adımı atacaksanız atın, ilk olarak duyguları hedef almanız gerekir.

Adım 4: Kendi Hikayenizi Yaşayarak Anlatın

Kişisel markalaşma için kendinizi tanıtma ve kendi dünyanızı başkalarına açabilmek son derece önem taşır. Burada üzerinde dikkatle durulması gereken nokta; kişisel markalaşmanın ve kendi hikayemizi anlatmanın sürekli kendimizden bahsetmek anlamına gelmemesidir. Bu durum diğer insanları sıkıp bunaltacağından mutlaka kaçınılması gerekir. Kendi hikayemizi insanlara sunarken onları dinlemek ve anlamak önceliklidir. Unutmayalım ki sözel iletişim oldukça kısıtlıdır, kendi hikayemizi anlatmak için sürekli kendimizden bahsetmemiz gerekmez, yaşayarak, göstererek, tasarlayarak ve ilham vererek kendi hikayelerimizi başkaları için okunabilir kılabiliriz. Böylece hem akılda kalır, hem çevremizi sevmeye ve takdir etmeye zaman ayırabiliriz.

Adım 5: Yaşamınızla Kişisel Markanızı Senkronize Edin.

Bir marka haline gelmeye çalışıyorsanız, yaşamınızın tümünün kişilere aynı mesajı verdiğinden emin olmanız gerekir. Böylece yalnızca insanların güvenini kazanmakla kalmaz tüm hayatınızı, bütün hikayelerinizi başarı yolunda kullanabileceğiniz malzemeler haline getirebilirsiniz. Ayrıca şahsi açıdan bu yaşamınıza uyum ve kolaylık sağlayacaktır. Markanızla uyumlu olan yaşamsal malzeme çoğaldıkça hem markanız hem sizin ona olan inancınız güçlenir. Bu hem size içsel bir tatmin sağlar hem atacağınız adımları ve girişimleri olumlu yönde destekler.

Marka Tescili De Unutmayın

Marka tescil, markanızı güvence altında tutabilmek adına son derece önemli bir konu. Efor patent, tecrübeli uzmanlarıyla markanızı güvence altında tutabilmek adına sizlere en iyi şekilde yardımcı olabilecek niteliğe sahip. Marka tescili fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve sürece yönelik kapsamlı ayrıntılara ulaşabilmek adına eforpatent.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kişisel markalaşmanın adımları nelerdir? Sorusunun cevabını sizler için en iyi şekilde vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.