Genel Bilgi ve İçerikler

Jimnastikte Bacak Nasıl Açılır?

218

Jimnastikte bacak nasıl açılır? Jimnastik sporu dünya üzerinde ve ülkemiz de çok ilgi gören, ülkemizde ki sporcular tarafından çok büyük başarılara imza atılmış bir spor dalıdır. Küçük yaşta başlanması avantaj olan bu spor büyük emek ve disiplin isteyen bir branşıdır. En güzel örneklerinden birisi de İbrahim Çolak. Jimnastik sporunda başarılı isimlerinden birisidir.

İlk Kademede Neler Yapmamız Gerekiyor?

10 dakika boyunca koşu yapın ardından kafadan başlayarak ayak parmak uçlarına kadar kendinizi esnetin. Daha sonra ayaklarınızı omuz aralığından bir karış daha fazla açın ve dizlerinizi bükerek çömelip kalkın. Bu hareketi bacaklarınız yoruluncaya kadar devam ettirin ve bacaklarınızın yorulduğunu hissettiğiniz an hareketi bırakın ve bacaklarınızı sallayarak bacaklarınızı dinlendirin. Dinlendikten sonra bir sağ bir sol bacağınızı kendinize yani yukarı doğru çekerek zıplayın ve bacaklarınızı esnetin. Daha sonrasında yine zıplayarak ama bu sefer dizlerinizi kırmadan uzun bir şekilde bacaklarınızı ileriye doğru savurun. En son olarak da bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve ilk gün idmanını soğuma yaparak bitirin.

Jimnastikte Bacak Nasıl Açılır?

İkinci Kademede Neler Yapmamız Gerekiyor?

Bugün ısınmayı yaparken ilk güne nazaran daha uzun tutacağız. 20 dakika koşu, 20 tur patlayıcı kuvvetli koşu ardından 10 dakikalık esneme hareketleri ve daha sonrasında asıl idmana gelecek olursak bugün biraz daha ağır çalışılacak çünkü hedefe az kaldı ve çabalamadan, yorulmadan hedefe ulaşılmaz. Şimdi geçelim bugün yapılacak hareketlere;

İlk hareketimiz makas hareketi olarak geçiyor. Yani ayaklarınızı ilk önce sağ tarafa doğru parmak ucunda dizleri kırmadan gergin bir şekilde açın bu pozisyona geçtikten sonra arkada kalan ayağınızı önde duran ayağınızın yanına getirerek ileriye doğru kendinizi atarak sıçrayın. Bu hareketi 10 tekrar yaptıktan sonra bacaklarınızı sallayarak dinlendirin biraz nefesinizi kontrol edin ve ikinci kademenin ikinci hareketine geçiyoruz. İkinci hareketimiz sol ayağınızın parmak ucunda olacak şekilde oturun ve sağ bacağınızı uzatabildiğiniz kadar uzatın. Daha sonra aynısını sol bacağınız için de yapın ve bu hareketi 5 tekrar yani 5 sağ 5 sol olmak üzere toplam 10 kere tekrarladıktan sonra bitirin.

Son hareketimize geçerken bir kişiden yardım almanız gerekecek. Bacaklarınızı olabildiğince açın ve olduğunuz yere oturun. Karşınızda ki kişi de karşınıza otursun ve açık olan bacaklarınızı daha da çok açmak için karşınızda ki kişiye ellerinizi uzatın ve karşınızda ki kişi ayaklarıyla bacaklarınızı ittirirken ellerinizden sizi kendine doğru çeksin bunu da bacağınızı tam açtığınızdan emin olana kadar tekrarlayın ve idmanı bitirin.

Jimnastikte Bacak Nasıl Açılır?

Bacak açabilmek aslında esneklikle alakalıdır. Esneklik ise çocukluktan gelen kemiklerin olgunlaşmasını önlemek olarak adlandırılabilir. Aslında birçok sporda ilerlemek isteniyorsa küçük yaştan başlanmalı ve kafanızda belirlediğiniz spor üzerinden ilerlenmelidir. Bacak açmak sıfırdan başlayanlar için biraz zor olacak ama en sonunda hedefinize ulaşacaksınız. Bacak açmayı iki ayrı kademeye ayırıyoruz.

Jimnastikte bacak nasıl açılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.