Genel Bilgi ve İçerikler

İntibak Eğitiminde Neler Oluyor?

1.035

İntibak eğitiminde neler oluyor? İntibak eğitimi nedir? Polis Meslek Yüksek Okulu ve Harp Okulu’na başvuru yapan adaylar kabul edilme sürecinden sonra belli bir oryantasyon sürecinden geçmektedirler. Bu süreçte bir eğitim verilmektedir. Alıştırma ve uyum sağlama odaklı olan bu eğitime intibak eğitimi adı veriliyor. Zaten intibak kelime anlamı olarak uyum sağlama ve adapte olma anlamlarına gelmektedir. Bu eğitim, Polis Meslek Yüksek Okulu, Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Jandarma Kuvvetleri gibi yerlerde verilmektedir. Ortalama 2-4 hafta sürmekte olan bir eğitim sürecinden geçen adaylar okula ve eğitime başlamaktadırlar. 2-4 haftada çok ciddi donanımlı bir eğitim programından geçmektedirler. Zor bir eğitim değil, ancak ileride yaşanabilecek bazı sıkıntıları önlemek ve kuralları kavratmak adına oldukça faydalı bir eğitim olarak kabul edilmektedir.

İntibak Eğitiminde Neler Oluyor?

Sınav sonuç belgesi ile birlikte okula gidip geçici kayıt yapılır. Bu geçici kayıt aşaması intibak eğitimi için de başlangıç olarak kabul edilmektedir. Pazartesi günü başlayan eğitim tam olarak 2 hafta sonra pazar günü son bulmaktadır. Bu tarih aralıkları Polis Meslek Yüksek Okulu için geçerli iken Harp Okulları için 4 haftalık süre geçerlidir. Bu sürenin sonunda aday gireceği okulu ayrıntısıyla öğrenmiş olduğu için eğitim sürecinde sorun yaşamaz. İlk 5 gün içinde sağlık raporu için süre verilmekte ve bu rapor alınarak intibak öncesi teslim edilmektedir. Bu eğitim sürecinde şunlar öğretilmektedir:

  1. Üstlerle konuşma ve selam verme
  2. Okul içinde uyulması gereken birtakım kurallar
  3. Törenlerde yapılması gerekenler ve tören yürüyüşleri
  4. Yatak ve yatakhane düzeni
  5. Yemekhane kuralları gibi ayrıntılı olarak ileride yaşanması muhtemel sıkıntıların çözümü ve disiplinsizliğin önlenmesi için verilmekte olan ciddi bir eğitimdir.

Bu aşamadan sonra evlerine gönderilen adaylar bir hafta boyunca izin sürecine girer. Daha sonra ise yüklenme senedini imzalayarak göreve başlarlar. En başta geçici kayıt yapılmasının sebebi de intibak eğitimi ile birlikte ileride yaşanabilecek durumları öğrenen adayların kayıt yaptırıp yaptırmamaktaki kararlılıklarına göre davranılmasındandır. İleride yüklü bir tazminat ödemek istemeyen adaylar şartların kendileri ile örtüşüp örtüşmediğini anlamak için eğitim sürecine dikkat etmelidirler.

İntibak Eğitiminden Sonra Eleme Yapılır Mı?

Okula başlamadan evvel intibak eğitimi alan adaylar öncelikle geçici kayıt yaptırmaktadırlar. Bu geçici kayıtın amacı, eğitim sürecinde adayın da vazgeçme ihtimalinin olabileceği gibi aynı zamanda kurumun da kayıt yapmama eleme gibi ihtimalleri mevcuttur. Yani okula kayıt yaptırmaya hak kazanmak için intibak kaidelerine uyarak bu eğitimi başarı ile bitirme şartı vardır. Okul devam ederken bu kadar eğitim verilmez. Sabahtan akşama kadar verilen eğitim sadece intibak eğitiminde yapılmaktadır. Bu sürece dayanamayan ve görevleri başarı ile yerine getiremeyen adaylar ise elenirler. Elenme sebepleri içinde sadece görevler bulunmaz. Genel sağlık durumu ile ilgili tespit edilen ve göreve engel teşkil eden bir takım durumlar da elenmeye sebep olmaktadır.

İntibak eğitiminde neler oluyor? Sorusuna en iyi şekilde sizler için cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.