Genel Bilgi ve İçerikler

İnstagram Tehlikeleri Neler?

1.172

İnstagram tehlikeleri neler? İnstagram, artık çoğu kişinin hayatının bir parçası. Giderek kullanımı artan bu uygulamanın kullanımı kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Bazı kişiler sadece tanıdıkları kişileri, arkadaşlarını hesabında barındırabiliyor. Bazı kişiler yeni arkadaşlıklar edinmek için bu uygulamayı kullanabiliyor. Bazı kişiler ise tamamen ürün veya hizmet satışı yapabilmek için yani bir ek gelir sahibi olabilmek için instagram uygulamasını aktif olarak kullanabiliyor.

İnstagram Tehlikeleri Neler?

İnstagram, çok yararlı bir uygulama olsa da bazı tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor. Örneğin ders çalışmak isteyen bir öğrenci, dersini yarıda bırakarak instagram üzerinden mesaj atan bir arkadaşıyla uzun uzun görüşebiliyor. Veya instagram reelsde bulunan videoları izleyerek saatlerce vakit harcayabiliyor. Çoğu kişi bu konuda ne yazık ki iradesine sahip çıkamayabiliyor. Yani insanlar instagramı değil de, instagram insanları kontrol ediyor gibi bir tablo ortaya çıkabiliyor.

İnstagramın tehlikeleri arasında bilinçsizce vakit geçirmek yer alıyor. Genel olarak insanlar, yakın arkadaşlarının, akrabalarının, sevdiklerinin paylaşımlarına bakmak için bu uygulamaya giriş yapsa da, bir süre sonra reels videolarına veya farklı sayfaların paylaşımlarına bakılabiliyor. İşi olan çoğu kişi işini yarıda bırakarak vaktinin çoğunu ne yazık ki bu uygulamaya harcayabiliyor.

Ayrıca, hayatımızın her anında art niyetli kişiler olduğunu düşünürsek eğer, instagram üzerinden de bu kişiler ile karşı karşıya kalabilmek mümkün. Küçük yaştaki kız çocuklara dahi uygunsuz mesajlar atabilecek, kişilerin psikolojilerini zedeleyebilecek çok sayıda insan mevcut. Hakaret, uygunsuz cümleler ve buna benzer duurmlar ile de karşı karşıya kalmak mümkün olabiliyor. Fakat instagram, doğru bir şekilde kullanıldığı müddetçe bu gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimali de bir hayli azalıyor.

İnstagramda Tehlike Oluşturabilecek Durumlar

Eğer hesabınız herkese açıksa, hiç tanımadığınız bir kişi şahsi fotoğraflarınızı kopyalayarak farklı platformlarda kullanabilir. Sizin adınıza başkalarını kandırma eğiliminde bulunabilir. Yine hesabınız herkese açıksa eğer, profilinizin bire bir kopyasını oluşturarak arkadaşlarınıza istek gönderebilirler. Ve sizin adınıza tanıdığınız kişilerden para isteyebilirler. Bu durumda arkadaşlarınız sanki size para gönderiyormuş gibi aslında bir dolandırıcıya para gönderebilir. Bu da sizi oldukça zor bir durumda bırakabilir.

İnstagramı en sorunsuz şekilde kullanmanın yollarından bir tanesi de tamamen arkadaş çevrenizi ve tanıdığınız kişileri hesabınızda bulundurmaktır. Bu sayede hesabınızı daha güvenilir bir şekilde kullanabilirsiniz. Ve ayrıca instagram hesabınızda çok basit bir şifre kullanmak da tehlikeli bir durum olabilir. Örneğin doğum tarihiniz ve bulunduğunuz ili yan yana şifre halinde kullanmak riskli bir durumdur. Hesabınızın çalınması sizler için bir problem oluşturabilir. Bir diğer yazımız olan instagram hesabı nasıl çalınır? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.