Genel Bilgi ve İçerikler

Drone Yarışları Drone Etkinlikleri 2022

51

Drone yarışları drone etkinlikleri 2022 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Birçok sektör gibi günümüz havacılığı da artık teknolojiye hızla ayak uydurmaktadır. Uçaklardan tutun da yer hizmetleri kontrollerine kadar pek çok alanda insan gücünün yerini teknoloji almakta ve hızla gelişmektedir. Kullanılan sistemler, personelden ve hizmet kullanıcılarından alınan geri dönütler sayesinde teknolojinin bu hızlı gelişmesinin havacılık sektörünü de bir adım ileriye taşıdığını görmekteyiz.

Drone Yarışları Drone Etkinlikleri 2022

Drone, son derece teknolojik bir araçtır. Son derece gelişmiş teknolojik özelliklere sahip, oldukça stabil bir şekilde çalışan ve farklı fonksiyonel özellikleri bulunan çokça drone çeşidi bulunur. Genellikle drone yarışları ve drone etkinlikleri için gelişmiş özelliklere sahip hava araçları tercih edilir. Gelecekte bu hava araçlarının çok daha gelişmiş özelliklerine sahip olacağına şahit olabiliriz.

Drone yarışları ve drone etkinlikleri 2022 yılında da devam etmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere pilot event web sitesi aracılığıyla ulaşılabilir.

Gelişen teknolojiyle birlikte gelecekte karşımıza çıkabilecek bazı havacılık sistemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İHA ( Drone)

Gelecekte daha gelişmiş versiyonlarını görmeyi hayal etsek de insansız hava araçlarını şu an bile hayatımızın çoğu alanında kullanmaktayız. Askeriye, GSM servis hizmeti, medya, inşaat sektörü, mühendislik ve acil durum müdahaleleri gibi alanlarda hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji; uzaktan kumanda veya bilgisayarlardan kontrol edilmekte ya da önceden programlanmış oto pilot sayesinde işlevini yerine getirmektedir. İleriki yıllarda gelişen yazılım sistemleri İHA’ların kullanım amaçlarını genişletmekle birlikte belki de otodrone jetlerle bizleri gökyüzüne taşıyacak.

Günümüzde Türkiye’de tüm 500 gr üstü İHA sahibi birey veya ticari kuruluşların SHGM sayfasından İHA’larını kaydettirmeleri ve bunun yanında yasaklı veya çok kalabalık yerlerde uçuş gerçekleştireceklerse sistemden izin alarak uçuş yapmaları gerekmektedir. Pek çok kişi, drone ile yakından ilgilenir. Drone yarışları ve drone etkinliklerine katılır. Ya da drone yarışçısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Elektrikli ve Güneş Enerjili Uçaklar

Günümüzde hızla artan karbon salınımı ve küresel ısınma havacılık sektörünü de düşündürmekte ve sürdürülebilir projeler üzerinde çalışmaya itmektedir. Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden olan Rolls-Royce “Spirit of Innovation” (Yenilik Ruhu) adıyla ürettiği tek kişilik, %100 elektrikle çalışan uçağıyla saatte 623 km uçarak dünya rekoru kırdı ve elektrikli uçakların ileride yolcu-yük taşımada da kullanılabileceğini kanıtlamış oldu. Bunun yanında Bertrand Piccard ve İsviçreli bir iş adamı olan André Borschberg’in yürüttüğü güneş enerjisiyle çalışan uzun menzilli Solar Impulse 2 deneysel uçak projesi kapsamında 9 Mart 2015 tarihinde Abu Dabi’den havalanan uçak dünya etrafında tam tur atarak 26 Temmuz 2016 tarihinde kalkış yaptığı Abu Dabi’ye inmiş ve güneş enerjisi sisteminin havacılık alanında da kullanılabilirliğini bize kanıtlamıştır.

Hipersonik Uçaklar

Atmosferde 90 kilometrenin altında ve ses hızının dört katı kadar üstünde uçabilen hipersonik uçaklar askeri alanda sağlayacakları birçok faydanın yanında keşif amaçlı da kullanılabilecektir. Ocak 2018’de Boeing’in yapımına başladığı ve tanıtımını yaptığı hipersonik uçağının hızının bir merminin hızından iki buçuk kat daha fazla olduğu böylece dünyayı 1-3 saatte dolaşabileceği öngörüldü.

Drone Yarışları Drone Etkinlikleri 2022 konusunda bilgiler pilotevent.com da sizleri bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.