Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuklara Makyaj Yapmanın Zararları

75

Çocuklara makyaj yapmanın zararları neler? Çocuklara makyaj yapmanın zararları günümüzde giderek yaygınlaşan bir durumdur. Kadınların doğası gereği güzel görünme istekleri makyaj ile tamamlanır. Tüketici bir toplum olarak hızla yaygınlaşmamız birçok trend faktörünü doğurur. En popüler ve özellikle kadınlar içerisinde yaygın olan makyaj sektörüdür.

Makyajın Zararları Nelerdir?

Güzellik algısının dünya literatüründe algı değiştirmesi bu konuda oldukça önem taşır. Herhangi bir cilt kusurunu kapatma ve güzel görünme eğilimleri bireyleri makyaj yapmaya iter. Bu eğilimlerin sonucunda ortaya birçok cilt hastalıkları ve sağlık açısından problemler çıkar. Günümüzde bir trend haline gelen makyajın zararları her yaştaki birey için oldukça fazladır. Makyajın direkt olarak ciltte oluşturduğu zararlar ise kalıcı hasarlara dahi yol açar.

Makyaj trendlerini uygulayan bir anne modelinin dikkat etmesi gereken hususlar zamanla artar. Annelerini rol model alan kız ve erkek çocukları, annenin bu davranışlarını olumsuz olarak örnek alma eğilimi gösterir. Sağlık açısından ve psikolojik açıdan oldukça önem teşkil eden bu durum çocuk yaşta ciltte büyük kalıcı hasarlara yol açar.

Çocuklara Makyaj Yapmanın Zararları

Çocuklara Makyaj Yapmanın Zararları

Ailelerin çocuklarını takibe almadıkları süreçte makyaj malzemelerinin ciltte alerjik durumlara yol açtığı gözlemlenir. Makyaj malzemelerinin kimyasal maddeler içermesinden ötürü ciltteki hasar çocuklar için ikiye katlanır. Makyaj malzemelerinin ana maddelerinin kimyasal olması bilimsel veriler ile de sağlık alanında zararları kanıtlanır.

Kız çocuklarında özellikle cinsiyet ayrımının anlaşılabilir olmasından sonra makyaja olan eğilimleri giderek artar. Bu da makyaj yapmanın psikolojik etkisini gözler önüne serer. Ailelerin bu tip durumlardaki tutumları oldukça önemlidir. Makyaj yapmaya teşvik etmek veya rol model olarak kendilerini yanlış göstermek yerine makyaj yapmanın zararları anlatılması gerekir.

Günümüzde ailelerin çocuklarına makyaj yapma konusunda olumlu tavır aldıkları görülür. Bu tutumun oldukça yanlış olduğunu söylemek gerekir. Ailelerin bu konuda makyaj malzemeleri almamaları ya da çocuklar için özel üretilen makyaj malzemelerine yönelmeleri önerilir. Kız ve erkek çocukları kimliklerini farkettikleri 3 ila 11 yaş arasında bu tutumları daha çok sergilerler. Bu dönemde rol model olarak annelerini taklit eden çocuklar ilgi odağı olma yolundaki tutumları gözlemlenmesi aşikardır.

Özellikle kız çocukları kendilerini anneleri gibi babalarına beğendirme kaygısı taşırlar. Burada ailenin psikolojik yaklaşımı oldukça önemlidir. Çocukların makyaj yapma eğilimlerinin pekiştirilmemesi ideal bir yöntemdir. Çocuğun yaşıtları ile zaman geçirmesine dikkat edilmesi gerekir. Burada sosyalleşen çocukların makyaj malzemeleri ile oynamaması olumlu bir yönlendirmedir. Makyaj malzemeleri ile ilgilenen çocukların, sağlığa uygun üretilen makyaj malzemelerine yönlendirmeleri gerekir. Fakat doğal olarak üretildiği söylenilen malzemelerinde yararlı olmadığı bilinir.

Aileler Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Aileler öncelikli olarak çocuklarının isteklerine olumlu veya olumsuz tepki gösterirken dikkat etmeleri gerekir. Birer rol model olduklarını göz ardı etmeden çocukları yönlendirmeleri ve örnek olmaları gerekir. Küçük yaştaki çocukları en doğal halleriyle sevdiklerini sık sık dile getirmelidirler. Bu davranış biçimi çocukların kendilerine olan güvenlerini sağlamlaştırır.

Cezalandırıcı yöntemler yerine konuşma ve anlama yöntemleri uygulanması doğrudur. Olumsuz tepkiler yerine olumlu karşılamalar yapılır. Psikolojik olarak en sağlıklı yöntemlerin verilmesi çocuğun kişisel gelişimine de en büyük katkıyı sağlar.

Makyajın bir ihtiyaç olmadığının sık sık vurgulanması büyük önem taşır. Ergenlik dönemine yeni gelmiş bir çocuğun sivilce izlerini makyaj ile kapatması sık rastlanan bir durumdur. Bu yaştaki bireyler içinde ciltte ortaya çıkan problemlerin normal olduğu anlatılır. Bunların bir kusur değil sağlık problemi olduğu sık sık uygun bir dille anlatılması uygundur. Çocukların kişisel gelişimi ve özgüvenleri ailelerin sergileyecekleri tutumlara bağlıdır. Aileler gerekirse bir uzman yardımı almaları önerilir. Desteklenen bu uzman yardımı ile çocukların gelişimlerinde olumlu sonuçlar daha hızlı gerçekleşir.

Çocuk Makyaj Malzemeleri

Kadınların hızla nesnelleştirildiği bir dünyada tamamlayıcı faktörün başında makyaj sektörü yer alır. Makyaj sektöründe her şeyin ticari bir kaygıya dönüştürülmesi bilinçsiz ve sağlıksız birçok üretime yol açar. Bunların başında yer alan makyaj sektöründe ise çocukların ilgisini çekmeye yönelik olarak üretilen makyaj malzemeleri yer alır. Makyaj sektöründe her yaştaki çocuğun tüketici olması hedeflenir. Bu nedenle doğal çocuk makyaj ürünleri olarak üretildiği düşünülen ürünler de oldukça zararlıdır.

Sağlık açısından doğal olduğu tüketicilere sunulan ürünlerin, çocuklar için büyük riske yol açar. Birçok veri ve haber içeriği ile kanıtlanmış olan bu durum aileler için oldukça dikkat çekici bir durumdur. Çocukların cilt sağlığında büyük bir tehlike oluşturduğu bilinir. Bunların başında egzama, ciltte alerjik reaksiyonlar gibi zararlar yer alır. Cilde verdiği hasarlar dışında kozmetik ürünlerin hormonsal yapıyı da etkilediği bilimsel veriler ile kanıtlanır. Kozmetik ürünler içerisinde yer alan ana madde kurşundur.

Kurşun maddesinin ise kişide bıraktığı sağlık problemleri; kusma, kansızlık, iç organlarda hasara kadar devam eder. Doğal olarak satılan ürünlerin içerisinde kurşun yer almaması önemlidir. Fakat buna rağmen çocukların hiçbir zaman tüketici olmadıkları doğrulanmalıdır. Ailelerin ise çocuklar için bu ürünleri almamaları yönünde davranış geliştirmeleri gerekir.

Çocuklara makyaj yapmanın zararları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.