Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

363

Çocuk nasıl yetiştirilir? Çocuk yetiştirmek için yapılması gerekenler nelerdir? Anne ve baba çocuğu için her zaman en iyisi almak ister. En iyisini giydirmek en iyisini yedirmek en iyi olanı hep onun için ister. Ama anne babanın çocuğuna vereceği en iyi şey onu doğru ve bilinçli olarak yetiştirmektir. Peki, çocuk yetiştirmek için gerekli olan şey nedir? Hep en iyiyi en güzeli alarak çocuklarınızı mutlu edemezsin her zaman daha fazlasını isteyecek ve doyumsuz bir insan haline dönüşecektir. Bu da onlara faydadan çok zarar verecektir. Hiçbir zaman mutlu bir insan olamayacaklardır. Eğer çocuklarımızın mutlu olmasını ve hayatları boyunca bunun böyle devam etmesini istiyorsanız. Özgüvenli ve özgür ruhlu çocuklar yetiştirmelisiniz.

Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Bu yazımızda adım adım çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusuna kapsamlı cevaplar vereceğiz. Bir çocuğa yapabileceğiniz en büyük iyilik onun kedine güvenen özgüveni olan sevgi ile büyümüş bir çocuk olmasını sağlamaktır. Her istediği alınan bir çocuk bir süre sonra mutsuzlaşır ve asla onun için yapılan hiçbir şeyden memnun olmaz. Bir çocuğun hayatından her türlü engeli hep kendiniz kaldırırsanız çocuk ileride kendinin karşılaştığı ilk engelde takılıp düşecektir ve bu onu mutsuz bir insana dönüştürecektir. O yüzden geleceğimizin umudu olan çocuklarımızı yetiştirirken oldukça bilinçli davranmalıyız.

Çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk yetiştirme konusu oldukça hassas bir konudur. Çocuklarımızı bilinçli bir şekilde yetiştirmeliyiz. Çocuk yetiştirmek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar vardır bunları öğrenmeliyiz ve çocuklarımıza uygulamamalıyız. Çocuğa kazandırmamız gereken en büyük özellik özgüvendir. Özgüvensiz çocuklar asla mutlu çocuk mutlu genç mutlu bir yetişkin olamazlar. O yüzden çocuklarımızı özgüvenli bireyler olarak yetiştirmeye oldukça dikkat etmeliyiz. Kendine güvenen çocuklar her şeyi başarmanın ve her zorluğu atlatmanın yolunu bir şekilde bulacaklardır. Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şu şekildedir:

Güven sağlayan anne ve baba olmaya önem verin.

Güvenli bir çocuk yetiştirmek oldukça önemlidir. Anne babasına güvenmek çocukta oluşacak güven duygusunun ilk adımlarını oluşturur. Bu yüzden çocuğunuzda güven oluşturmanız oldukça önemlidir. Onda gizli saklı işler yapmayın. Onu ailenizin bir ferdi olarak görmelisiniz ve bunu ona hissettirmelisiniz. Çocuğunuza karşı net olun. Bir şey için hemen izin vermeyin. Sırf çocuğunuz istedi diye doğru olmasa dahi o şey, daha sonra kararınızı ne olursa olsun değiştirmeyin. Çocuğunuza karşı aşırı otorite de göstermeyin yalnızca çocuğunuz gerektiğinde bir şeylere hayır deneceğini bilsin öğrensin. Yoksa çocuğunuzun üzerinde kurduğunuz fazla otorite daha sonra hep kendi başına hareket etmesini sağlayacaktır.

Çocuk Yetiştirirken Değer verdiğinizi hissettirin!

Çocuğunuza değer verin. Değer verdiğinizi çocuğunuza her fırsatta hissettirin. Her anne baba elbette ki çocuğuna değer verir ve sever ama önemli olan çocuğunuza bunu ne kadar hissettirdiğinizdir. Sevginizi ve verdiğiniz değeri çocuğunuza mutlaka hissettirin. Çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusunu pek çok kişi sormaktadır. Biliyoruz ki çocuk yetiştirmek kolay değildir. Her zaman çocuğunuzun dilinden anlamanız gerekir. Siz ne kadar çocuğunuzu severseniz sevin onun bunu hissetmesi için çok çabalamanız gerekmektedir. Kendinizi sadece çocuğunuza bakmaya odaklamayın onun iyi yetişmesi de bakımının önemli bir parçasıdır unutmayın. Çocukların ile ilgilenmeyen ebeveynlerin çocuklarının daha şımarık olduğu ile karşılaşırız. Çünkü aslında çocuk sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. Bu yüzden çocuklarınızı buna itmeyin ve onlarla ilgilenin verdiğiniz değeri çocuğunuza hissettirin.

Küçük Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Peki küçük çocuk nasıl yetiştirilir? Küçük çocuk yetiştirmek emek isteyen bir süreçtir. Örneğin baba sigara içiyorsa sürekli çocuğunun yanında bu davranışı sergilememelidir. Çocukların yanında devamlı olarak şiddet içeren filmler izlenmemeli, sürekli tartışma yaşanmamalıdır. Küçük çocuk yetiştirirken okul öncesi eğitim dikkate alınmalıdır. Okul öncesi eğitim üç veya dört yaşından itibaren başlayan eğitimdir, hatta bazı programlarda iki yaş eğitimleri almak da mümkündür. Kendi yaş gurupları içinde ebeveynden bağımsız hareket ederek özgürlük hissi kazanır, kendini ifade etmeyi öğrenir. Özel anaokulları, devlet okullarında bulunan anasınıfları veya belirli gün ve saatlerde özel olarak düzenlenen okul öncesi eğitim programları mevcuttur.

Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim Faydaları

Okul öncesi eğitim çocuk gelişimi açısından oldukça faydalı bir dönemdir. Çocukların sağlıklı beden ve zihne sahip olmaları ve aynı zamanda iletişim beceresi kazanmaları bu sayede gerçekleşir. Çeşitli programlar ve etkinliklere katılarak yeteneklerinin keşfedilmesi sağlanır. El becerilerinin gelişimi ile resim sanatına veya müzik kulağının fark edilmesiyle sanata yönlendirme çok erken yaşlarda yapılır.

Oyun guruplarına katılımla paylaşmayı öğrenen çocuklar, daha girişken ve sorumluluk sahibi olarak büyür. Çocuk gelişimi mezunu uzmanlar ve pedagoglar eşliğinde beden ve zeka gelişimine uygun olarak alınan eğitim sağlıklı birer yetişkin olmalarına giden zemindir.

Kendi kıyafetlerini giyebilme, ihtiyaçlarını karşılama, kendi başına yemek yemeyi de öğrenen çocuğun özgüveni gelişim gösterir. Arkadaşlarıyla kurduğu iletişimde dil beceresi gelişirken, sınıf içinde yapılan çeşitli etkinliklerle görsel hafıza kazanır. Parmak kasları için doğru kalem tutma ve hayal gücünü genişletmek için resmetmeyi öğrenir. Bazı eğitim programlarında fiziksel aktivite de yapılmaktadır.

Okul Öncesi Eğitimi Kapsayan Etkinlikler

Okul öncesi eğitim veren kurumların, çocukların yaş guruplarına hitaben düzenlediği etkinlikler içerisinde sanat, drama, müzik, spor gibi alanlar mevcuttur. Okuma ve yazmaya hazırlık ve Türkçe dil kullanımı ilk okulda zorlanmamaları açısından gereklidir. Bunun yanı sıra doğada düzenlenen etkinlikler ile doğa ve hayvan sevgisi aşılanır.

Okul öncesi eğitim alan çocuklar diğer çocuklara göre daha çabuk adapte olmayı öğrenir. Sorumluluk bilinci gelişen ve özgüveni olan çocuk sağlıklı zihne sahip olur. Kendini ifade edebilme yeteneği gelişir ve sorun çözme becerisi kazanır. Dolayısıyla okul hayatında başarılı olma yolunda ilk adım okul öncesi eğitim sayesinde atılır. Topluma sağlıklı birey yetiştirmek için çocuk eğitimleri çok erken yaşta verilmelidir.

Çocuğunuzla birlikte olun!

Çocuğunuzla birlikte olmanız onunla aynı ortamda bulunuyor olmanız onunla birlikte olduğunuz anlamına gelmez. İyi çocuk yetiştirmek demek sadece çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak demek değildir. Genelde özellikle anneler çocuklarının genelde ihtiyaçlarına odaklanırlar. Oysaki yapılması gereken çocuk annesinin onu dinlemesini onunla konuşmasını ve yanındayken sadece onunla ilgilenmesini ister. Çocuklarınızla ilgilenin. Çalışan ebeveynlerin çocuklarının en çok şikâyetçi olduğu problem çocuklarıyla az ilgileniyor olmalarıdır. Eve girdiğiniz andan itibaren değil çocuklarınıza odaklanıp ikinci bir şeyle ilgilenmediğiniz zamanlarda çocuğunuzla birlikte olmuş olursunuz unutmayalım. Bunu göz önünde bulundurarak ona göre sadece çocuklarımıza odaklandığımız zamanlar ayıralım.

Çocuklarınızla birlikte olun

Çocuğunuzun kişiliğine zarar verici söz ve davranışlarda bulunmayın!

Çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusu içerisinde çocuğa doğru davranmak son derece önemlidir. Hiçbir ebeveyn çocuğunun kişiliğine zarar verici söz ve davranışlarda bulunmak istemez. Ama ne yapacağımızı bilmezsek farkında olmadan çocuğumuzu incitebilir ve kişiliğine zarar verici söz ya da davranışlarda bulunabiliriz. Özellikle çocuk yetiştirmek konusunda bilinçsiz ailelerde bu sorunla sıkça karşılaşılır. Bilinçsiz ailelerde çocuklara bu konudaki saldırılar daha fazladır. Bu hareketlere eğer dikkat etmezsek çocuğumuz aşırı çekingen olur ve kendi kararlarını ileride kendisi veremez.

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli olduğu konusu üzerinde çokça durmuştuk. Şimdi size bir çocuğun özgüvensiz olmasının sebebinin bu olduğunu söylesem ne dersiniz? Evet, çocuklarınızın özgüvensiz bireyler olmasını istemiyorsanız söylediğiniz sözlerinize ve hal ve hareketlerinize oldukça dikkat edin. Çocuklarınızı kişiliğine zarar verecek sözlere ve davranışlara asla maruz bırakmayın. Elbette ki çocuğunuza terbiye vereceksiniz ama bunun yolu bu kesinlikle değildir.

Çocuğunuzu Övün Ama Yanlış Şekilde Övmeyin!

Çocuklarınızın kendilerini özel hissetmeleri gerektiğini söylemiştik. Bunun yolu kesinlikle çocuklarınızı övmekten geçmez. Çocuklarınızın özgüvenli olması gerektiğini de söyledik bunun yolu da çocuklarınızı övmek değildir. Çocuklarınızı yetiştirirken egolu bireyler değil, özgüvenli bireyler olması gerektiğine dikkat edin. Tabi ki çocuklarınızı övebilirsiniz. Ama bunu yanlış yaparsanız çocuk övgü ve sevgiyi bağdaştırabilir. Övüldüğü zaman sevildiğini düşünürse onu övmediğiniz zamanlarda kendisini sevmediğinizi düşünebilir. Bunlara dikkat etmelisiniz çocuğunuzu överken onları takdir etmeniz gerekmektedir. Bu sayede kavramları ayırt edip yerine daha kolay oturtabilecektir. Övgüyü kesin diyemeyiz çünkü çocuğun karakterinin gelişmesi için de gerektiği zamanlarda ona övgülerde bulunmanız gerekmektedir.

Çocuğunuzlaa bir arkadaş gibi olarak vakit geçirdiğinizde, onunla eğitici oyunlar oynadığınızda, bir şeyi başardığında onu överseniz eğer mutlu olacaktır. Ve meşgul olduğu şeyi düşünüyoruz ki daha iyi bir şekilde öğrenecektir.

Çocuğunuza karşı saygılı davranın!

Toplumumuzda bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de saygının sadece çocuk tarafından anne babaya göstermesi gereken bir davranış olduğu düşüncesidir. Oysaki bu yanlış bir düşünedir. Sizler çocuğunuzun karakterinin gelişebilmesi için öncelikle ona saygı göstermelisiniz ve çocuğunuz kendine duyulan saygı ile saygı göstermeyi de öğrenecektir. Çocuğunuzun saygı göstermesi ve saygıyı öğrenmesi size bağlıdır çünkü çocuklarınız ilk önce sizi taklit ederler ve sizin davranışlarınızı yansıtırlar. Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız ona göre davranmanız gerekmektedir.

Eğer siz annenize ve babanıza çevrenizdeki aile büyüklerinize saygı gösteriyorsanız öyle olması gerektiğini düşünecek ve o da saygı gösterecektir. Ama siz özellikle annenize ve babanıza saygı çerçevesinde davranmıyorsanız o zaman çocuk bunu normal olarak algılayabilir ve size de bunu doğal bir davranış biçimi olarak sergileyebilir. Siz annenize bağırıyorsanız örneğin, çocuğunuz da size bağırmakta sakınca görmeyecektir. Bir birey için özellikle gelecekteki yaşantısı için saygı davranışını kazanması önemlidir. Bütün insanlarla olan ilişkileri saygısına bağlıdır o yüzden bu hususta çok dikkatli olmalı ve çocuklarınıza saygıyı önce kendi davranışlarınızla öğretebilirsiniz.

Çocuğunuza karşı saygılı davranın

Kısacası, çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi de, ona karşı saygılı olmaktır.

Çocuğunuzun güçlü yanlarına odaklanın!

Çocuklarınızın illaki güçlü yönleri olduğu kadar zayıf yönleri de olacaktır. Hiçbir insan mükemmel değildir. Önemli olan çocuklarınızın zayıf davranışlarını yüzlerine vurmamanız ve ona bunu kabul ettirmeniz. Daha sonra da çocuklarınızın güçlü yanlarına odaklanmanız gerekir. Çocuklarınızı yetiştirirken kesinlikle başka çocuklarla kıyaslamayın. Unutmayın o sizin çocuğunuz ve her ne olursa oldun o çok özel ve değerlidir. Bütün çocukların bedensel ve zihinsel farklılıkları vardır.

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslayarak onların davranışlarının yanlışlara doğru kaymasına izin vermeyin. Bu çocuklarınıza değersiz hissettirecek ve yapamadığı şeylere odaklanmasını bunları takıntı etmesini beraberinde getirecektir. Sizin yapmanız gereken çocuğunuzun yapabildiği şeylere odaklanmak onun her koşulda yanında olmak onu her koşulda sevmek ve onun da her türlü başarısızlığının düzelebileceğini bilmesini sağlamaktır.

Hiç kimse mükemmel değildir. Çocuklarınızda öyle… Ama her anne ve baba mükemmel bir çocuğunun olmasını bekler. Mükemmel olmayan hiç kimseden mükemmel bir çocuk yetişmez. Bazı anne ve babalar, diğer ebeveynlerle yarış içerisindedir. Çocuğunu, diğer ebeveynin çocuğundan daha iyi olması için yetiştirir. Bu ise, birçok yanlışa sebebiyet verebilir. Çocuğunun yanlışlarına odaklanır, onları düzeltmeye çalışır ve hata yapabilir. Başkalarının çocuklarına değiş kendi çocuklarınıza odaklanmalısınız.

Çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Ek olarak şunları söylemek isteriz ki, çocuklarınızı başlarda mümkün olduğunca tablet ve telefonlardan uzak tutmanızı öneririz. Devamlı olarak oyun oynamaya alıştırmamanızı tavsiye ederiz. Bu durum, ilerleyen dönemlerde çocuklarınızda oyun bağımlılığına, yanlış alışkanlıklara sebebiyet verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.