Genel Bilgi ve İçerikler

Bitcoin Neden Kaybettirdi?

82

Bitcoin neden kaybettirdi? Bitcoin, sanal para birimi olarak uzun yıllardır kullanılıyor. Fiziki para birimlerinden ziyade ödemelerini daha hızlı bir şekilde yapmak isteyen pek çok kişi sanal para birimlerine yöneldi. Özellikle pandemi döneminde kazancı azalan, kendine ek bir gelir oluşturmak isteyen çok sayıda kişi yeni bir arayış içerisine girdi. Bu arayışlardan bir tanesi de her geçen gün fiyatı arttığı düşünülen bitcoindi.

İnsanlar Neden Bitcoine Yöneldi?

Bitcoine insanların bu kadar yönlenmesinin en büyük sebebi kısa bir süre içerisinde zengin olma veya en azından parasını 2’ye 3’e, hatta 4’e 5 ‘e katlama hayali. Peki insanlar bu kanıya nasıl vardı? Örneğin bu tabloya bakarak;

Tabloda basit bir örnekle 15 Aralık 2018 tarihinde Bitcoinin 17 bin tl olması, bu değerin 2020 yılının sonuna doğru 200 bin tl lere ulaşması çok sayıda kişiye oldukça sıcak geldi. Sürekli olarak bitcoinin kazandıracağını düşünen insanlar, bitcoine yönelimde bulundu.

Bitcoin Neden Kaybettirdi?

Gelelim asıl sorumuza, bitcoin neden kaybettirdi? Son derece manipülasyon oldu. Büyük paralara sahip kişiler, sürekli çekim veya alım yaparak küçük yatırımcıları paniğe sürükledi. Çeşitli bankalar, insanların bitcoine yöneldiğini, kendisi ile ilişiğini büyük ölçüde kestiğini görünce bitcoin pek çok ülkede yasaklanmaya başladı. Bu gibi durumlar bitcioinin değer kaybetmesine neden oldu.

Ayrıca doların değer kazanmaya başlaması da bitcoinin değer kaybetmesinde rol oynuyor. Bitcoin yatırımcılıarının büyük çoğunluğu parasını çekerek farklı yatırım araçlarına yatırmaya başladı. Ve bunun yanı sıra thodex gibi kuruluşların sahiplerinin sistemi kapatarak kaçması gibi durumlar da bitcoine olan güveni bir hayli azalttı. Bitcoin neden kaybettirdi? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bu konuyla ilgili görüşleriniz varsa eğer yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.