Genel Bilgi ve İçerikler

Maymunlar Nasıl Çoğalır? Maymunlarda Üreme

1.802

Maymunlar nasıl çoğalır? Maymunlarda üreme nasıl olur? Maymunlar insana benzerlik oranı en fazla olan memelilerdir. Son derece zeki ve akıllı olan maymunlar, hayvanlar aleminin önemli üyelerindendir.

Maymunlar kendi sınıfları içinde pek çok türe ayrılırlar. Maymunların özellikleri türlerine göre değişmektedir. Maymunların tırmanma yetenekleri yüksektir. Bu yüzden genelde ağaç tepelerinde yaşarlar ve daldan dala zıplarlar. En sevdikleri yiyecek muz olan maymunlar son derece sosyal canlılardır ve insanlardakine benzer toplumsal aile yapılarına sahiptirler.

Maymun Türleri Nelerdir?

Doğada pek çok maymun türü bulunmaktadır. Maymunlar temel olarak eski dünya ve yeni dünya maymunları olmak üzere 2 ana sınıfta incelenebilir. Maymunlar Asya ve Afrika’daki ormanlarda yaşarlar. Bazı maymun türleri ise insanlar tarafından beslenmektedir.

Maymunlarda Beslenme Nasıl Olur?

Maymunlar ağaçlardaki meyvelerle beslenirler. Bu bakımdan maymunlar genelde otçul canlılardır ancak bazı maymun türleri etçil de olabilmektedir. Çoğu maymun türü otçuldur. Maymunlar genelde meyve, sebze, yemiş gibi besinleri tüketirler. En sevdikleri yiyecek ise muz olarak bilinir. Maymunların tam olarak ne yediği ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ise maymunlar ne yer yazımız aracılığıyla bakabilirsiniz.

Maymunların Özellikleri Nelerdir?

Maymunlar doğada insanlarla arasındaki benzerlik oranı en yüksek olan canlılardır. Maymunlar arasında insana en çok benzeyen tür ise şempanzelerdir. Şempanzeler Afrika’daki ormanların suya yakın bölgelerinde yaşarlar. Yapılan çalışmalara göre şempanzelerin DNa’sı insan DNA’sı ile ortalama olarak %99 oranında benzerlik göstermektedir. Ayrıca şempanzeler alet kullanmayı insandan sonra öğrenen ilk canlılardır. Vücudu siyah tüylerle kaplı bu hayvanlar aynı zamanda çok hızlı ve iyi birer tırmanıcıdırlar.

Maymunlar son derece sosyal canlılardır ve gruplarını belirli aile yapılarına göre oluştururlar. Maymunlar grup halinde yaşarlar. Maymunların birbirleri ile kurdukları ilişkinin temelinde birbirini kaşımak ve tüylerini temizlemek vardır. Bu şekilde maymunlar kendi aralarındaki aile ve arkadaşlık bağlarını güçlendirirler. Çünkü maymunlar aleminde bir başka maymuna kendini temizletmek ona güven duymak anlamına gelmektedir.

 Maymunlar Nasıl Çoğalır? Maymunlarda Üreme

Maymunlar çiftleşmeye ve üremeye son derece önem veren canlılardır. Diğer çoğu hayvan türünde de olduğu gibi bölgeyi en güçlü ve büyük erkek maymun yönetir. İki erkek aynı dişi ile çiftleşmek istediğinde ise dövüşmek zorundadırlar. Bu dövüş sonucu galip gelen erkek maymunla dişi çiftleşir ve bu çiftleşme sonucu yavru dünyaya gelir. Maymunlarda hamilelik süresi maymun türüne göre değişmektedir. Mesela gorillerde hamilelik süresi yaklaşık olarak 260 gündür. Şempanzelerde ise hamilelik süresi yaklaşık olarak 240 gündür.

Maymunlarda erkekler istediği dişi ile çiftleşmeden önce ona kur yapmak durumundadır. Maymunlar aleminde erkek maymunların dişilerine yaptıkları çok farklı kurlar bulunmaktadır. Mesela bazı maymunlar yüksek bir ağaca tırmanarak aşağıda oturan dişi üzerine tuvaletlerini yaparlar. Bu erkek maymunun dişi maymuna olan aşk ilanı olarak yorumlanır ve bazı maymunlar için önemli bir kur stilidir.

Maymunlar için çiftleşmek son derece önemlidir. Bu yüzden çiftleşmek için her şeyi bahane edebilirler. Maymunlar aralarında çıkan anlaşmazlıkları çiftleşme yolu ile çözerler. Genelde ortam gerginse kavga çıkmasın diye iki erkeğin ve iki dişinin birbiriyle çiftleştiği de gözlenmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.