Genel Bilgi ve İçerikler

Çocuğumuzu Nasıl Eğitmeliyiz?

61

Çocuğumuzu nasıl eğitmeliyiz? Çocuk ve eğitim herhalde anlatılması en zor ve en kapsamlı konuların başında gelmektedir. Kimse tam olarak bu soruya cevap veremese de bazı bilinen ve ispatlanmış tutum ve davranışlar vardır ki herkes tarafından kabul edilmektedir. Çocuğunuzun eğitimi önce evin içinden başlar ve ilk öğretmeni ise anne ve babalardır.

Her çocuk eğitim sürecinde farklılıklar gösterse de bazı konular vardır ki tüm Dünya çocuklarında aynı tepkiyi ve aynı duyguları hissettirmektedir. Bunların başında da çocuklara verilecek sevgi ve saygı gelmektedir. Küçük yaşlarda çocuğa aşılanan sevgi ileri ki yaşlarda çocuğunuzun çevresindeki insanlara, doğaya ve hayvanlara karşı tutumunu ve davranışlarını dahi belirlediği söylenir.

Çocuğumuzu Nasıl Eğitmeliyiz?

Çocuğunuzu iyi bir şekilde eğitmeniz, çocuğunuzun geleceği açısından son derece önemli bir faktördür. Sevgi ile büyüyen çocuklar ile sevgiden uzak yetişen çocuklar arasındaki büyük fark uzmanlar tarafından araştırılarak bu farkın ileriki yaşlarda daha da ciddi bazı psikolojik sorunlar haline geldiğini bilimsel olarak ortaya çıkarmışlardır. Çocuğumuza vereceğimiz ilk eğitim sevgi olmalı diyen bir bilim insanı diğer eğitimlerin bu temel üzerine kurulması ile daha sağlam bir eğitimin çocuğa aşılanacağını söyler.

Eğitimde çocuğun kendisinin ne kadar önemi var ise eğitimi veren aile, öğretmen ve sosyal çevreninde bir o kadar büyük bir önemi olduğunu uzmanlar söylemektedir. Hayatın en zor olaylarından biri olan çocuk eğitimi her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Dünyanın her ülkesinde farklı nedenlerden çocuklarımız kötü alışkanlıklar ve kötü arkadaşlıklar edinebilmektedirler.

Başta anne ve babanın sonra ise devletin bu sosyal konularda aldığı kararlar ve gerekli kamu spotları çocuklarımızı kötü alışkanlıkların önüne geçmesinde çok faydalı olmaktadır. Bilinçli bir nesil yetiştirilmesi için okullarda olsun televizyonda olsun her zaman çocuklarımıza bu bilgileri anlatmamız gerekmektedir.

Çocuğun eğitimi ile ilgili yapılan araştırmalarda gösteriyor ki, çocuklarımızın ilkokulu evleri ilk öğretmenleri ise anne ve babalarıdır. Başta anne ve babaların doğru eğitim ile çocukları eğitmekte daha sonra okulda öğretmenlerinden eğitimi almaktadırlar. Anne ve babalar çocuklara her zaman birer rol model olmuşlardır. Onun içinde uzmanlar anne ve babaların çocuklarının yanında kavga etmelerinin ya da sesli tartışmalarının çocuklar üzerinde olumsuz bazı davranışlara sebep olabileceğini ileri ki yıllarda çocukta bazı izler bırakabileceğini belirtmektedirler. Onun için de uzmanlar çocuğun eğitiminde ilk sorumlu anne ve babayı daha sonra öğretmenler ve sosyal çevresini görmektedirler.

Çocuğumuzu nasıl eğitmeliyiz? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.