Genel Bilgi ve İçerikler

Beyaz Gürültü Nedir?

197

Beyaz gürültü nedir? Beyaz gürültü (White noise) beyaz ışığın tüm renkleri içermesi gibi, insan kulağının algılayabileceği tüm ses frekanslarının bileşiminden oluşur.

Beyaz gürültü (white noise) etkisi

Bebeklerde, hatta yetişkinlerde bile sakinleştirici, uyku getiren bir etkisi bulunmaktadır.

Peki, bu etki nasıl oluşur?

Bunun hakkında iki kuram bulunmaktadır:

Kuram, beyaz gürültünün baskınlığı sayesinde etrafta diğer seslere bağlı uyaranları engellemesidir. Özellikle çevrede fazla gürültüden oluşan huzursuzluk, beyaz gürültünün ses hakimiyetiyle giderilebilmektedir.

Kuram, beyaz gürültünün anne karnında ki seslere benzemesiyle bebeği ve/ya bir yetişkini sakinleştirdiği ve hayata adaptasyonu kolaylaştırdığıdır.

Beyaz gürültü (White noise) hangi seslerdir?

Eğer, rahatlamak için beyaz gürültü dinlemek isterseniz çok uzağa gitmenize gerek yok, evinizde bulunan eşyalarımızda bu sesler bulunmakta.

Mesela; elektrikli süpürge makinesi, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi… gibi ve yağmur sesi, motor sesi, fan sesleri beyaz gürültü sesleridir.

Yapılan bazı analizlerde insanların geceleri uyumak için Youtube gibi platformlarda bu tür sesleri dinleyerek uyuduklarını, günün yoğunluğunu unutmak için dinlenildiğini ortaya konmuştur.

Beyaz gürültü (white noise) ses frekansları zararlı mıdır?

Bilinçli bir kullanımla geceleri uyumak için ve/ya rahatlamak için dinlenilebilir. Ama bazı uzmanlar tarafından alışkanlık haline gelmemesi ve 85 desibelin üzerinde dinlenilmemesi gerektiği söyleniliyor. Çünkü 85 desibelin üstü işitme sorunları ortaya çıkarabilir.

Örnek olması için cep telefonunuzun son ses ayarına getirilmesi 85 desibelin altıdır.

Beyaz gürültü (White noise) seslerinden etkilendiğinizi nasıl anlarsınız?

Bunu bir örnekle açıklamak daha anlaşılır olacaktır.

Örneğin; küçükken anneniz evinizde, etrafı süpürürken ve/ya saçınızı kuruturken, rahatlama hissediyorsanız ve/ya uykunuz geliyor ise bu tür seslerden etkilendiğinizi anlayabilirsiniz.

Beyaz gürültü nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bu sesleri dinlemenin çok zararı olmamakla beraber saflığın en tatlı halini size sunuyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.