Genel Bilgi ve İçerikler

Araç Çalınırsa Ne Olur?

175

Araç çalınırsa ne olur? Arabalar, çoğu kişi için yılların birikimi sonucu alınmaktadır. Kimi araçları bir lüks olarak görmekte, kimi ise tamamen ihtiyaçları doğrultusunda tercih etmektedir. Günümüzde benzinli, dizel, elektrikli gibi çok sayıda farklı araç çeşidi bulunmaktadır. İnsanlar kendi aile yapılarına veya yaşam standartlarına en uygun aracı atın alabilmektedir.

Araç Çalınırsa Ne Olur?

Günümüzde araç çalınırsa ne olur? Sorusu araç sahipleri tarafından sorulabilmektedir. Araç çalınması araç sahibi olan herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Aracın park edilen yerde olmaması durumunda ilk önce yapılması gereken ‘155 polis imdat’ arayıp gerekli bilgiler verilmelidir. Sonra en yakın emniyet müdürlüğüne gidip aracın hakkında genel bilgi vermelidir. Yetkililer tarafından tutanak tutulur. Bu tutanakta araç hakkındaki bilgiler eksiksiz bir şekilde tutanak da yer almaktadır.

Çalınan Araç İçin Polis Ekiplerinin Yapması Gerekenler

Polis ekipleri, bilgileri Türkiye’nin tüm emniyet birimlerine bildirir. Park edilen yerin çevresindeki tüm kamera sistemleri incelenir. Aracın parçalanıp satılma ihtimaline karşı bu işleri yapan kişi ve kurumlar bilgilendirilir. Aracı çalan kişilerin görülüp görünmediği, tanınıp tanınmadığı sorulur. Eğer aracı çalan kişiler görülmüş ise bu durumda sima alınabilir, robot resim çizilebilir.

Araç Çalınırsa Ne Olur? Araba çalınması

Çalınan Araçlar İçin Sigorta Şirketinin Yükümlülükleri Nelerdir?

Emniyet merkezine aracın çalındığını bildirdikten sonra araç sahibine bir takip numarası verilecektir. Sonra aracın sigorta yapıldığı Sigorta firması arayıp bilgilendirilir. Araç bulunmazsa hasar büyükse sigorta şirketi piyasadaki ikinci el değerini teklif edecektir.

Fakat araç bulunursa az hasarlıysa aşınma ve yıpratmaya dayalı maliyetler ödenir. Çalıntı araçla ilgili son durumu aracın ruhsatını veren emniyet müdürlüğü bilgilendirilir. Eğer araç bulunmaz ise Aracınızdaki değerli eşyalar içinde talepte bulunulabilir.

Sigorta Şirketinin Ödeme Yapmadığı Durumlar

Araç sahibi aracının çalındığını karakola bildirdikten sonra derhal sigorta şirketine durumu bildirmelidir. Sigorta şirketi 45 gün aracın bulunmasını bekler. 45 gün içerisinde araç bulunmamış ise sigorta şirketi polisten gerekli bilgileri aldıktan sonra 30 gün içerisinde araç sahibine ödeme yapar. Fakat sigorta şirketleri araçlarını bilerek çaldıran kişilere karşı önlemini de almıştır.

Mesela aracın anahtarı bir yerde unutulması veya düşürülmesi sonucu araç çalınırsa ihmal söz konusuysa araç sahibine ihmalkârlıktan dolayı ödeme yapmaz. Fakat araç sahibi sözleşmeye anahtar kaybolmayı da eklemiş ise kaybolan anahtardan dolayı ihmal ortadan kalkar. Araç sahibi aracı polisten önce bulması durumunda gidip aracına dokunmamalıdır. Polisi arayıp beklemelidir. Polis araç üzerinde parmak izi taraması yapmasını beklemelidir.

Sigorta Şirketinin Ödeyeceği Miktarın Belirlenmesi

Aracı çalınan kişiye sigorta şirketi aracın ikinci el satış fiyatını araştırarak araç sahibine sunar. Araç sahibi buna itiraz edebilir ve anlaşmaya çalışılır. Araç, sigorta şirketinin araç sahibine ödeme yaptıktan sonra bulunursa araç sigorta şirketinin malı sayılır. Araç sahibi aracını tekrar almak isterse sigorta şirketine ödeme yapıp aracını tekrar alabilir.

Araç çalınırsa ne olur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Bu konu ile ilgili görüşleriniz var ise eğer yorum olarak belirtebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.