Genel Bilgi ve İçerikler

Astsubay Nasıl Olunur?

206

 

Astsubay nasıl olunur? Günümüzde çok sayıda kişi, astsubay olmaya yönelik olarak arayış içerisindedir. Meslek seçimlerine genel olarak ilk ve ortaokul çağlarında başlansa da, ilerleyen dönemlerde kurulan hayaller büyük ölçüde değişebilmektedir. Ve daha farklı alanlarda kişiler hayatına devam edebilmek adına çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Astsubay olmaya çalışmak da bu girişimlerden bir tanesidir…

Askerlik her ülkede olduğu gibi kendi ülkemizde de kutsal bir görev olarak yerine getirilmektedir. Subay ve astsubay olmak isteyen kişiler özellikle lise ve ortaokul dönemlerinden itibaren askeri liselere devamlılık sağlayarak, askeri liselerden astsubay ve subay rütbesiyle mezun olabilirler.

Astsubay Nasıl Olunur?

Özellikle, astsubay olmak NATO üyesi olan pek çok ülkede geçerli bir rütbe olduğu için bazı şartlara ve sınavlara tabii tutulmaktadır. Ayrıca, subay rütbesinden sonra astsubay rütbesi geldiği için, astsubay olmak isteyen kişiler hem sınav hem okul hem de sağlıkla ilgili şartları yerine getirmek zorundadır. Kişi hangi kurum üzerinden bu rütbeyi alacaksa, o kurumun sınavlarına girmeli ve şartlarını yerine getirmelidir.

Astsubaylık Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Astsubay olarak askeri görevlerde yer almak isteyen kişiler 3 aşamalı sınava tabii tutulmaktadır. Bu sınavlar;

1-Yazılı Sınav

2-Sözlü Sınav

3-Fiziki ve Yeterlilik Sınavı

Astsubay olarak göreve başlamak isteyen kişiler tüm bu sınavlardan başarılı şekilde geçmek zorundadır. Özellikle, sözlü sınav genel olarak en önemli ve ikna edici sınav olarak değerlendirilmektedir. Yazılı sınavlarda toplam 50 soru sorulmaktadır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavlarda taban puan 70 olarak kabul edilir. Tüm sınavlardan 70 ve üzeri puan alan kişiler astsubaylık sınavlarını geçmiş kabul edilmektedir. Sınav soruları şu derslerden çıkmaktadır;

-Coğrafya

-İnkılap Tarihi

-Uluslararası Kurumlar, Kuruluşlar ve yapılan anlaşmalar

-Türkçe

-T.C. Anayasası

-Atatürkçülük

Sınavlardan başarılı sonuçlar alan kişiler mülakat aşamasına tabii olmaktadır.

 Astsubay Mülakatları Nasıl Yapılır?

Mülakat aşamasının ilk unsuru sağlık kontrolüdür. Sağlık kontrolünde genel olarak yüz, göz, tüm vücut gibi kriterlere dikkat edilmektedir. Sağlık kontrolünden sonra bireylerin kişilik testlerini de başarılı şekilde geçmeleri gerekmektedir. Ahlaki düşünce başta olmak üzere kişiliğinizi oluşturan tüm unsurlar ve var olan kusurlar bu aşamada değerlendirilir. Ayrıca, kanaat notu şeklinde de puanınıza ekleme yapılır. Son aşamada ise kişinin fiziki yeterliliğine bakılmaktadır.

Fiziki yeterlilik sınavında ise 1500 metre koşu, mekik ve şınav gibi uygulamalar yapılmaktadır. 40 baraj puanı olan fiziki yeterlilik sınavını başarı ile geçen kişiler astsubaylık görevlerine uygun görülmektedir. Mülakatta en çok neden elenilir? Sorusunun cevapları arasında mülakat ile ayrıntılara gerekli şekilde dikkat etmemek de bulunur. Bu sebepten dolayı mülakat kurallarını iyi araştırmanızı öneririz. Askeri okul sözlü mülakatına nasıl hazırlanılır? Konu başlıklı yazımızın da sizlere bu konuda bir yardımı dokunabilir.

 Üniversite Mezunları Nasıl Subay Olur?

2012 yılında TBMM tarafından yürürlüğe giren kanunla beraber üniversite mezunları da herhangi bir askeri liseden mezun olmadan subay ya da astsubay olabilmektedir. Bazı koşulları sağlamak üniversite mezunu olduktan sonra astsubay olma şartları arasında yer almaktadır. Özellikle, kadın ve erkeklerde 27 yaşını aşmamak, herhangi bir suç örgütüne katılmamak, ayrıca lisansüstü eğitim programlarında 32 yaşını aşmamış olmak subay ve astsubay başvurularının ön koşulları arasındadır.

Bu şartlar sağlandıktan sonra üniversite mezunu olan kişiler iki farklı sınava tabii tutulmaktadır. Hem genel kültür hem de mesleki sınavlara tabii tutulduktan sonra fiziki yeterlilik ve kişilik testlerinden sonra son aşama olan seçim ve değerlendirme aşaması başlamaktadır. Kurumların açtığı tüm sınavlarda başarılı olan üniversite mezunları subay ya da astsubay rütbesiyle göreve başlayabilmektedir.

Astsubay Nasıl Olunur? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.