Genel Bilgi ve İçerikler

En İyi 5 Deprem Filmi

34

Bu yazımızda en iyi 5 deprem filmini sizler için derledik. Depremler maalesef başta ülkemiz olmak üzere dünyanın en sık karşılaşmak zorunda kaldığı doğal afetlerden bir tanesi. Doğal afetler sonrası toplumsal dayanıklılığımızı geliştirmemize ve korkumuzun nedenlerini anlamımıza ihtiyacımız vardır.

Bunu, başka hayatlara bakarak yapmak ise en kolay ve en sağlıklı çözüm yolu olabilir. İnsanlık tarihinde yaşanan büyük depremler, insanların yaşayış biçimlerinde ve alışkanlıklarında ciddi değişiklikler meydana koymaktadır. Bu olaylar elbette ki hayal dünyasına da etki etmiştir.

En İyi 5 Deprem Filmi

Sanatın her bir alanında bu depremler ile ilgili birçok fantezi yaratılır. Bunlar arasında en çok gerçekçiliğe sahip olmasıyla filmler önemlidir. İşte sizler için depremler ile ilgili en iyi 5 deprem filmi:

  1. Lo Imposible (Kıyamet Günü)

ABD-İspanya ortak yapımı olan bu filmde Maria, eşi ve üç çocuğu ile birlikte kış tatili yapmak için Tayland’a gitmişlerdir. Bölgede eğlenceli vakit geçirmek amacında olan aile 25 Aralık günü Noel partisine katılır ve ertesi sabah havuzda vakit geçirirken kendilerine doğru dev dalgaların geldiğini fark ederler. 2004 yılındaki Hint Okyanusu depremi sebebiyle tsunaminin gerçekleştiği vakitte Tayland’da tatilde olan gerçek bir olayın hikayesidir.

  1. Tang Shan Dadizhen (Artçı Şok)

1976 yılında Çin’de gerçekleşen ve yaklaşık 240 bin insanın ölümüne neden olan 7,8 şiddetindeki Tangshan Depremi’ni konu almaktadır. Yaşanmış bir olayı anlatması ve bunu da başarılı efektleriyle süslemesi nedeniyle izleyenlerin çok beğendiği bir yapım olarak tarihe geçmiştir.

  1. Küçük Kıyamet

Taylan Biraderler’in yönetmenliğinde yapılan 2006 yapımı bir Türk Filmi “Küçük Kıyamet”. Peş peşe gelen İstanbul depremleri sebebiyle bir ailenin şehirden kaçışını anlatırken, kaçtıkları yerlerde ise onları bekleyen esrarengiz olayları ele almaktadır.

  1. San Andreas

Kaliforniya’da bulunan meşhur San Andreas Fayı’nın kırılmasıyla bölgede 9 şiddetinde bir deprem meydana gelmektedir. Kıyı Şeridi’ni tamamen etkileyen deprem sonrasında yaşanan arama kurtarma olaylarını konu alan bu film, bir itfaiye çalışanı olan Tom’a odaklanarak ilerliyor.

  1. Megafault (Büyük Deprem)

Filmin başrolünde olan Brittany Murphy, filmin çıkışından birkaç hafta sonra hayatını kaybettiği için kendisinin ayrıca son filmidir. Filme bakıldığında, Amerika olası bir büyük deprem için oldukça hazırlıklı görünür ancak gelen bu deprem beklediklerinden çok daha büyüktür ve Amerika kıtası ikiye ayrılmaktadır.

Bonus: Skjelvet

Film, karısını ve çocuğunu kurtarmak için zamanla yarışan bir adamın hikayesini konu edinir. 1904 yılında Oslo’da bir deprem gerçekleşmiş ve şehir neredeyse yok olmuştur. Zamanla yeniden inşa edilen Oslo, aradan geçen onca zaman sonra tekrar aynı tehlike ile karşı karşıya kalır. Jeologlar, yıllar önce gerçekleşen depremin çok benzerinin daha yaklaşmakta olduğunu belirtmişlerdir. İnsanlar, savunmasız bir şekilde bu büyük depremi sadece beklemeye başlarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.