Genel Bilgi ve İçerikler

Covid 19 Öldüren Teknolojik Cihazlar

205

Covid 19 öldüren teknolojik cihazlar konusunda çok sayıda kişi arayış içerisinde olmaktadır. İki Japon üniversitesinden ve Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, koronavirüs tarafından kontamine olmuş alanları dezenfekte etmek için ultraviyole ışık yayan bir el cihazı artık mümkün.

200 ila 300 nanometre aralığındaki UV radyasyonunun Covid-19 virüsünü yok ettiği ve üreme ve enfekte edemediği gösterilmiştir.

Bu yaklaşımın yaygın olarak benimsenmesi şu anda talep görmesine rağmen, yeterince yüksek dozlarda UV ışığı yayan UV radyasyon kaynakları gerektirmektedir.

Covid 19 Öldüren Teknolojik Cihazlar

Covid 19 öldüren teknolojik cihazlardan bir tanesinin ultraviyole ışık yayan cihazlar olduğu söylenmektedir. Günümüz teknolojisi ile birlikte bu cihazlar şu anda mevcuttur, ancak UV radyasyon kaynağı tipik olarak yüksek güç gerektiren cıva içeren pahalı bir gaz deşarj lambasıdır, nispeten kısa bir ömre sahiptir ve hantaldır.

Yüksek performanslı UV ışık yayan diyotlar çok daha taşınabilir, uzun ömürlü ve enerji tasarruflu bir çözüm olacaktır. Ancak bu LED’ler ışık emisyonu için onlara bir akım uygularken, elektrot malzemesinin de olması gerektiğinden karmaşıktır. UV ışığına şeffaf.

“Tüm virüsleri öldürmek için yeterli bir UV ışık dozu sağlamanız gerekiyor.” dedi .Penn State doçent Roman Engel-Herbert. “Bu, şu anda kullanılan şeffaf elektrot malzemesi ile sınırlı olan, yüksek yoğunlukta UV ışığı yayan yüksek performanslı bir UV LED’e ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.”

Ekranlar, akıllı telefonlar ve LED aydınlatma için görünür spektrumda çalışan şeffaf elektrot malzemeleri bulmak uzun süredir devam eden bir problemken, ultraviyole ışık için zorluk daha da zor.

“Şu anda UV şeffaf bir elektrot için iyi bir çözüm yok,” diyor Penn State Malzeme Bilimi ve Mühendisliği doktora adayı Joseph Roth.

“Şu anda, görünür ışık uygulaması için yaygın olarak kullanılan mevcut malzeme çözeltisi, UV aralığında çok fazla emilmesine rağmen kullanılmaktadır. Tanımlanmış bir UV şeffaf iletken malzeme için iyi bir malzeme seçimi yoktur. ”

Doğru Kompozisyona Sahip Yeni Malzeme Bulmak Önemli!

UV LED performansını artırmak için doğru kompozisyona sahip yeni bir malzeme bulmak çok önemlidir. Araştırmacılar, yakın zamanda keşfedilen yeni bir şeffaf iletken sınıfında bir çözüm bulunabileceğine inanıyorlar.

Teorik olarak UV şeffaf bir iletken olarak çalıştığı gösterilen stronsiyum niobit adı verilen bir malzemenin testine tabi tutuldular. Bu filmler teorik tahminlerin vaadini yerine getirirken, araştırmacılar bunları ölçeklenebilir bir şekilde entegre etmek için bir biriktirme yöntemine ihtiyaç duydu.

Roth, “Bu filmleri hemen endüstride yaygın olarak kabul edilen, püskürtme adı verilen standart film büyüme tekniğini kullanarak büyütmeye çalıştık” dedi. “Başarılı olduk.”

Bu, bu yeni malzemenin UV LED’lere düşük maliyetli ve yüksek miktarda entegre edilmesini mümkün kılan teknoloji olgunlaşmasına doğru kritik bir adımdır.

“UV şeffaf iletkenler geliştirme konusundaki ilk motivasyonumuz, su dezenfeksiyonu için ekonomik bir çözüm oluşturmak olsa da, şimdi bu çığır açan keşfin, potansiyel olarak binaların HVAC sistemlerinde dağıtılabilen aerosollerde Covid-19’u devre dışı bırakmak için bir çözüm sunduğunu fark ediyoruz.” açıkladı.

Virüs dezenfeksiyonu için diğer uygulama alanları, tiyatrolar, spor alanları ve otobüsler, metrolar ve uçaklar gibi toplu taşıma araçları gibi yoğun ve sık nüfuslu alanlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.