Genel Bilgi ve İçerikler

Yüzmek Kilo Verdirir Mi

479

Yüzmek kilo verdirir mi? Genelde yüzmek için yaz mevsimi beklenir havalar ısınır ısınmaz herkes serinlemek ve birazda kafa dinlemek için kendini sahilleri atarlar. Bu insanlar farkında olmadan da olsa spor yaparak metabolizmalarını güçlendirmektedir. Kendinizden örnek alın tatil dönüşü ya da yüzdükten sonra kendinizi daha dinç ve mutlu hissetmiyor musunuz? Tüm bunlar yüzmenin gerçekten etkili bir spor olduğunu bize kanıtlamaktadır.

Yüzmek kilo verdirir mi?

Bu soru genel olarak yüzmeye meraklı olan ve kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Yüzme çoğu zaman bir spor olarak düşünülmese de aslında oldukça etkili bir spordur. Vücudumuzdaki hemen hemen bütün kasları efektif olarak çalıştıran bu spor ile kilo vermek mümkün.

Az önce bahsettiğimiz gibi genelde yüzmek için yaz ayları beklenmektedir. Fakat kişi istersen yılın her zamanı yüzebilir. Özellikle büyük şehirlerde bulunan yüzme havuzları makul ücretler karşılığı bu imkânı bizlere sunmaktadır.

Yüzmenin bir spor olarak önemi ve zayıflama sürecindeki etkileri inanılmazdır. Kişinin genel metabolizma yapısının da güçlendiği bu spor sayesinde tam olarak neler kazanabiliriz?

Yüzerek etkili bir şekilde kalori yakabilirsiniz

Dediğimiz gibi yüzme vücutta bulunan kasların hemen hemen hepsinin etkin olarak kullanıldığı bir spordur. Yüzerken harcayacağımız enerji ile kilo alma hızınız düşebilir hatta sağlıklı besleniyorsanız kilo da verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en az haftada bir kere yüzmek.

Yüzmek yaratıcı düşünceleriniz açığa çıkarır.

Pek çok araştırmaya göre, yüzme esnasında beynimiz hissettiği özgürlük ile yeni fikir ve buluşlara daha açıktır. Yüzme çoğu zaman uçmaya benzer, ayaklarımızın yere değmeden bir yerden bir yere gitme hissinin yarattığı etki beynimizin hiç kullanmadığımız kısımlarını harekete geçirebilir. Harekete geçirdiğiniz yaratıcı düşünceler ile belki işinizi büyütebilir ya da bir kitap yazabilirsiniz.

Stresle baş etmenin en kolay yollarından biride yüzmektir.

Gün boyu oluşan stres yükünü üzerinizden atmanın en kısa ve kolay yolu spor yapmaktır. Koşu, bisiklet ya da basit kardiyo egzersizleri gibi yüzmede stresle baş etmede etkilidir. Yüzerken hissedilen özgürlük hissi stresin yaratmış olduğu baskıyı azaltacaktır. Yüzerken beyniniz yeni fikirlere daha açık olacağından belki de stresin çözümü için yeni fikirler bile edinebilirsiniz.

Yüzerek vücudunuzu şekle sokabilirsiniz.

Fazla kiloları olanların öncelik amaçları bu kilolarını vermektir. Bu kilolar verildiğinde kişi artık vücudunu şekle sokmak ister. Fakat vücudu şekle sokmak için spor yapmakta şarttır. Yüzme kişinin ihtiyacı olan bu sporu kısmen de olsa sağlamaktadır. Vücuttaki kasları dengeli olarak kullanan bu spor sayesinde vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Yüzmek kilo verdirir mi? Sorusunun cevabını sizler için mümkün olduğunca yanıtlamaya çalıştık.

Çok fazla yüzmek çok fazla kalori yakabileceği için kilo verdirebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.