Genel Bilgi ve İçerikler

Anne Olmak Nasıl? Yeni Anne Olmak

78

Anne olmak nasıl? Yeni bir annenin kaleminden… Daha dün gibi kulaklarımda şu sözler “ Sende anne olda o zaman beni anlayacaksın” yaptığım her yaramazlıkta, kural tanımamazlıkta annemden duyduğum en meşhur cümle. Allah kimsenin annesini başından eksik etmesin eli öpülesiler!

Anne olacağımı ilk öğrendiğimdeki duyguların tarifi mümkün değil. Heyecan, telaş hepsi birarada yaşandı. Ben anne olacağım, dünkü çocuk! Günler, haftalar birbirini kovalerken merak giderek arttı. İsim bulma telaşı, kız mı olacak erkek mi? Pembe mi giyecek mavi mi? Daha neler neler…

Veee geldi çattı 9 ay 10 gün sonra. Güneşin doğmasıyla bir telaş daha başladı. Doğum çantam nerede? Arabayı nereye park etmiştik? Hastane de buluverdim tüm aile ile birlikte kendi mi?

İşte o an bir ağlama sesi ve bir çift göz, alnı kırışmış ağlayarak göğsüne yatan pespembe nur topu gibi bir kız çocuğu. İşte şimdi gerçekten ANNE oldum. Belki de ömrümde döktüğüm ilk mutluluk gözyaşları ogün dökülenlerdi. O minicik eller, ayaklar belki de gördüğüm en miniğiydi.

Anne Olmak Nasıl?

Fedakârlık, uykusuz geceler, bebeği gülerken gülen, gaz sancısıyla ağlayan yavrusuyla oturup ağlayan. Anne olmak; bebeğinin dişi çıkarken ki ağrıyı yaşamak, ateşli geceler de bir an olsun gözünü kırpmadan sabahlamak.

Anne olmak; kelimelerle bile anlatılamaz iken ya sizlerin acımasızca soğuk kış gecelerinde daha kırkı çıkmadan sokağa bıraktığınız o masumların günahı ne? Anne olabilmek için milyarlarca servet ödeyen o çaresiz anne adayları sizin yerinizde olmak isterken, sizin bu duygusuzluğunuz bu vicdansızlığınız nasıl açıklanır? Anlayamıyorum ve hiçbir zamanda anlayamayacağım. Sizin hatanızı o minicik masumlara yüklemeye hakkınız yok. Hiçbir neden hiçbir mazeret bunu açıklayamaz.

Yeni Anne Olmak Nasıl?

Yeni anne olmak son derece heyecanlı bir süreç. Yeni şeyler öğrenmek. Bebeğine nasıl davranılması gerektiğini araştırmak ve dahası. İnanılmaz bir heyecan. Çok farklı bir mutluluk. Anne olmak Sadece biyolojik değildir. Doğuran mı büyüten mi? Bazı örnekler var ki gerçekten bakan dedirteninden. Allah herkese güzel annelik yaşamayı güzel evlatlar mutlu çocuklar yetiştirmeyi nasip etsin.

Anne olmak nasıl? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.