Genel Bilgi ve İçerikler

Klavye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

451

Klavye seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Klavyeler, bilgisayar kullanımı esnasında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Gerek oyun severler, gerekse bilgisayar başında saatlerce çalışan kişiler için bu unsur son derece önemlidir. Bugün sizler için klavye seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekir? İyi bir klavye nasıl seçilir? Buna benzer sorulara yönelik olarak mümkün olan en iyi şekilde cevap sunmaya çalışacağız.

Bilgisayarın en önemli çevre birimlerinden biri olan klavye seçiminde oldukça dikkatli olmak gereklidir. Klavyesiz bir bilgisayar kullanmak mümkün değildir ve kaliteli bir klavye seçimi için bilinmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Eğer yeni bir klavye alacaksanız bazı özellikler hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu durumlara göre tercih yapmalısınız. Aksi takdirde alacağınız klavye sizi memnun etmeyebilir.

Klavye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

F ve Q Klavye

İlk olarak klavye türünüzü seçmeniz gerekmektedir. Türkçe olarak kullanılabilecek iki klavye bulunmaktadır, F ve Q klavye. Q Klavye İngilizce klavyenin Türkçeleştirilmiş versiyonudur ve neredeyse herkes bu tip klavyeyi kullanmaktadır. F klavye ise daha çok Türkçe uyumlu ve çoğunlukla devlet kurumlarında kullanılan klavye türüdür. Önceden bir klavye tecrübeniz bulunmuyorsa iki klavye türü arasında seçim yapmanız gerekmektedir. Fakat günlük ve küresel bir klavyeye sahip olmak istiyorsanız Q klavyeyi tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Klavye Ömrü

Her klavyenin ürün açıklamasında ortalama tıklama ömrü belirtilmektedir. Üç aşağı beş yukarı bu tıklama kadar ömürleri bulunmaktadır. Sonrasında da kullanılmaya bazen devam edilse de, çoğunlukla bu sınırlar aşıldığında klavyeler küçük sıkıntılar yaratmaya başlarlar. Bu ömür çoğu klavyede milyonlarla belirtildiği için, ortalama bir klavyenin ömrü 5-10 yıl arasındadır diyebiliriz. Tabii ki bu durum klavyenin yapısına göre değişebilmektedir.

Mekanik Klavye

Günümüz klavyeleri çoğunlukla plastik malzemeden üretilmektedir ve hem ortalama bir deneyim hem de ortalama bir ömür sunmaktadır. Fakat her tuşu switchlerden oluşturulmuş üst düzey malzeme ile yapılan ve hem kaliteli hem de uzun ömürlü olan Mekanik klavyelerde bulunmaktadır. Normal klavyelere göre çok daha pahalı olan bu klavyeler daha çok bilgisayar oyuncuları ve gün boyunca eli klavyede olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi mekanik klavyelerin birçok konuda avantaj sağlamasıdır. Bunlar;

  • Switchler yardımıyla tamamıyla mekaniktir ve bu yüzden tuşlara dokunma hissiyatı oldukça iyidir.
  • Çıkardığı ses dolayısıyla kullanıcıya klavye kullandırmayı sevdirmektedir.
  • Kısa tepkime süreleri sayesinde bilgisayar oyuncularına önemli bir avantaj sağlamaktadır.
  • Mekanik yapısı dolayısıyla çok daha uzun ömürlüdür. (Tuş başı ortalama 50-100 milyon vuruş)
  • Normal klavyeler gibi herhangi bir tuşu bozulduğunda tüm klavyeyi değiştirmenize gerek kalmaz. Tuşu ve switch’i değiştirmeniz yeterlidir.

Bunun yanında yarı mekanik ve mekanik hisli klavyelerde bulunmaktadır ve bunlar mekanik klavyelere oranla daha ucuzdur. Bunun sebebi bu klavyelerin normal klavyeler gibi olması, sadece mekanik hissiyatı yaşatmasıdır. Bu tür klavyeler mekanik klavye almak için bütçe ayıramayan fakat hissiyatı yaşamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Ekran Klavyesi

Klavyesiz kaldığınız durumlarda eğer mouse’a sahipseniz işletim sisteminizin sunmuş olduğu ekran klavyesini kullanabilirsiniz. Normal bir klavye kadar olmasa da bazı işlerinizi görmek için bir süreliğine bu klavyeyi kullanabilirsiniz. Fakat eninde sonunda klavye almanız gerekecektir.

Klavye seçimi oldukça önem verilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple seçiminizi yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir. Kendinize en uygun klavyeyi bulabilmek için bilgisayar ve telefonlarda da yaptığımız gibi fiyat performans karşılaştırması yapılması gerekmektedir. Hele ki klavyeyi oldukça yoğun kullanacak biriyseniz çok detaylı araştırmalar yapmanız gerekir. Umarız istediğiniz klavyeyi en kısa sürede bulursunuz.

Tek Başınıza Yaşamıyor Musunuz?

Eğer klavyenizi evinizde kullanacaksanız ve tek başınıza yaşamıyorsanız, kardeşinizi, ablanızı, abinizi rahatsız etmemek adına sessiz bir klavye tercih edebilirsiniz. Bazı klavyeler yazım esnasında son derece ses çıkartabilmektedir. Öyle ki ses yalıtımı düşük olan binalarda bu ses yan komşuya kadar gidebilmektedir. Peki sessiz klavye nasıl bulunur? Bunun için Google ya da diğer arama motorlarına sessiz klavye modelleri yazdığınızda karşınıza çok sayıda sonuç çıkacaktır. Bütçenize uygun olan, beğendiğiniz ürün seçimini yapabilirsiniz. Klavye seçerken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna bu durumda, sessiz bir klavye! Cevabını verebiliriz.

Klavye Nereden Alınır?

Klavye günümüzde pek çok farklı yerden alınabilmektedir. Teknosa, Mediamarkt gibi yerlerden alım yapabileceğiniz giib çeşitli internet mağazaları aracılığıyla da klavye bulabilirsiniz. İnternet üzerinden daha uygun fiyatlar karşılığında klavye bulmanız elbette mümkündür. Fakat dokunamadığınız, gözünüzle göremediğiniz bir klavyeyi almak sizi pek de mutlu etmeyebilir.

Klavye seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Klavye seçimi son derece önemli bir konudur. İhtiyacınıza özel klavye seçimi konusunda sizler için en iyi şekilde içerik sunmaya çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.