Genel Bilgi ve İçerikler

Yaz Lastiği Nedir Yaz Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

Yaz Lastiği ve Kış Lastiği Arasındaki Farklar Neler

103

Yaz lastiği nedir yaz lastiğinin avantajları nelerdir? Yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki farklar neler? Çoğu zaman yaz lastikleri arabalar için en çok kullanılan lastik türleridir. Dolayısıyla arabası olan hemen herkes bu lastiklerden almıştır. Ancak insanlar bu lastiklerin faydalarını bilmiyor olabilirler. Bu yüzden bizde bu yazımızda bu lastikler hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca birçok alt başlıkla da konunun farklı noktalarına değinmeye çalışacağız.

Yaz Lastiği Nedir?

Yaz lastikleri, genel olarak sıcak bölgelerde veya yaz aylarında kullanılmaktadır. Sıcaklığın 7 derece üzerinde seyrettiği bölgelerde tercih edilir. Dört mevsim lastiklerle benzer özellikler gösterir. Eğer yaz lastikleri sıcaklığın 7 derece altına düştüğü yerlerde kullanılırsa, kauçuk maddesi özelliğini yitirmeye başlayacağı için iyi bir performans sergilemeyebilir. Lastiğin üzerindeki bloklar kısadır ve kalındır. Uzunlamasına bloklar bulunur. Genel olarak yakıt tüketimi, kış lastiklerine oranla daha az olmaktadır. Bunun nedeni de kış lastiğine göre diş aralıklarının daha küçük olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaz lastiği nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yazımıza ilk olarak bu lastiklerin avantajlarına değinerek devam edeceğiz. Daha sonra ise kış lastikleriyle yaz lastiğinin arasındaki farklara bakacağız. Son başlıkta ise ucuz lastiklere olan güven üzerinde duracağız. Ancak şunu hemen baştan belirtelim bu lastikler genelde yaz lastiği ve dört mevsim lastik olarak da bilinirler. Çünkü bir yıl içerisinde çok uzun süreler kullanılmaktadırlar.

Yaz Lastiğinin Avantajları Nelerdir

Bu yazımısın başlığı olan yaz lastikleri birden fazla avantajı bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan ilki araçların yere tutunmasını sağlamaktır. Çünkü yaz lastiklerinin üzerinde bulunan dokular kış lastiklerine göre daha azdır. Bu yüzdende bu lastikler, yola daha iyi bir tutuş sağlayarak sizi ve sevdiklerinizi güvende tutar.

Bu lastiklerin bir diğer özelliği de yakıt tasarrufudur. Çünkü yaz için üretilen lastiklerin yüzey alanları düzdür. Bu durum aracın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Bu yüzden de aracınızın performansına göre daha ideal yakıt tüketmesine yardımcı olur. Bu durumda maddi olarak cebinizden çıkan yakıt masraflarını en aza indirir.

Yaz lastiklerinin en büyük avantajlarından sonuncusuysa yüksek performans göstermeleridir. Bu lastiklerin yüzeylerinin kış lastiklerine göre daha düz olduklarını söylemiştik. Dolayısıyla bu lastikler yere daha iyi tutundukları için aracınızın performansına uygun bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Sizde bu lastiklere yaz lastik kampanyaları yapan firmalar aracılığıyla sahip olabilirsiniz.

Kış Lastiği ve Yaz Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hepimiz araçlarımızda farklı model ve marka lastikler kullanmaktayız. Ancak hepimizin bir ortak yanı var. O da yaz ve kış ayları için farklı lastikleri seçmemiz. Dolayısıyla yaz aylarında yaz lastikleri kullanılırken kışın kışlıkları tercih ederiz. Bu yüzden bu iki lastik arasındaki farkı bilmek çok önemlidir. Ayrıca özellikle yaz için olan lastiklerin daha uzun süreler kullanıldığı söylenmelidir.

Öncelikle kış lastiklerinin yapılarının farklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hepimizin bildiği gibi lastikler soğukta büzüşür sıcaktaysa erime eğilimindedir. Bu yüzden bu lastikler kışın hem güvenlik hem de performans açısından önemlidir. Çünkü kış lastikleri, kış aylarında yaz lastiklerine göre daha az büzüşürler. Bu durumda bu lastiklerin güvenliğini arttırmaktadır.

Bir başka önemli fark da lastikler üzerindeki dokuların derinliğidir. Kış lastiğinin üzerindeki dokular daha derindir. Bu durum karlı yol şartlarından kaynaklanmaktadır. Ancak yaz lastiklerindeki dokular ve lastiğin yapısı daha farklıdır. Bu yüzden çoğu zaman yaz lastiği dört mevsim mi diye de karıştırılmaktadır. Ancak tabi ki de durumun bu kadar basit olduğunu söyleyemeyiz.

Ucuz Araba Lastikleri Ne Kadar Güvenilirdir?

Son olarak sizlere ucuz ya da çıkma diye tabir edilen lastiklerin güvenilirliğinden söz edeceğiz. Birçok çıkma lastik güvenilirdir. Çünkü bu lastikler sizin aracınızın özellikleriyle aynı olan bir başka araçtan çıkan lastiklerdir. Dolayısıyla bu lastiklere güvenebilirsiniz. Ancak yaz lastikleri alınırken önceliğin sıfır lastikler olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca bu lastikleri alırken maddi açıdan düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda gayet doğal bir şeydir. Ancak böyle bir durumda da kalite performans ürünlerini tercih etmelisiniz. Peki bu ne demektir. Bu durum size en iyi performansı veren ve sizin için en alınabilir ürünler için geçerlidir. Yani maddi açıdan sizi zorlamayacak ve istediğiniz performansa en yakın ürünü tercih etmelisiniz.

Görüldüğü gibi yaz lastiğinin birçok farklı açıdan değinilmesi gereken konu var. Bu lastikler özellikle dört mevsim lastik yerine de geçtikleri için çok tercih edilmektedir. Dolayısıyla arabası olan her insanın hayatında en az bir kere aldığı bir lastik çeşididir. Bu yüzden yaz lastikleri seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Ayrıca aldığınız lastiklerinde kaliteli olması gerektiğini unutmamalısınız.

Yaz lastiği nedir yaz lastiğinin avantajları nelerdir? Yaz lastiği ve kış lastiği arasındaki farklar neler? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.