Genel Bilgi ve İçerikler

Vahşi Hayvanlar Ne Kadar Süre Kafeste Yaşar?

1.361

Vahşi hayvanlar ne kadar süre kafeste yaşar? Hayvanlar doğal ortamından kopartılıp kafeslere alınmamalı. Geçmişten günümüze hayvanlar evcilleştirilmeye çalışılmış, doğasından alınmış, insana alıştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenler arasında insanların ihtiyaç halinde hissetmesi, sabırlı olması gelmektedir.

 Hayvanları kafes yaşamına mahkum etmek onlarda genetik veya genetik olmayan bazı zayıflamaya yön verir. Beyinleri hafifleyebilir. Artık avlamak ve avlanmak durumları da olmadığı için tepkilerinde zayıflama görülür. Kedi, köpek, kuş, fil ve daha birçok hayvanı kafeslerde yaşamaya ikna edebilsek de yüzyıllardır antilop, sırtlan, sansar kafeste yaşatılmak için uğraşılmıştır.

Vahşi Hayvanlar Ne Kadar Süre Kafeste Yaşar?

Yazımızın devamını okuyarak bazı vahşi hayvanların ne kadar sürede kafeste yaşayabileceğini öğrenebilirsiniz. Buna yönelik Yeni Zelanda’ da bir hayvanat bahçesinde hayvanlar değil insanlar kafeste geziyor. Bu parkın amacı hayvanların doğal ortamından kopmaması. Doğal ortamından ayrılan hayvanların zaman zaman depresyona girdiği hatta bazı hayvanların intihar ettiği saptanmıştır.

Hayvanat bahçesindeki kafes sistemi ise şöyle işliyor; hayvanların yanına giden bir kamyon var ve bu kamyonun arkasındaki kasada kafes var. Böylece hayvanlar daha özgür aynı zamanda da insanlar onları görebiliyor. Aynı zamanda da parktaki ziyaretçiler daha iyi empati kurabiliyor.

 Evcil hayvan olan tavuk doğal ortamında 5-10 yıl kadar yaşayabilmektedir. Fakat aynı tür tavuk endüstri bölümünde çalıştırılmaya başladığında 1- 1,5 yıla kadar düşebiliyor yaşam süresi. Vahşi hayvanların kaç yıl yaşadığına ilişkin geniş çaplı sayısal veriler bulunmuyor. Ama bunun üzerine yapılan bazı tahminler var. Evrimağacında paylaşılan makaleye göre hayvanat bahçesinde yaşayan bir aslanın beyninde küçülme görülmüş ve aynı aslanın kemikleri de kısalmıştır.

Tilki Ne Kadar Kafeste Yaşar?

 50 km hızla koşabilen bu hayvanlar yönlerini bıyıklarındaki ince tüyler sayesinde bulurlar. Bir tilki doğal ortamında 14 yıl kadar yaşarken kafeste 5-7 yıl kadar yaşamaktadır.

Kaplan Ne Kadar Süre Kafeste Yaşar?

 Yeni doğan bir kaplan, doğumundan sonraki bir hafta kördür. Pençeleri ve ayakları çok güçlüdür. 6 metreye kadar zıplayabilirler. Doğal ortamında bir kaplan 22 yıl yaşayabilmektedir. Hayvanat bahçesinde ya da doğal yaşam parklarında kafes ardına koyulan bir kaplanın ömrü 12 yıla kadar düşmektedir.

 Filler Ne Kadar Kafeste Yaşar?

 Çok duygusal hayvan olan filler, çiftleşme döneminde extra tehlikeli olabiliyor. Bir fil 70 yıl kadar yaşayabilmektedir. Fakat sirklerde çalıştırılan bir filin ya da hayvanat bahçesinde olan bir fil en fazla 25 yıl yaşayabiliyor.

Şempanze Ne Kadar Kafeste Yaşar?

 Çok farklı türlere sahip olan şempanzeler ağaçlara tırmanır meyve yerler. Bazı ülkelerde çok fazla sayıda olabilmektedir. Sokağa çıktığınızda çantanızı alıp kaçabilirler bile. Bir şempanze kendi ortamında 50 yıl kadar yaşayabilmektedir. Fakat kafese koyulan bir şempanzenin yaşadığı yıl 20 li sayılara kadar düşmektedir.

Timsah Ne Kadar Kafeste Yaşar?

 Nehirlerde veya bataklıklarda yaşayan sucul canlıların bacakları kısadır. Bir timsah kendi halinde 45 yıl kadar yaşayabilmektedir. Fakat esaret altına alınan timsahın da diğerleri gibi yaşam süresi 25 yıllara kadar düşmektedir.

Deve Ne Kadar Kafeste Yaşar?

 Evcilleştirilen bir hayvan türü olan devenin tüm türleri de evcildir. Gözleri kum fırtınalarına karşı korumaya sahiptir. Bir devenin ortalama yaşam süresi 50 yıldır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.