Genel Bilgi ve İçerikler

Uygulamaların iPhone Kamerasını Kullanıp Kullanmadığını Görme

167

Uygulamaların iPhone kamerasını kullanıp kullanmadığı nasıl anlaşılır? iPhone’unuzda, telefonunuzun kamerasını ve mikrofonunu kullanan birkaç uygulama vardır ve gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, iPhone’unuzun kamerasını ve mikrofonunu hangi uygulamanın kullandığını kontrol etmelisiniz. İşte bununla ilgili hızlı bir kılavuz.

iPhone’unuz, Kayıt Göstergesi gibi ilginç gizlilik özelliklerine sahip iOS yazılımı üzerinde çalışır ve siz bunu bilmiyor olabilirsiniz. Kayıt Göstergeleri, kamera veya mikrofonun iPhone’unuz (veya iPad) tarafından aktif olarak kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için kullanılabilir.

Hiç ekranın sağ üst köşesinde Yeşil veya Turuncu bir ışık fark ettiniz mi? Bu göstergeler, bir uygulamanın iPhone’unuzun kamerasını veya mikrofonunu kullanıp kullanmadığını gösterir. İPhone’unuzda yerleşik olarak bulunan ve her biri farklı şekilde çalışan toplam üç renk göstergesi vardır: Yeşil, Turuncu ve Kırmızı.

Uygulamaların iPhone Kamerasını Kullanıp Kullanmadığını Görme

iPhone veya iPad’inizde bir uygulamayı aktif olarak kullanırken Yeşil bir nokta görürseniz bu, uygulamanın o anda telefonun kamerasını kullandığını gösterir.

Uygulamaların iPhone Kamerasını Kullanıp Kullanmadığını Görme

Instagram veya Snapchat kullanıyorsanız ve Yeşil Işık parlarsa, bunu kameraya erişimi olan uygulamalar olarak düşünün. Ekranın üst köşesinde bir Yeşil Işık gördüğünüzde, kullandığınız uygulamanın kameraya erişimi vardır.

Benzer şekilde, iPhone veya iPad’inizde bir uygulamayı aktif olarak kullanırken Turuncu bir nokta görürseniz, bu, uygulamanın şu anda telefonun mikrofonunu kullandığını gösterir.

Örneğin, bir telefon görüşmesinin ortasındayken veya iletişim kurmak için sesli sohbetleri kullanan bir uygulama, WhatsApp veya Instagram bazı örneklerdir. Bu gösterge, uygulamanın iPhone cihazınızın mikrofonunu kullandığını size bildirecektir.

Ve son olarak, Kırmızı bir gösterge görürseniz, bu iPhone’unuzun ekranının kaydedildiği anlamına gelir. Bu göstergeyi yalnızca ekran kaydını etkinleştirdiğinizde veya herhangi bir uygulama özellikle bu işlevi kullandığında görmelisiniz. (örneğin, Zoom’da ekran paylaşımı gibi)

Uygulamaların iPhone Kamerasını Kullanıp Kullanmadığını Görme

Her Yüklenen Uygulama Güvenli Mi?

Genel olarak uygulamalar çeşitli kontrollerden geçerek yayınlanmaktadır. Ancak bazı uygulamalar bu kontrolleri manipüle edebilir. Etik olmasa da, uygulamayı indiren kişileri çeşitli şekillerde takip edebilir. Uygulamaları bu yüzden indirmeden önce cihazınızın hangi fonksiyonlarını kullanıp kullanmayacağını kontrol etmenizde yarar var. Bu bilgi uygulama sayfasının alt kısmında, Apple Store da bulunmaktadır.

Sitelerden De Telefonunuza Zararlı Yazılım Yüklenebilir.

Gerçekten güvenmediğiniz, şüphe duyduğunuz uygulamaları aslında indirmemeniz daha sağlıklıdır. Sadece uygulamalardan değil, çeşitli siteler aracılığıyla da telefonunuza zararlı yazılımlar bulaşabilir. Ve isteğiniz dışında kötü niyetli kişiler telefonunuzu takip edebilir. Bu sebepten dolayı sağlıklı görmediğiniz sitelerde bilmediğiniz yerlere tıklamamanız daha sağlıklıdır.

Uygulamaların iPhone kamerasını kullanıp kullanmadığı nasıl anlaşılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.