Genel Bilgi ve İçerikler

Tırnak Neden Soyulur? Tırnak Soyulmasına Ne İyi Gelir?

697

Tırnak neden soyulur? Tırnak soyulmasına ne iyi gelir? Tırnaklar kadınlar ve erkekler için önemli bir estetik unsurudur. Ancak kadınlar genel olarak erkeklere oranla tırnaklarına daha fazla bakım yapmaktadır. Tırnak soyulması nedir? Tırnak soyulmasına ne iyi gelir? Kısacası bahsedelim. Bakımlı tırnaklar demek bir nevi bakımlı kadın ya da bakımlı demektir. Son yıllarda erkekler de kadınlar gibi bakımlı tırnaklara sahip olmaya özen göstermeye başlamıştır. Tırnaklarda ki bazı problemler çok ciddi bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

Tırnak Neden Soyulur? Tırnak Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak soyulmalarının sebebi olabilecek bazı durumlar şöyledir:

  • Yetersiz veya dengesiz beslenme:

Saçların ve tırnakların yapıtaşı keratin denilen bir maddedir. Vücudumuzda üretilen bu madde için A vitamini, folik asit, çinko, kalsiyuma ihtiyaç vardır.  Bu vitamin ve minarellerin eksikliği durumunda ise tırnaklarda soyulma meydana gelebilir.

  • Mevsimsel ısı değişimleri:

Mevsim geçişlerinde tıpkı saçlar dökülebileceği gibi tırnaklar da kat kat soyulabilir.

  • İlaç kullanımı:

Bazı ilaçlar yan etki olarak tırnaklarda soyulmaya sebep olabilir.

  • Cilt hastalıkları:

Mantar, sedef ve egzama gibi hastalıklar tırnaklarda soyulma yapabilir.

  • Temizlik malzemeleri:

Ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler tırnak soyulmasının bir diğer nedenidir.

  • Protez tırnak:

Protez tırnak (takma tırnak) kullananlarda sıkça karşılaşılan bir durum olan tırnak soyulması tırnak yapıştırlması için kullanılan yapıştırıcı maddeler yüzünden olur.

Tırnak neden soyulur tırnak eti neden soyulur

Tırnak Soyulması Nasıl Geçer?

Tırnak soyulmasını geçirmek için sebebi ortadan kaldırmak gerekir.

Vitamin eksikliğinden kaynaklanan durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile vitamin takviyesi kullanılmalıdır.

Mevsimsel değişiklik sırasında tırnak soyulması sıkıntınız varsa bu dönemlerde tırnak bakım cilalarından yardım görebilirsiniz.

Kullandığınız ilaç sonrası tırnak soyulması yaşadığınız da doktorunuza danışmalısınız. İlacınızı değiştirecektir.

Temizlik yaparken tırnaklarınızı koruyabilmek için temizlik eldiveni kullanmak, tırnak soyulmalarını engelleyecektir. Ev temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler tırnaklar kadar cilt için de sağlıksız bir durum oluşturabilir.

Protez tırnak kullanmak tırnakları çabuk kırılan kadınlar tarafından tercih edilir. Takma tırnak yerine tırnaklarınızı, tırnak kırılmasını önleyecek tırnak cilası kullanarak koruyabilirsiniz. Böylece tırnak protezine ihtiyacınız kalmaz.

Genel olarak tırnak soyulmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi az önce bahsettiğimiz gibi vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Tırnak Eti Soyulması Neden Olur?

Tırnak eti soyulması genel olarak bu bölgenin fazla zedelenmesi nedeniyle olabilmektedir. Genel olarak çalışan ve parmaklarının tırnak altlarını sürekli olarak bir yere sürten kişilerde bu daha fazla olabilmektedir. Örneğin mevsimlik işçilerde, fabrika işçilerinde özellikle eldiven kullanmayan kişilerde bu durum meydana gelebilir.

Tırnak neden soyulur? Tırnak soyulmasına ne iyi gelir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.