Genel Bilgi ve İçerikler

Rusya Arama Motorları Neler

16

Rusya başta olmak üzere, Rusçanın yoğun olarak konuşulduğu ülkelerde Rus arama motorları kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise dil farklılıkları ve Rusçanın kendine has yapısı kabul edilir. İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca gibi dillerin yoğunlukla aynı arama motorlarını kullandıklarını düşünecek olursak Rus arama motoru seçenekleri biraz daha farklıdır. Peki ama kullanım özelliklerine göre bu arama motorları hangileridir?

Rusya’nın En Bilinen Arama Motoru: Yandex

Hiç şüphesiz Rus arama motoru dendiğinde akıllara öncelikle Yandex gelir. Yandex Rusça konuşulan bölgelerde en fazla kullanılan ve kabul edilen arama motorudur. Aynı zamanda Google gibi Yandex içinde bazı avantajlardan ve yan ürünlerden bahsetmek mümkündür. Örneğin Yandex Go, Yandex Map, Yandex Mail ve hatta Yandex TV gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Bing Russia ve Rambler

Bu iki arama motoru Yandex’in aksine bir portal olarak hizmet verir. Daha çok haberleri ve anlık bilgilerin yer aldığı bu seçenekler Rusça konuşulan bölgeler için özel olarak geliştirilmiştir. Başka bir deyişle pek çok kullanıcının diğer dillerle birlikte Rusça olarak da arama yapmasına olanak sağlayan bir alt yapıyı içerisinde barındırır. Günümüzde Rambler arama motoru özelliğini yavaş yavaş haber sitesi ve anlık haberlerin yer aldığı bir portal olmaya bırakmıştır.

Sputnik

Rusça haber ve arama motoru söz konusu olduğunda ilk akla gelen adreslerden biridir. Bunun en spesifik örneği ise bu arama motorunun sadece Rusça içeriği indekslemesidir. Bu tarz hizmet sunan pek fazla arama motoru bulunmaz. Aynı zamanda Sputnik Türkiye’de başta olmak üzere pek çok ülkede hizmet sunan bir haber ajansı olarak da çalışmalarına devam etmektedir.

Bunların dışında bir de mail ru bulunmaktadır. İlk olarak bir web portalı tarzında hizmet sunmaya başlamış olsa da zaman içerisinde kendi içerisinde profesyonelleşmiş ve çalışmalarına arama motoru olarak devam etmiştir. Hem de Rusya’nın en fazla kabul edilen ve en fazla kullanılan mail uygulamasına sahip olması da mail ru adresinin kabul edilen avantajları arasında yer alır. Bu seçenekler Rusça konuşulan coğrafyalarda Google’ın başarısız olmasının en net örnekleridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.