Genel Bilgi ve İçerikler

2024 Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Vacip Kurban Bağışı

17

2024 kurban bağışı nasıl yapılır? Kurban bayramı namazı sonrasında kurban ibadeti en faziletli ibadettir. Kurbanı kesecek kişi kurban etinden önce bir şey yememelidir. Rasulullah aleyhisselam ‘namaz sonrası kurban kesen vazifesini yerine getirmiş olur’ buyurmaktadır (Nesai, ideyn, 22-1563).

Bu ibadet şükür ve teslimiyet anlamına gelir. Fakirler ile zenginler arasında dayanışmadır ve toplumsal barışın ikame eder. Yardımlaşmayı, sevgiyi ve barışı toplum içerisinde yaygınlaştırır.

2024 Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Güvenle 2024 yılında kurban bağışını huzur derneği yani huzurdernegi.com aracılığıyla yapabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları kendilerine yöneltebilirsiniz. Kurban bağışı yapmanın İslam dinine göre pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalara ulaşmak, ruhen daha huzurlu olmak, ihtiyaç sahibi kişilere yardımda bulunmak için küçük baş kurban bağışı veya büyük baş kurban bağışında bulunabilirsiniz.

Kurbanı Kimler Kesebilir?

Bu ibadettin belli başlı şartları vardır ve bu şartlar çerçevesinde ikame edilir. Kimler kurban keser?

  • Öncelikle Müslüman olunması gerekir.
  • Akıl baliğ olmak ve buluğa ermek gerekir.
  • Kişinin hür olması gerekmektedir.
  • Yolcuya vacip değildir.
  • Borçlu olmayan kişiler için vaciptir.

Nisap miktarı beş deve, otuz sığır, kırk keçi veya koyun, yirmi miskal yani 80.18 gram altın, 561 gram gümüş/para, ticaret malı veya 650 kg toprak mahsülüdür.

Kurban Kesen Ne Yapmalı?

Rasulullah aleyhisselam ‘ Kimde bir kesecek hayvan var ise, Zilhicce’nin hilalinin yenilendiği zamandan-yani ayın birinden kurban kesinceye kadar vücuttan kıl koparmasın/traş etmesin ve tırnak kesmesin.’ (Müslim, edahi)

Kurban Duası

Kurbanı kesecek kişi vekalet verir. Kesen kişini Müslüman olması ve ehil olması gerekir. Kurban Duası şu şekildedir:

Euzübillahimineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim. İnne veccehtü vechiye lillezii fetarassemavati velard. Haniifen vemaa enaa minelmüşrikiin. İnne salaatii ve nusukii ve mehyaya ve memaatii lillahi rabbilalemiin. La şeriikeleh, ve bizalike umirtu veenaa evvelul muslimiin.

Kovulmuş şeytandan rahman ve rahim olan Allah’a sığınırım. Muhakkak ki ben, gerçeklere uymayan her şeyden uzak durarak yüzümü ve özümü, gökleri ve yeri var eden/yaratan Allah’a yönelttim. Ve ben, O’ndan başkasına ilahlık yakıştıranlardan beriyim/değilim. Muhakkak ki, benim namazım/salahım, ibadetim, hayatım tamamı ve ölümüm yalnız ve yalnız sadece alemlerin rabbi olan Allah (u-teala) içindir. O’nun ortağı asla yoktur ve bana emroldundu ve ben Müslüman ümmetin ilkiyim.’(Enam 162-163)

Huzurdernegi.com aracılığıyla sadece kurban bağışı değil, pek çok farklı bağışta bulunabilirsiniz. Örneğin yemek bağışı, su kuyusu bağışı gibi. İlgili detaylar sizleri huzurdernegi.com web sitesinde bekliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.