Genel Bilgi ve İçerikler

Regl Ağrısına Ne iyi Gelir?

Regl Ağrısına Ne iyi Gelir?

55

Regl ağrısına ne iyi gelir? Bu yazımızda, Regl ağrısına iyi gelen şeyleri madde madde sizler için hazırladık. Regl ağrısı tıptaki adıyla dismenore olarak bilinir. Regl olmanın en kötü yanı kramp ve ağrılar eşliğinde olmasıdır dolayısıyla normal yaşantımızı da  kötü yönde etkilemektedir. Bu ağrılar bazen hafif bazense çok şiddetli geçmektedir.

Regl Ağrısı Neden Olur ?

Öncelikle regl ağrısı neden olur? Regl  denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması sonucunda  oluşur. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. İşte, bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak amacıyla  kasılmaya başlar.

Prostaglandin  hormonu, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Prostoglandin, regl başlamadan 1- 2 gün öncesinde kanda yüksek seviyelere ulaşır ve adetin ilk iki gününden sonra azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa, regl krampları da o kadar şiddetli yaşanır. Regl sancılarının, menstrüasyonun en başında hissedilmesinin sebebi de budur.

Regl Dönemi Nedir?

Regl dönemi ne demek? Regl dönemi kadınların her ay geçirmiş olduğu vücutta bulunmuş olan bebeğin olmama durumunda dışarı atılan adet dönemine denmektedir. Bu süreç çok zorlu geçmektedir. Bu ağrılar bazen ilk günlerde sıklıkla yaşanırken bazen de bitimine yakın bir süreçte çok fazla sancı yaşanır. Regl ağrısı genellikle vücutta bulunun rahim kasılmalarından dolayı gerçekleşmektedir.

Prostaglandinler denilen kimyasal maddenin vücuttan atılmasıyla birlikte vücutta ağrı da oluşma ihtimali de vardır, oluşmama ihtimali de vardır. Aynı zamanda regl ağrısının yaşanacağı şiddete göre kusma, bulantı gibi durumlarda meydana gelebilmektedir. Farklı bir hastalık oluşma nedeni de olacağından iyi bir doktora görüşülmesi gerekmektedir.

Regl Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Pek çok farklı şekilde regl sancısı belirtisi olabilir. Alt karın bölgesinde hissedilir derecede yavaş olarak artmaya başlayan sancılar,

Regl olmanıza yakın süreçte başlayan bu ağrılar kendini iyiden iyiye hissettirdikten sonra 24 saat geçmeden regl olduğunu fark edersiniz. Ağrıların geçmesi de regl olduktan 48 saat sonra başlamaktadır,

Size oldukça ağırlık yükü veren bu kasılmalar sonrasında kendinizi taşıyamaz hale gelmeniz,

 • Uyuşukluk hissi ve kemik ağrıları.
 • Kişiden kişiye de şu belirtiler görülmektedir;
 • Mide bulantısı,
 • Halsizlik,
 • Sinir ve stres,
 • Yorgunluk,
 • Baş dönmesi.

Hangi Yaş Grubu Daha Sancılı Regl Ağrısı Geçirir?

Hangi yaş grubunda regl ağrısı daha çok olmaktadır?

 • Orta yaş grubu olan 30 yaş ve altında ki bireylerde.
 • Ergenlik dönemine erken giren kişilerde.
 • Regl döneminde sürekli olarak ağır kanaması olanlarda.
 • Sigara içen bireyler.

25 yaşı sonrasında adet sancıların daha da artmaya başladığını düşünen ve hisseden bireyler uzman bir doktora görünmelidir. Çünkü 25 yaşından sonra regl ağrıları hafif hafif azalmaya başlamaktadır. Süreç ilerledikçe ağrılarınızın bir hayli azaldığını fark edeceksiniz.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Gelelim asıl sorumuza ve cevabına. Regl ağrısına ne iyi gelir? Regl olmanın en kötü yanı ağrılı bir süreç oluşudur bazıları için. Bu ağrılar çoğumuzun günlük yaşantısını kötü yönde etkilemektedir.

Regl ağrısı kadınların her ayın belirli bir döneminde geçirmiş olduğu zorlu bir süreçten oluşur. Bazı kadınlar ağrıyı daha hafif atlatırken genetikten kaynaklan bir durumdur, bazı kadınlar ise çok fazla ağrı çekmektedir. Bu bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Regl ağrısının geçmesi için doktor kontrolünde kullanılması için ilaçlar verilmektedir.

Sıcak su torbası, kullanılan ağrı kesiciler ve yapılan iğneler doğrultusunda da bazı kadınların ağrısının boyutu çok fazla ve sancılı olduğundan bu dönem çok zor geçmektedir. İçilen ağrı kesiciler ağrıyı keserken aynı zamanda âdeti de daha fazla getirmektedir. Regl ağrısına iyi gelecek şeylerden bir diğeri ise karın ve ayak bölgelerinin sıcak tutulması, hafif bir şekilde yapılan masajlar iyi gelecektir. Bu regl ağrısı iş hayatını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Şimdi regl ağrısına ne iyi gelir onları inceleyelim. Regl ağrısına iyi gelen şeyler şu şekildedir:

 • Karnınıza ya da ayaklarınızın altına sıcak su torbası koymak
 • Ilık bir duş almak
 • Egzersiz yapmak
 • Bitki çayları içmek
 • Zencefil tüketmek
 • Dinlenmek
 • Su içmek

Regl Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir ?

Bitki çayları regl ağrısına iyi gelir mi? Sorusunun cevabı, doğru kullanıldığı taktirde evettir. Regl ağrısı denilince herkesin ilk aklına gelen şüphesiz bitki çayları tüketmektir. Birçok bitki çayı regl dönemlerimizde kurtarıcımızdır.

Regl ağrısına iyi gelen bazı bitki çayları sırasıyla  şunlardır.

1-Papatya çayı

2-Melisa çayı

3- Zencefil çayı

4- Karanfil çayı

5- Tarçın çayı

7-Rezene çayı

8-Kekik çayı

9-Nane çay

10-Adaçayı

Regl Ağrısına İyi Gelen Besinler Neler?

Regl ağrısına iyi gelen besinler nelerdir? Yukarıda regl ağrısına iyi gelen çayları saydık. Peki regl ağrısına hangi besinler iyi gelir hiç düşündünüz mü? Zencefil bitkisi regl ağrısına iyi gelmekte olan bir bitkidir. Zencefilli çay şeklinde içebilir ya da zencefili yaptığınız salatalarda kullanabilirsiniz. Fesleğen içinde bulundurduğu bir madde sayesinde( kafein asit) regl ağrısını gidermede yardımcı olan bir bitkidir. Fesleğen bitkisini sıcak suda bekletip ağrı geçene kadar tüketilmesinde fayda vardır.

Tarçın ve rezene yine regl sancısına iyi gelen bitkilerden biridir. Regl ağrısında kullanılan şeker kamışı şurubu içinde barındırmış olduğu bazı vitaminler ve mineraller sayesinde (demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi) ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Rahim duvarında bulunan kasların gevşemesine olanak sağlar. Şeker kamışı şurubu sütle karıştırarak içilebilir.

Hemen hemen herkesin evinde olan  bu besinler  regl ağrımızın hafifletilmesine olanak  sağlamaktadır. Gelin şimdi de regl ağrısına iyi gelen besinlere bakalım .

 • Muz
 • Marul
 • Maydanoz
 • Tarçın
 • Zencefil
 • Fesleğen
 • Narenciyeler
 • Bitter çikolata
 • Yoğurt
 • Soğan
 • Sarımsak

Regl Ağrısını Artıran Yiyecekler

Regl sancısında tükettiğimiz bazı gıdalar ağrının çoğalmasına sebep olmaktadır. Regl ağrısı çekerken yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemizde fayda vardır. Regl ağrısında en çok yenilen yiyecek genel olarak çikolata, tatlı tarzı şeylerdir. Regl ağrısında kullandığımız kalsiyum içerikli yiyecekler ağrının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Bunlar; süt ürünleri, yeşil sebzeler ve susam gibi yiyeceklerdir. Yine aynı şekilde magnezyum içeren yiyecekler yenilmelidir. Çerezler, çekirdek, fasulye, muz gibi yiyecekler magnezyum içermektedir. C vitamini içeren limon, portakal gibi yiyeceklerin tüketilmesinde fayda vardır. Ağrıları tam olarak geçirmese bile hafifletmektedir.

Regl Ağrısının Şiddetli Olması Normal Mi?

Regl ağrıları her seferinde farklı olduğu gibi kişiden kişiye de oldukça değişiklik göstermektedir. Kişinin beslenmesinden kaynaklı olduğu bilinen ağrıların şiddeti sağlıklı beslenmeyle birlikte en aza inmektedir. Aşırı sancılı bir regl süreci geçiren bireyler ne kadar sağlıklı beslendiğini söylüyor olsa da kanser etkeni yaratmayan tümörleri içerisinde barındırdığını bilmemektedir.

Miyom adı verilen bu tümörlerin kanser etkisi olmasa da regl sürecini bir hayli sancılı geçirmenize sebep olmaktadır. Regl sürecinde ki ağrılarınızın değişiklik göstermesi normal olarak kabul edilmektedir.

Evde Regl Ağrısına Ne iyi Gelir?

Peki evde regl ağrısına ne iyi gelir? Isı uygulaması, düzenli beslenme, egzersiz ve stresi en aza indirme seçenekleri sancıların bir hayli azalmasına etki etmektedir. En önemli özelliklerden birisi olan düzenli beslenme sizin sadece o ay ki regl ağrınızı değil gelecek olan ağrılarınızın da bir hayli azalmasına yardımcı olmaktadır.

Regl sancısı yaşayan kişiler direkt olarak ağrı kesici yutuyor olsa da ağrı kesici ilaçlar sizin vücudunuzda ki tümörleri ve kanamayı dışarı atılmasını engellediği için ağrı kesicinin etkisi geçtikten sonra ağrınız daha şiddetli devam edecektir. Fakat doğal yollarla geçirdiğiniz ağrılar hafif olarak devam edecektir.

Regl ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.