Genel Bilgi ve İçerikler

Oyun Ablası Nedir?

Oyun Ablası ve Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar

52

Oyun ablası nedir? Oyun ablası ve çocuk bakıcı arasındaki farklar nelerdir? Oyun ablası çocukların nasıl eğlendiğiyle, hangi aktiviteleri yaptığıyla ilgilenir. Çocuğun eğitim ve oyun gibi konularda destek almasını sağlar, hayal gücünü genişletmesine katkıda bulunur.

Oyun Ablası ve Çocuk Bakıcısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çocuk bakıcısı, çocuğun bütün ihtiyaçlarıyla ilgilenen kişidir. Örneğin çocuğa sadece oyuncağını vermekle yetinmez, onun bütün ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir veya başka bir örnekle çocuk küçükse bezini değiştirmek oyun ablasının görevi değildir, çocuk bakıcısının görevidir.

Oyun Ablası Nedir?

Peki oyun ablası nedir? Oyun ablası ise çocuğun eğlenmesini sağlar, bakış açısını ve hayal gücünü genişletmesine destek olur. Eğitici aktiviteler yapar veya mevcut bulunan oyuncaklarla çocuğun keyifli ve verimli vakit geçirmesini sağlar. Bazen kendi eğitici materyaller getirebilir ancak bu zorunlu değildir, oyun ablası işi aileden aileye ve işi yapan kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bazı aileler daha ciddi ve çocuğunu eğitecek oyun ablaları veya abileri isterken, bazı aileler için çocuğun keyifli vakit geçirmesi çok daha ön plandadır. Aynı şekilde bazı aileler için çocuğa yabancı dil konusunda fayda sağlamakta önemlidir, bazıları ise bunun o kadar gerekli olduğunu savunmaz. Bunu anlamak için işi almadan önce aileyle detaylı bir şekilde konuşmak bu konuda yarar sağlayacaktır. Ancak dediğimiz gibi oyun ablası veya abisi çocuğun tuvalet bakımı veya beslenmesi gibi diğer ihtiyaçlarından sorumlu değildir, bunları ya aile bireyleri ya da farklı bireylerin karşılıyor olması gerekir.

Herkes Oyun Ablası veya Abisi Olabilir mi?

Oyun ablası veya abisi denildiğinde kulağa çok kolay bir iş gibi gelse de herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çocuk bakıcısı olmak için çocukla illaki iletişimsel bir yakınlığınız olması gerekmez, örneğin baktığınız çocuk henüz bebek sayılacak yaştadır dolayısıyla onunla duygusal bir yakınlık kurmanız gerekli değildir. Ama oyun ablası veya oyun abisi olacak olan kişiler çocukla direkt eğitim ve oyun üstünden iletişim kuracağından, onunla iyi geçinmeli, herhangi bir çocukla nasıl iletişim kuracağını bilen ve bunun eğitimini almış kişiler olmalarıdır. Oyun ablası veya oyun abisi olacak olan kişiler ne bir öğretmen kadar ciddi olmalıdır, ne de herhangi bir arkadaş kadar eğitimden ve çocuğun gelişimden uzak kişiler olmamalıdır. Burada amaç çocuğun sadece eğlenmesi değildir, aynı zamanda verimli vakit geçirmesi de gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.