Genel Bilgi ve İçerikler

Önü Açık Meslekler Hangileri?

Önü Açık Meslek Maaşları

245

Önü açık meslekler hangileri? Önü açık meslek gruplarına yönelik detayları sizler için belirteceğiz. Meslek sahibi olmak günümüzün en çok aratılan konularından bir tanesi. İnsanlar, geleceğini daha iyi bir şekilde yaşayabilmek için bu konuda sıkça arayış içerisinde olmakta. Sadece meslek sahibi olmak değil, tutumlu olmak ve kazanılan parayı idareli kullanabilmek de oldukça önemli. Şöyle ki, ayda 20.000tl kazanmasına rağmen bu paranın büyük bölümünü harcayan bir kişi, ayda 5.000tl kazanıp idareli olan bir kişiye göre çok daha az birikim sahibi olabilir.

Önü Açık Meslekler Hangileri?

Genel olarak günümüzde öğretmenlik, doktorluk, polislik gibi meslekler oldukça biliniyor ve bu mesleklere rağbet gösteriliyor. Büyüklerimizde özellikle devletin kulağını tut, maaşını devlet versin de ne olursa olsun gibi bir söylem  var. Doğrudur, büyüklerimizin döneminde durum biraz daha farklı olabilir. Ancak o döneme göre günümüzün şartlarını kıyaslamamak gerekir.

Günümüzde önü açık mesleklerin sayısı biliniyor ki son derece fazla. Bu mesleklerde kişilerin kendini geliştirmesi de oldukça önemli bir unsur. Örneğin ben SEO uzmanıyım ve 7 yıldır bu alanda hizmet sunarak para kazanıyorum. Günümüzde önü açık meslekler genel olarak şu şekildedir:

 • Web tasarımcılığı.
 • SEO uzmanlığı.
 • Yazılım mühendisliği.
 • Yapay zeka uzmanı.
 • Diyetisyenlik.
 • Fizyoterapist.
 • Gökbilimci.
 • Fizikçi.
 • Girişimcilik.

Önü Açık Mesleklerin Maaşları Ne Kadar?

Pek çok kişi, meslek sahibi olmaktan çok, meslek sahibi olmayı düşündüğü alanın maaşını sorgulamaktadır. Günümüzde ne kadar bilgi sahibi olunursa maaş o kadar artar. Bulunulan konum ve çevresel faktörler oldukça önemlidir. Mesela, Şırnak’ta, işini çok iyi yapan bir terzi, belki de İstanbul’da olsaydı çok daha fazla kazanıyor olurdu. Çeşitli girişimlerde bulunmak ve öğrenilen mesleğe yönelik kendini geliştirmek, bunu pazarlayabilmek oldukça önemli.

Diyelim ki siz, yazılım mühendisliği ya da web tasarımcılığı konularında kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bunlar önü açık meslekler arasında. Fakat, nasıl bulunacaksınız? İnsanlar sizi nasıl tanıyacak? Kendinizi bu konularda nasıl pazarlayabileceksiniz? İşte bu soruların cevapları da son derece önemli. Örneğin bir web siteniz olabilir, Google’a reklam verebilirsiniz. Sizinle iletişime geçen kişileri memnun ederek tanınmaya başlayabilirsiniz.

Önü açık meslek maaşları, sektörden sektöre göre değişkenlik gösterecektir. Basit bir örnekle çok iyi bir web tasarımcıysanız, inanılmaz derecede web siteleri yapıyorsanız, bir web sitesini 10.000tl ‘ye yapabilirsiniz. Ayda sadece 3 site yaparak 30.000tl kazanabilirsiniz.

Önü Açık Devlet Meslekleri

Özel sektörde değil de, devlete bağlı bir işte çalışmak istiyorsanız önü açık devlet meslekleri de bulunmaktadır. Örneğin, bir üniversitede araştırma görevlisi olarak, adım adım yükselebilirsiniz. Devlet dairelerinde kurum içi yükselmeler oldukça fazladır. Sınavlara girebilir, bu tür konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizi garanti altına almak ve her ay maaşınızın otomatik olarak yatmasını istiyorsanız, devlet mesleklerini tercih edebilirsiniz.

Önü Açık Olan Meslek Sahibi Nasıl Olunur?

Günümüzde önü açık olan meslek sahibi olmanın çokça yolu vardır. Okumak, kendini geliştirmek, sürekli araştırma halinde olmak, tecrübe edinmek gibi. Örneğin, sanayide çalışan bir çırak dahi çok iyi yerlere gelebilir. Önce sanayide çalışabilir. Ardından bir otomobil servisinde usta olarak çalışabilir. Daha sonra kendi dükkanını açabilir ve kendi işinin patronu olabilir. Bu hususta önemli olan kendinizi geliştirmek, çalışmak, yeniliklere açık olmak ve asla pes etmemek.

Önü Açık Meslekleri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hayat uzun bir yolculuk ve hangi yolda yürüyeceğimizi ise seçtiğimiz meslek belirler. İyi seçimler yapabilmek için ise insan öncelikle kendini iyi tanımalı ve neler yapabilip neler yapamayacağını iyi analiz edebilmelidir. Hayatımızın büyük bir bölümünü şekillendiren meslek seçimi pek çoğumuzun karar aşamasında zorlandığı, kaygılandığı önemli bir konudur. Çünkü bir anlamda da mesleğimiz yaşam koşullarımız ile doğrudan bağlantılıdır.

Peki, önü açık meslek seçiminde en önemli faktörler nelerdir?

1- Kendini Tanımak

En uzun yolculuk, insanın kendine olan yolculuğudur. Çünkü; doğduğumuzdan büyüdüğümüz ana kadar her geçen yıl değişiriz ve her yıl sevdiğimiz şeyler, ilgi alanlarımız, çevremiz değişir ve gelişir. Değişen bu süreçle birlikte ise kişiliğimiz de zaman içerisinde şekillenir. Neler yapmaktan keyif alırım? Seçmek istediğim bu meslek için yeterli becerilere sahip miyim? Yeteneklerim neler? gibi soruları kendimize yöneltmeli ve verdiğimiz cevaplar doğrultusunda bir meslek seçimi yapmalıyız. Önü açık mesleklerin seçiminde kendini tanımak önemlidir.

2- Meslekleri Tanımak

Pek çok konuda ön araştırma yapmak konuya hakim olmak açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle seçeceğimiz meslek ile ilgili de bir ön araştırma yaparak bize uygun olup olmadığı hakkında bir fikir edinebiliriz. Seçmek istediğimiz mesleği araştırırken;

 • Bu mesleği yapanların yaptığı çalışmalar
 • Çalışma koşulları
 • Sahip olması gereken yetenekler
 • Meslekte ilerleme koşulları
 • İş olanakları
 • Kazanç

Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Tüm araştırmalar sonucunda ise; Ben bu mesleği yapabilir miyim? Bu mesleği yapmak beni mutlu eder mi? sorularını kendinize yöneltmelisiniz.

3- Çalışma Ortamı

Her insanın çalışabileceği ortam farklıdır. Mesela kimileri gündüz ders çalışabilirken, kimilerimiz gece ders çalışır. Kimi sakinliği severken, kimi ise hareket sever. O nedenle seçeceğiniz mesleğin çalışma ortamı ile ilgili iyi bir araştırma yapın ve gözlerinizi kapatarak kendinizi o ortamda hayal edin. Gerçekten bu çalışma ortamında yıllarınızı geçirebilir misiniz? Önü açık mesleklerin seçiminde genel olarak çalışma ortamı ciddi ölçüde dikkate alınır.

4- Yaşam Tarzı

Öncelikle nasıl bir hayat istiyorsunuz? Bu soruyu kendinize sormanız gerekir. Ne kadar geliriniz olsun istiyorsunuz? Sevdiklerinizle daha mı uzun zaman geçirmek istiyorsunuz? Buna uygun meslekler neler?

Ebeveynler Meslek Seçimi Konusunda Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olabilirler?

 • Buradaki en önemli faktör gözlem yeteneğidir. Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren gözlemleyin. İlgilendiği ve ilgilenmediği alanları saptayın.
 • Çocuklarınızın sosyalleşmesine izin verin. Bu sayede çocuğunuz kendini daha iyi tanıyacaktır.
 • Çocuğunuzun ilgilendiği şeyleri gözarda ederek kendi mesleğinizi devam ettirmesini istemeyin.
 • Gelecek ile ilgili hayaller kurmasını teşvik edin.
 • Yaptığı şeylerde onu takdir edin ve daha başarılı olması için onu motive edici sözler sarfedin.
 • Aile için problemler çocuğunuzun meslek seçimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle aile için problemlerinizi çocuğunuza yansıtmamaya çalışın.

Meslek seçimi özenli davranılması gereken ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Çünkü meslek bir anlık değil yaşam boyu devam edecek olan bir süreçtir. Toplumda kabul görmüş, kariyeri yüksek bir işi yapmaktansa çocuğunuzun kendini bulacağı ve severek yapacağı mesleği seçmesi her şeyden daha önemlidir.

Sosyal Hizmet Nasıl Bir Meslek Önü Açık Mı?

Sosyal hizmet denildiği zaman insanların aklına hemen insanlara yardım eden ve onları destekleyen personel gelmektedir. Sosyal hizmet mesleği ile ilgilenen kişi insanları destekleyen onların yanında olan onların sorunları ile ilgilenen profesyonel kişi ve meslek sahibi olan insan olarak tanımlanmaktadır. Bu meslek sahibi olan kişi lisans düzeyin de bir eğitim alarak almış olduğu eğitim çerçevesinde hastanelerde sosyal hizmet birimlerinde görev alarak insanlara yardım etmektedir bu meslek sahibi insanların özellikleri arasında savunuculuğu iyi yapması insanlarla olan iletişimin iyi olması ve iyi bir analiz yapması gerekmektedir. Sosyal hizmet, önü açık meslekler arasında sayılabilir.

Sosyal hizmet mesleği ile ilgilen kişi insanlara insan olduğu için toplumdan uzaklaşmamaları ve toplum içerisinde bir yer edinmeleri için destek olmaktadırlar. Sosyal hizmet mesleğini yapan kişi farklı insanlarla etkileşim içerisinde bulunmaktadır bulunmuş olduğu kişiler çocuklar yaşlılar ve işsizler suç işlemiş kişiler olarak tanımlanabilmektedir. Bu hizmetleri yerine getirirken elindeki kaynakları idareli kullanmasını bilen ve diğer toplumsal olaylardan da etki yaratarak insanlara etki verebilen kişidir.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nasıl Çalışır?

Sosyal hizmet uzmanı olan kişi yoksul işsiz ve bakıma korumaya ihtiyacı olan kişileri çocukları yaşlıları şiddet gören istismara uğrayan kişileri aile içinde problem yaşayan kişileri göç kentleşme ve buna benzer destek ihtiyacı duyan kişilere yönelik çalışmalar yaparak bu kişilere yardımlarda bulunur. Bu sorunları çözerken yerel ulusal ve sosyal hizmet mesleğinin vermiş olduğu prensiplere de dayanarak insanlara destek verir bu işlemleri kullanırken iyi bir etkileşim kurabilmeli aynı zamanda insanların ihtiyaçlarını anlayabilmeli iyi bir analiz yapması gerekmektedir bu sorunları çözerken bireylerle çalışmayı gruplarla çalışmayı ve aynı zamanda kişileri harekete geçirme ve onları eğitmek onları savunmak ve onları yönlendirmesi gerekmektedir. Onlara uzmanlık yaparak onları değişmesi için destek veren kişi olarak da bilinmektedir.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Sosyal hizmet alanında çalışacak olan kişi üniversiteler de lisans eğitimi alarak sosyal çalışmacı olmaktadırlar ve bu eğitimlerini tamamladıktan sonra kamu da çalışabilmekte özel sektörde ve sivil toplum kuruluşlarında görev alabilmektedirler. Bu meslek sahibi insanlar sadece sorunları olan problem yaşayan yaşlılar işsizler ve çocuklarla ilgilenmenin yanı sıra bu insanların sosyal bir refaha ulaşmasını sağlayan onları destekleyici bir amaç gütmektedirler.

Web Tasarım ve SEO Uzmanı

Web tasarım ve SEO uzmanı, önü açık meslekler arasında yer almaktadır. Üstelik, udemy.com tarzı yerlerde yer alan eğitimlerle çok güzel yerlere gelinebilir. iyi bir web tasarım ve SEO uzmanının kazancı günümüzde minimum 10.000tl ‘den başlamakta, 100.000tl ‘ye kadar ulaşabilmektedir.

Danışmanlık Nasıl Meslek Önü Açık Mı?

Ortaya çıkan piyasaların gün geçtikçe büyüme ve gelişmeleri sonucu danışmanlara olan ihtiyaç da artmaktadır. Ülkemizde danışmanlık adına bir eğitim verilmemesi sonucu birçok başarısız girişimlerin olduğu görülür ve işletme sahiplerinin de danışmanlara olan güvenlerinin sarsıldığı bilinir. Bundan dolayı danışmanlık mesleğinin ne demek olduğu bilinmelidir.

Danışmanlık Nedir?

Özetlemek gerekirse “belirli bir alanda uzmanlaşmış kişilerin veya kurumların edindiği tecrübe, bilgi ve becerileri bağlı bulunduğu kuruluşa gerektiğinde aktarması ” şeklinde tanımlanabilir. Danışmanlık sektöründe en çok istenilen, danışman kişilerin fikirlerinin hizmette bulunduğu kuruluşların görüşlerinde yenilikçi olmalı ve yol gösterici nitelikte olmasıdır. Tüm bunların da belirli bir tecrübe gerektirdiği bilinmelidir. Bunların ötesinde danışmanlar bağlı oldukları kurumların çıkarlarını göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler.

Hangi Alanlarda Danışmanlık Hizmetleri Alınabilir?

Danışmanlık hizmeti veren meslekler, önü açık meslekler arasında yer alabilir. Alınan danışman hizmetlerine örnek olarak şunlar verilebilir;

-Satın Alma Danışmanlığı

-Yönetim Danışmanlığı

-Pazarlama Danışmanlığı

-Üretim Danışmanlığı

-İnsan Kaynakları Danışmanlığı

-Finans ve Muhasebe Danışmanlığı

-Ar-Ge Danışmanlığı

Bunlar haricinde ülkemizde gelişme gösteren danışmanlık hizmetlerine de;

-Marka ve Patent Danışmanlığı

-Anahtar Teslimi ve Fabrika Kurulumu ve Makine Yerleşimi Danışmanlığı

-Eğitim Danışmanlığı

-Yerleşim Danışmanlığı gibi danışmanlık hizmetleri örnek verilebilir.

 Doğru Danışmanda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Danışmanlık hizmeti alacak olan kurumlar belli başlı kriterlere dikkat ederler.

1) Nitelikli Personel:

İşi üstlenen kadronun özgeçmişi mutlaka bilinmeli ve teklif aşmasında özgeçmişin de teklife eklenmesi talep edilmeli.

2) Referans(İşi Bitirme):

Önü açık meslekler arasında yer alabilecek danışmanlık sektörünün önemli kriterlerinden birisi, firmanın daha önce benzer alanlarda hizmet verip vermediği konusudur. Bundan dolayı firmalardan referans listesi talep edilmeli.

3) Organizasyon Yapısı:

Danışmanlık hizmetinin hangi yoldan yapılacağı ve nasıl bir organizasyon sisteminde hareket edileceği mutlaka sorulmalıdır.

4) Deneyim:

Hizmet alacak olan işletmelerin bilgi ve tecrübe açısından istenilen düzeyde firmalarla iş yapmaları daha avantajlıdır.

5) Yeterli Teknik Donanım:

Teknik donanıma ihtiyaç olduğunda danışmandan hangi ekipmanların kullanılacağı ile ilgili bilgi alınır. Örnek olarak mühendislik ve Ar-Ge çalışmaları verilebilir.

Danışmanın Firma İle Çalışma Sürecinde Hangi Yollar İzlenir?

İhtiyacınız doğrultusunda danışmanlık hizmeti almaya karar vermeniz durumunda nasıl bir çalışma düzeni uygulayacağınızı bilmeniz size kolaylık sağlar.

1) İhtiyaç Belirleme

2) Araştırma

3) Tanışma

4) İş Tarifi

5) Teklif Alma

6) Seçim ve İşin Yapılması

7) Sonuç ve uygulama

Önü Açık Meslekler İçin Kaç Yıl Okumak Gerek?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de önü açık meslekler için kaç yıl okumak gerektiğidir. Meslekten mesleğe okuma yılında değişkenlik görülür. Hatta bazı önü açık meslekler için üniversite okumaya dahi gerek yoktur. İnsanlar kendini geliştirerek de önü açık bir meslek sahibi olabilir.

Önü açık meslekler hangileri? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.