Genel Bilgi ve İçerikler

Öğretmenlikten Mezun Olanı Neler Bekliyor?

22

Öğretmenlikten mezun olanı neler bekliyor? Hayalini kurdunuz, sıkı çalıştınız ve istediğiniz herhangi bir dalda öğretmenlik eğitimi almaya hak kazandınız. Lisansınızı başarıyla tamamladınız ve öğretmen olarak mezun oldunuz. Bir an önce öğrencilerinize kavuşmak için atama istiyorsunuz ve onlarla keyifli bir şekilde ders işlemek için sabırsızlanıyorsunuz. Peki, mezun olduktan sonraki süreç nasıl olacak? Mezun olduktan sonra öğretmenleri neler bekliyor? Atama süreçleri nasıl ilerler?

Öğretmenlikten Mezun Olanı Neler Bekliyor?

Öğretmenlik eğitiminin son yılında ya da mezun olduktan sonraki yıllarda öğretmenler, atama yapılabilmesi için birkaç sınava girerler. Bu sınavlar neticesinde istenilen kontenjana girebilen öğretmenler tercih sürecine dahil olurlar. Tercihlerden sonra okullarında göreve başlarlar. Sürecin başına gelinirse, sınav 3 basamaktan oluşmaktadır. Genel kültür- genel yetenek sınavı, eğitim bilimleri sınavı ve öğretmenlik alan bilgisi sınavı. Öğretmenlerin girmesi gereken sınavlar bunlardır fakat öğretmenlik alan sınavı, her bölümde yoktur.

Alan sınavına ihtiyaç duyulmadan sadece genel kültür genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavlarıyla atama yapılan bölümler de vardır. Öğretmen hangi bölümden mezun olmuşsa ona göre sınavlara girmelidir. Örneğin Türkçe öğretmenleri alan bilgisi sınavıyla atanırken beden eğitimi öğretmenleri sadece genel yetenek genel kültür ve eğitim bilimleri sınavlarıyla atanırlar.

Bu sınavların tabi ki hepsi önemlidir ama öğretmenler için alan sınav sonuçları daha önemlidir. Atama için asıl belirleyici olan odur. Her ne kadar mülakat sistemi olayı biraz değiştirmiş olsa da alan sınav puanları yüksek olan öğretmenlerin atama şansları da artmaktadır. Alan sınav puanı düşük gelirse genel puan da olumsuz yönde etkilenir. Örneğin, genel kültür genel yetenek ve eğitim bilimleri sınav puanlarının toplamı 80 olan bir öğretmen, 50 soruluk alan sınavından 38 net yaparsa puanı ortalama 78 olacaktır. Alan neti ne kadar fazla olursa sıralamadaki yer de yükselecektir. Mülakat da alanda genel sıralamaya göre yapıldığına göre alan bilgisi öğretmenler için çok şey ifade etmektedir.

Mülakat ve Tercih Süreci

Sınava girildikten sonra sonuçlarla birlikte genel sıralama ve alanda genel sıralama gelir. Bakanlık tarafından hangi branştan kaç tane öğretmen alınacağı belirlenir. Bir branştan alınacak öğretmen sayısının üç katı kadar öğretmen mülakata çağrılır. Örneğin, sınava giren Türkçe öğretmenlerinden 1000 tanesinin ataması yapılacak ise sıralamadaki ilk 3000 öğretmen mülakata alınır.

Mülakatta kapalı zarf içinde sorular sorulmaktadır. Mülakat bittikten belli bir süre sonra alınan puanlara göre yine bir sıralama yapılır. Bakanlığın belirlediği sayıdaki kontenjan kadar öğretmen tercih hakkı kazanmış olur. Tercih hakkı kazanan öğretmenler son habere göre 20 tercih yapabilmekteler. 20 tercih yapan öğretmen atamasını garanti altına almak için 21. şıkkı açar. Bu şık “Tercihlerim dışına atanmak istiyorum.” şıkkıdır. Eğer öğretmenin yazdığı 20 okula da puanı yetmezse ve 21. tercihi açarsa boş kalan herhangi bir okula yerleşebilir.

Devlet artık kadrolu değil sözleşmeli öğretmen almaktadır. Yukarıdaki süreci takip edip atanan öğretmenler atanırsa sözleşmeli öğretmen olarak sadece doğu bölgelerine atanacak ve 4+2 yıl boyunca herhangi bir yer değiştirme hakkı söz konusu olmayacak. Görev yaptığı 4 yıldan sonra kadroya geçecek ve 2 yıl daha çalışırsa nakil hakkı isteyebilecek. Bu süre zarfında eş durumu ataması, sağlık özrü atama hakkı gibi haklardan da yararlanamayacak.

Öğretmenlikten mezun olanı neler bekliyor? Sorusuna sizler için en iyi cevap vermeye çalıştık.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.