Genel Bilgi ve İçerikler

Neden kepekli ekmek yerine buğday ekmeği

275

Neden kepekli ekmek yerine buğday ekmeği tercih edilmelidir? Kilo vermek isteyen pek çok kişi ilk iş olarak kepek ekmeğine yönelmektedir. Her ne kadar beyaz ekmekten daha iyi bir seçim olsa da maalesef kepekli ekmek kilo vermek için en iyi seçim değildir.

Neden kepekli ekmek yerine buğday ekmeği

Buğday rafine işlemlerden geçirildikten sonra beyaz un imal edilmektedir. Rafine edilen buğdaydan elde edilmiş olan un, buğdayın içerdiği pek çok vitamin ( E ve B Vitaminleri ) ve mineralden (Demir) yoksundur. Ayrıca buğday una dönüştürülürken lifli yapısını da kaybetmektedir. Bu sebeplerden ötürü pek çok diyetisyen beyaz ekmeği diyet menülerinden çıkarmıştır.

Neden kepekli ekmek yerine buğday ekmeği

Diyet Listelerinde Beyaz Ekmek Yerine Kepekli Ekmek

Diyet listelerinin beyaz ekmek yerine tercih ettiği kepekli ekmek esas itibariyle beyaz ekmekten çokta farklı değildir. Kepekli ekmek, rafine işleminden geçmiş buğday ununun içine buğday kepeği katılarak hazırlanmaktadır. Kepek sayesinde bir nebze lifli bir yapıya sahip olsa da yine de buğdayın içerdiği vitamin ve minerallerden halen yoksundur. Bu haliyle kepekli ekmek maalesef kötünün iyisi bir seçim olmaktan öteye gidememektedir.

Ayrıca kepekli ekmek olarak üretilen pek çok ürünün ( bazı uyanık üreticilerin hazırlamış olduğu ekmekler ) içinde çeşitli katkı maddeleri bulunmaktadır. Ekmeğe esmer renk katmak için kahve ya da benzeri renklendiriciler katılarak insanlara sunulabilen bu ekmeklerin tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Tanınmış markaların ürünlerine yönelmek ya da ekmek üzerindeki açıklamaların dikkatli bir şekilde incelenmesi ile bu tip durumlardan kaçınabilmek mümkündür.

Tam Buğday Ekmeği

Tam buğday ekmeği, rafine edilmemiş buğday unundan imal edilmektedir. Buğdayın içerdiği vitamin ve mineraller bu sayede korunarak daha sağlıklı bir beslenme sağlanmış olmaktadır.  Aynı zamanda tam buğday ekmeği lifli yapısı ile hem sindirim sistemine hem de kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Bu sebeplerden ötürü kepekli ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmek hem kilo vermenize hem de daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Neden kepekli ekmek yerine buğday ekmeği tercih edilmelidir? Sorunuza mümkün olduğunca cevap vermeye çalıştık. Umarım yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

5 Yorumlar
 1. Serdar Can diyor

  Ekmekleri gerçekten de çok seviyorum. Ekmek ile ilgili yazı yazarken gördüm güzel bir yazı olmuş.

 2. Yusufcan Çelebi diyor

  Çok güzel bir yazı olmuş. Türk insanı ekmek ile içli dışlı. Bu yazı gerçekten de çok faydalı.

 3. Muzaffer Kara diyor

  Ekmek tüketen kişiler için gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 4. Sercan Şen diyor

  Çok teşekkürler kepekli ekmek yerine buğray ekmeği tüketmek isteyenler için güzel bir yazı olmuş.

 5. İhsan Koç

  Ben de ekmekleri çok seviyorum. Ancak kepekli ekmeğe bir türlü ısınamadım. Buğday ekmeğinin tadı daha güzel.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.